Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Yeşil Çayın Faydaları Nedir?

Yeşil Çayın Faydaları Nedir?

ABONE OL
19 Kasım 2022, 19:46:00

Yeşilçay Nedir?

Yeşliçay halk; Chinese tea, japanese green tea, green tea olarak isimlendirilir. Çayın yabani olarak yetişen ağaçları 15 metre boyundadır.  Yeşilçayın ana vatanı  Hindistanın Kuzeydoğusundaki Assam eyaletidir. Taze toplanan yaprakları buharla terbiye edilip fermantasyon tehlikesinden uzaklaştırılıp kurutulur.

Yeşilçayın Faydaları Nelerdir?

KANSERİ ÖNLER: Yeşilçay ; meme, mesane, yumurtalık, bağırsak, boğaz ve akciğer kanserleri üzerinde olumlu etkiye sahiptir.  Antioksidan özelliği ile serbest radikalleri nötralize eder.KALP DOSTUDUR: Yeşilçay kalp ve dolaşım sistemini olumlu etkileyip damarları güçlendirir.VÜCUDU TEMİZLER: İyi bir idrar sökücü olan yeşilçay toksinlerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.MİDEYİ RAHATLATIR: Sindirim sisteminin çalışmasını düzene sokan yeşilçay mide ve bağırsak problemlerini hafifletir.ZAYIFLAMAYA YARDIMCI OLUR: Vücuttaki yağların yakılma sürecini hızlandırarak zayıflamaya yardımcı olur.ŞEKER HASTALIĞINA İYİ GELİR: Yemekten sonra yeşilçay içen kişilerin kan şeker yükselmesi yavaşlar, glikoz seviyesi düzene girer. Bunun sonucunda yağ depolanması önlenmiş olur. Yeşilçay şeker hastalarına uzmanlar tarafından önerilir.KOLESTROLÜ ÖNLER: Yeşilçay kanda bulunan kötü kolestrol seviyesini düşürür, iyi kolestrol seviyesini yükseltir.DİŞ ÇÜRÜMESİNİ ÖNLER: Yeşilçayda yer alan kimyasal antioksidan olan kateşin vücudu boğaz enfelsiyonlarına ve diş çürüğüne karşı korur.YAŞLANMAYI GECİKTİRİR: Serbest radikaller vücudun yaşlanmasını sağlar. Yeşilçay vücutta serbest radikallerle savaşarak yaşlanmayı geciktirir. Yeşilçayın düzenli olarak kullanılması yaşlanma belirtilerini ve semptomlarını ortadan kaldırır.

Yeşilçaydan Kimler Uzak Durmalı?

Hamileler, emziren anneler, kalp hastaları, böbrek ve mide rahatsızlığı olanlara yeşilçay önerilmez.Sık ve sürekli kullanımda sinir ve uykusuzluk problemlerine yol açabilir, doğal bitkilerin kullanımı az miktarlarda ve düzenli olmalıdır. Yukarıda belirtilen hastalıklardan veya farklı hastalıklardan birine sahipseniz şifalı bitkileri kullanmadan önce doktorunuza danışın, aktif olarak kullandığınız ilaçlar ile tepkisini mutlaka öğrenin. Zarar veya yan etki oluşturabilecek durumlarda şifalı bitki, doğal çay kullanımını durdurun.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments