SONRAKİ
MSI MAG Z590 Tomahawk WiFi inceleme MSI MAG Z590 Tomahawk WiFi inceleme
ÖNCEKİ
Vivo X60 tanıtıldı: İşte merak edilenler Vivo X60 tanıtıldı: İşte merak edilenler
3229
1196 0

Yüksek GPU’lu Notebook Satın Alma Rehberi

Yüksek GPU’lu Notebook Satın Alma Rehberi
Yazar: Furkan YURDAKUL

28 Mart 2021

Notebook alırken dikkat edilmesi gerekenler 

Notebooklar uzun yıllardır hayatımızda büyük bir yer kaplıyor. Özellikle taşımada yaratmış olduğu kolaylık bizleri notebooklara doğru itiyor. Birçok kişi ilk defa notebook sahibi olacakken, satın alırken nelere dikkat etmesi konusunda pek bir bilgi sahibi değil. Bir notebook sahibi olmadan önce neden bu tür bir cihaza yöneldiğinize dair düşünmeniz lazım. Notebooklar yukarıda da bahsettiğimiz gibi taşıma kolaylığı bakımından bizlere oldukça büyük bir avantaj sağlıyor. Tabii ki bu nedenle notebooklar da bu avantajı bizlere sunabilecek şekilde bir üretimden geçiyor. Unutmamanız lazım ki notebookları desktop bilgisayarlar ile karşılaştıramayız. Gelin notebook alırken dikkat etmemiz gereken hususları sizlerle paylaşalım.  Notebook satın alma rehberimize başlayalım.

Notebook bilgisayarların avantajları ve dezavantajları: 

Avantajlar:  

 • Bu bilgisayarlar her yere kolaylıkla taşınabilir. 
 • Birçok işinizi bu bilgisayarlar ile halledebilirsiniz.  
 • Kablosuz bir bağlantı sayesinde istediğiniz yerlerde kolaylıkla internete erişim sağlayabilirsiniz.  
 • Bulundurduğu batarya sayesinde elektrik kesintisinden etkilenmez ve işinize devam edebilirsiniz.  

Dezavantajlar: 

 • Aynı özellikleri sunan bir masaüstü bilgisayara göre daha pahalıdır.  
 • Hasar göreme ihtimalleri daha yüksektir.  
 • Yüksek değerlerde performansa ihtiyaç duyan uygulamaların isteklerini karşılayamayabilir.  
 • Servis ve tamir ücreti gibi ihtiyaçlar masaüstü bilgisayarla göre daha pahalı ve kısıtlıdır.  

Bilgisayarın beyni işlemci nedir? 

Yabancı dilde Central Processing Unit (CPU) olarak adlandırılan bu önemli parça bilgisayarın beyni niteliğindedir. Bilgisayar içerisinde bulunan tüm bileşenler bu parça sayesinde yönetilir. Bu nedenle işlemci bir bilgisayar alırken dikkat etmeniz gereken en önemli parçalardan birisidir. Alacağınız işlemcinin hızı ve modeli, bilgisayarınızı hangi amaç ile kullandığınıza göre değişkenlik gösterebilir. Eğer bilgisayarınızı yüksek grafik kalitesi gerektiren uygulamalar, mühendislik, mimarlık gibi çeşitli işlerde kullanacaksanız yüksek değerlere sahip bir işlemci tercih etmeniz sizler için en doğrusu olacaktır. Ayrıca bir işlemciye karar vermeden önce o işlemciyi araştırıp, yapacağınız işte gerekli performansı sağlayıp sağlamadığına bakabilirsiniz.  

RAM (Bellek) nedir? 

Bir bilgisayarın tüm parçaları önemlidir, ancak bu önemli parçalarda kendi arlarında bir sıralamaya girer. İşlemciden sonra gelen en önemli parçayı da RAM olarak adlandırabiliriz. Açılımı Random Access Memory olan bu bileşen kısaca bilgilerin bir süreliğine depo edildiği bir hafıza çeşididir. Bilgisayarınızda o anda kullanmış olduğunuz uygulamalara dair bilgiler RAM bellek üzerinde depolanır. Kullanmış olduğunuz bir uygulamanın bilgilerine en hızlı şekilde ulaşmanın yolu RAM bellekten geçer. RAM belleği sabit bir diskten ayıran temek özellikte işte budur. RAM bellek işlemleri daha hızlı bir şekilde halleder. İşlemciniz ne kadar iyi olursa olsun yeterli bir RAM bellek kapasitesine sahip olmamanız durumunda bile bilgisayarınız performanslı bir şekilde çalışamaz.  

Peki RAM belleği önemli yapan nedir? 

Yukarıda da anlattığımız gibi RAM bellek o anda çalıştırmış olduğunuz uygulamalar hakkında bilgileri toplar ve tekrar ihtiyacınız olduğunda hızlı bir şekilde karşınıza çıkarır. Kullanmış olduğunuz RAM bellek kapasitesi ne kadar yüksek olursa, daha fazla işlem bilgisi RAM belleğe yazılır ve bu sayede alacağınız performans da artar.   

RAM belleğimin boyutu ne kadar olmalı? 

Temel olarak RAM bellek miktarınız ne kadar fazla olursa alacağınız performans da bir o kadar yüksek olacaktır. Ancak yine de bir miktar belirtmemiz gerekirse kullanacağınız uygulamaların minimum isteklerinin iki katı kadar bir RAM bellek kullanabilirsiniz.  

Ekran kartı nedir? 

Bir bilgisayarda dikkat etmeniz gereken bir diğer husus da ekran kartlarıdır. Ekran kartları başka bir deyişle grafik kartı olarak da adlandırılır. Bu kartlar işlemci ve monitör arasındaki bağlantıyı sağlayarak ekranda oluşan tüm her şeyi bizlerin karşısına sunar.  

Bütünleşik ekran kartı nedir? 

Bu ekran kartları, ana kart ile birleşik bir şekilde karşımıza çıkar. Bu ekran kartının en büyük dezavantajı harici ekran kartına göre daha kötü bir performans sağlamasıdır. Ana kart ile birleşik olan bu ekran kartının kendine özel bir RAM bellek değeri olmadığından, sisteminizin RAM belleğini kullanır ve bazı durumlarda performans kaybına yol açar.  

Harici ekran karları nedir? 

Bu erkan kartları bütünleşik ekran kartlarına göre bizlere daha büyük bir performans sunar. Bu ekran kartları kendine özel bir RAM bellek alanına sahipken, bazı modellerin kendine ait bir fana sahip olduğunu bile görüyoruz. Bu nedenle harici ekran kartları performans odaklı çalışmakta olup, bizlere en yüksek deneyimi sunmayı hedefliyor.  

Ekran kartı alırken neye dikkat etmeliyim? 

Bir bilgisayar sahibi olurken veya ekran kartınızı değiştirirken dikkat etmeniz gereken birkaç önemli detay vardır.  

Bu detaylar; kartın mevcut ana kartınız ile uyumlu olup olmadığı, almak istediğiniz kartın sizin ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir RAM bellek kapasitesine sahip olup olmadığı ve istemiş olduğunuz çözünürlüğü karşılayıp karşılamadığıdır. 

Eğer sıralamış olduğumuz bu detaylara dikkat ederek bir ekran kartı seçiminde bulunursanız siler için en sağlıklısı olacaktır.  

Peki bunların hiç birisi ile uğraşmak istemiyorsanız ? sizin için seçmiş olduğumuz MSI Notebook’lardan bir tanesini alabilirsiniz.

RTX 30-Serisi grafik yongaları , üst düzey performans ve değer kombinasyonlarından dolayı masaüstü bilgisayarlarda çok popüler oldu , bu yüzden dizüstü bilgisayarlara büyük bir beklenti ile ulaşıyorlar. MSI, Stealth, Raider, Leopard ve Thin oyun serilerinin yanı sıra yaratıcı-profesyonel odaklı MSI Creator serisinde bu grafik yongalarından bir dizi kullanacak.

Peki Nedir Bu Amper Serisi GPU?

Uzan süredir konuşulan ve sonunda ortaya çıkan Nvidia Ampere teknoloji selefi olan daha önceki Volta mimarisine benzer bir yapıya sahip. Daha çok datacenter kullanımı için tanıtılan ancak sonrasında normal kullanıcıların deneyimine geçtiğimiz sene bir etkinlik bünyesinde sunuldu.

Nvidia’nın özellikle anaakım piyasa için yaptığı en büyük duyuru diyebileceğimiz etkinlikte, Nvidia CEO’su Jensen Huang “Tüm Pascal oyun arkadaşlarıma, güncelleme için her şey güvenli. Ancak Nvidia Ampere bu GPU’lardan daha fazlasını yer alıyor” dedi.

Nvidia A100 GPU geliştirmelerinde epey bir zaman harcadıktan sonra yaklaşık olarak 20 kat daha hızlı bilgi işleme ve veri iletimine ulaşmayı hedefliyor. Söz mevzusu ister büyük bir e-ticaret sistesinin ürün tavsiye sistemi, ister otonom araçlar olsun, giderek daha fazla hesaplama gücü gerekiyor. 7 nm’lik Ampere mimarisi ve 3. Nesil Tensor çekirdekleri de bu ihtiyacı karşılamak için bir çok cihazın içerisinde olan yeni nesil GPU’lar bir önceki nesillere kıyasla çok hızlı ve çok daha performanslı diyebiliriz.

Önerimiz olan modeller neler? Sizin için bütçeye göre sıraladık!

 • MSI Katana GF66 11UD-207XTR

MSI KATANA GF66 11UD fiyat olarak listemize konu olan ürünler arasında en uygun fiyatlı ürün diyebiliriz. Ancak içerisinde barındırmış olduğu üst düzey donanım ile her zaman kullanabileceğiniz uzun süreli bir arkadaşınız olacak. En yeni 11.nesil Intel® Core™ i7 CPU ve NVIDIA® GeForce RTX™ 30 serisi grafiklerle donatılan Katana GF66 , oyun sırasında gerçek performansını ortaya çıkaracak şekilde optimize edilmiş . 8 çekirdek – %40’a varan performans artışı – 2 KAT L3 arabellek boyutu sunan İntel i7 11800H işlemci ile her zaman yüksek performans vaad ediyor.

Kısaca MSI Katana GF66 11UD-207XTR teknik özellikleri ve fiyatı :

İşlemci: Intel® Core™ i7-11800H (24M Cache, 2.40 GHz, up to 4.60 GHz)
İşletim Sistemi: FreeDos
Ekran: 15.6″ FHD (19201080), 144Hz 45%NTSC Chipset: Intel HM570 Ekran Kartı: RTX3050 Ti, GDDR6 4GB Hafıza: DDR IV 16GB(8GB2, 3200MHz)
Hafıza yuvası: 2 Slot
Maksimum Hafıza: Max 64GB
HDD: 512GB NVMe PCIe Gen3x4 SSD (new)
Ön Kamera: HD type ([email protected])
Klavye: Backlight Keyboard (Single-Color, Red)
Pil: 3-Cell, Li-Polymer, 53.5Whr
Güç Adaptörü: 180W adaptör
Boyutlar: 359 x 259 x 24.9 mm
Ağırlık: 2.1 kg

Fiyat: 14.500 TL

Satış linki için buraya tıklayabilirsiniz.

 • MSI GF65 Thin 10UE-045XTR

Listemizin ikinci sırasında MSI’ın Katana serisinden daha önce yayınlamış olduğu bir model var. GF65 Thin 10UE modelli cihaz hem yüksek performans hemde az ücret ödemek isteyen, taşınabilir bir cihaz arayanlar için oldukça uygun bir çözüm sunuyor. 10. Nesil Intel® Core™ i7 işlemci, önceki nesile göre %15’e varan performans artışı sunarken. Tek çekirdekte daha yüksek frekanslar sayesinde daha iyi bir oyun deneyimi yaşatıyor. NVIDIA’nın 2.nesil RTX mimarisi olan ödül sahibi Ampere teknolojisinin yeni RT ve Tensor çekirdeklerinin yanı sıra en gerçekçi RayTracing ve AI özellikleri ile sadece oyuncular için yayıncılar içinde oldukça kullanışlı bir çözüm diyebiliriz.

Kısaca MSI GF65 Thin 10UE-045XTR teknik özellikleri ve fiyatı :

İşlemci: Intel® Core™ i7-10750H (12 MB Intel® Smart Cache, 2.60 GHz , up to 5.00 GHz)
İşletim Sistemi: FreeDos
Ekran: 15.6″ FHD (19201080), 144Hz 45% IPS Chipset: Intel HM470 Ekran Kartı: RTX3060 Max-Q, GDDR6 6GB Hafıza: DDR IV 16GB(8GB2, 3200MHz)
Hafıza yuvası: 2 Slot
Maksimum Hafıza: Max 64GB
HDD: 512GB NVMe PCIe Gen3x4 SSD
Ön Kamera: HD type ([email protected])
Klavye: Backlight Keyboard (Single-Color, Red)
Pil: 3-Cell , Li-Polymer , 51 Whr
Güç Adaptörü: 180W adaptör
Boyutlar: 359mm x 254mm x 21.7 mm
Ağırlık: 1.86 kg

Fiyat: ~16.500 TL

Satış linki için buraya tıklayabilirsiniz.

 • MSI Creator 15 A10UET-211TR

Listemizin bir diğer üyesi daha çok tasarımcıları hedef alan MSI’ın yeni serisinin bir ürünü. MSI Creator 15 modelli cihaz içerik üreticileri için tam anlamıyla biçilmiş bir kaftan. Yüksek verimlilik, hızlı tepki, özel olarak düzenlenmiş MSI Creator Center yazılımı ile iş odaklı işlemler için en iyi çözümlerden bir tanesi. Taşınabilirlik ve şıklık anlamında da çok yüksek bir paya sahip olan cihaz her alanda sizi mahçup etmeyecek gibi duruyor diyebiliriz.

Creator 15, güçlü alüminyum kasası ve kumlamalı karbon grisi yüzeyi ile minimal ve profesyonel bir görünüme sahip.8 çekirdekli 10. Nesil Intel® Core™ i7 işlemci ile çok daha hızlı bir performansa sahip. Yeni nesilde çok daha güçlü multitasking özellikleri ve profesyonel seviyede hesaplama yordamları mevcut. Grafik tasarım, 3D render ve video düzenlemede Creator 15 hayal gücünüzü gerçeğe taşıyor. GeForce RTX 30 Serisi GPU’larla desteklenen NVIDIA Studio Dizüstü Bilgisayarlar, tasarımlarınızı hayata geçirmenize yardımcı olacaktır. 20 Serisinin 2 katı işleme performansı ve 2 kata kadar grafik belleği ile 8K’ya kadar HDR RAW video düzenleme ve ekstra büyük 3D modellerle çalışmak her zamankinden daha hızlı. Hareket halindeyken çalışmak için bataryada daha iyi performans. Şimdi 1440p seçenekleriyle her ayrıntıyı yakalayan zengin, piksel doğruluğunda ekranın keyfini çıkarın.  Pırıl pırıl True Pixel ekranı ile işinizi çok daha doğru görselleştirin. %100 Adobe renk gamı, fabrikadan kalibre edilmiş olarak gelen Delta-E < 2 ekran, True Color teknolojisi ve CalMan Onayına ek olarak her türlü tasarım için gerekli temel araçlarla geliyor.

Ürünün teknik özelliklerine bakacak olursak:

İşlemci: Intel® Core™ i7-10870H (16M Cache, 2.20 GHz, up to 5.00 GHz)
İşletim Sistemi: Windows® 10 Pro
Ekran: 15.6″ FHD (19201080), 60Hz 72%NTSC Finger Touch panel Chipset: Intel HM470 Ekran Kartı: RTX3060, GDDR6 6GB Hafıza: DDR IV 16GB(8GB2, 3200MHz)
Hafıza yuvası: 2 Slot
Maksimum Hafıza: Max 64GB
HDD: 512GB NVMe PCIe Gen3x4 SSD
Ön Kamera: IR HD type ([email protected])
Klavye: “Backlight Keyboard (Single-Color, White) Finger Print Touchpad”
Pil: “4cells , Li-Polymer, 99Whr 6250 Mah , BTY-M6M”
Güç Adaptörü: 180W Slim adaptör
Boyutlar: 358 x 248 x 19.8 mm
Ağırlık: 2.1kg

Fiyat: ~23.000 TL

Satış linki için buraya tıklayabilirsiniz.

 • MSI GE76 Raider 10UG-220XTR

Oyuncular için tasarlanmış listemizde bizim en çok beğenmiş olduğumuz modellerden bir tanesi. Oyun canavarı olarak gördüğümüz bu cihaz tam olarak performans canavarı. GE76 Raider, güvenilir ve güçlü bir laptopta olması gereken estetik ve performansı bir kasa içinde topluyor. GE76’ın dış tasarımı, sert görünümünü ortaya çıkaran eğik açılara sahip.MSI, multitasking çalışmalarınız ve üstün güç gerektiren oyunlar için en yeni 10.nesil Intel® Core™ i7 işlemcileri kullanıyor. Tek çekirdekte 5.0 GHz’e varan daha yüksek frekans ile en iyi oyun deneyimini yaşayabilirsiniz. 8 Çekirdek
Tek çekirdek Turbo performansında 5.0 GHz’e varan hız %50’ye varan performans artışı sunan cihaz tüm ihtiyaçlarınızı karşılayacak.

GE76 Raider ile en harika RGB oyun temanızı sergileyin. Panaromic Aurora ışıklandırma tasarımı ile yeni Mystic Light, şimdi kasanın ön kısmı boyunca rengarenk. 16.8 milyon rengin sınırsız kombinasyonu ile ışıklandırmanız üzerinde en ince detaya kadar kontrol sağlayın.

GeForce RTX™ 30 serisi, oyuncular ve tasarımcılar için dünyanın en güçlü laptoplarına güç veriyor. NVIDIA’nın 2.nesil RTX mimarisi olan ödül sahibi Ampere teknolojisinin yeni RT ve Tensor çekirdeklerinin yanı sıra en gerçekçi RayTracing ve AI özellikleri ile yayınlar de mükemmel seçim. GPU ve CPU için bağımsız soğutma bölmelerinden oluşan yenilikçi Cooler Boost 5 termal tasarımı; daha geniş fanlar ve soğutma boruları ile oyun performansını uç noktaya taşıyor.

Ürünün kısaca teknik özelliklerine bakacak olursak:

İşlemci: Intel® Core™ i7-10870H (16M Cache, 2.20 GHz, up to 5.00 GHz)
İşletim Sistemi: FreeDos
Ekran: 17.3″ FHD (19201080), 240Hz, close to 100%sRGB Chipset: Intel HM470 Ekran Kartı: RTX3070, GDDR6 8GB Hafıza: DDR IV 16GB(8GB2, 3200MHz)
Hafıza yuvası: 2 Slot
Maksimum Hafıza: Max 64GB
HDD: 1TB NVMe PCIe Gen3x4 SSD (new)
Ön Kamera: FHD type ([email protected])
Klavye: Per-Key RGB Keyboard (Full-Color)
Pil: “4cells , Li-Polymer, 99Whr 6250 Mah , BTY-M6M”
Güç Adaptörü: 280W adaptör
Boyutlar: 397 x 284 x 25.9 mm
Ağırlık: 2.9 kg

Fiyat: ~25.500 TL

Satış linki için buraya tıklayabilirsiniz.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Yüksek GPU’lu Notebook Satın Alma Rehberi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yüksek GPU’lu Notebook Satın Alma Rehberi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Yüksek GPU’lu Notebook Satın Alma Rehberi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.