Yeni 911 Cabriolet, yola çıkmaya hazır

Yeni nesil Porsche 911’in Cabriolet versiyonu yollara çıkmaya hazır. Cabriolet’e has bütün gelişmiş nitelikleri taşıyan Yeni 911 Cabriolet, ilkönce arkadan itişli Carrera S ve dört tekerlekten çekişli Carrera 4S olmak üzere iki versiyon ile satışa sürüldü

Yeni 911 Cabriolet, yola çıkmaya hazır

Porsche, ilk 911 Cabriolet prototipini Eylül 1981’de Frankfurt’taki Uluslararası Otomobil Fuarı’nda (IAA) görücüye çıkarmıştı. 911’in ilk üstü aleni versiyonu 1982’de üretim hattından indi ve o günden bugüne model yelpazesinin olmazsa olmaz bir parçası halini aldı. Şimdi ise 911 Cabriolet’in yeni versiyonu yollara çıkmaya hazır.

Coupe’nin çağdaş hatlarını andıran yeni modelde, tam otomatik yumuşak tavana entegre bir arka cam pencere bulunuyor. Yumuşak tavanın yapısında bulunan magnezyum yüzey elementleri, yüksek hızlarda çatının bombe yapmasını engelliyor. Yumuşak tavan, 50 km/s’a kadar hızlarda açılıp kapanabiliyor. Yeni çatı hidrolik sistemi, açılış zamanını 12 saniye civarına düşürürken, elektronik olarak açılabilen yel deflektörü yardımıyla boyunları rüzgarın etkisinden korumak mümkün.

İki versiyon ile sürüldü

911 Cabriolet ilkönce arkadan itişli Carrera S ve dört tekerlekten çekişli Carrera 4S şekilde piyasaya sunuldu. İki versiyon da 3 lt’lik altı silindirli bir boxer motora haiz; 450 PS kuvvet ve 530 Nm tork üretiyor. Turboşarjlar ve yeni tasarlanan hava soğutma sistemi gibi başka optimizasyon hamleleri de motora kuvvet katıyor. Güç, yeni geliştirilen 8 vitesli, çift kavramalı şanzıman yardımıyla aktarılıyor. Carrera S, sıfırdan 100 km/s’a üç.9 saniyede çıkıyor (opsiyonel Sport Chrono Package’da bu zaman üç.7 saniyeye düşüyor) ve 306 km/s hıza ulaşabiliyor. Carrera 4S’in en yüksek hızı 304 km/s ve sıfırdan 100’e 3.8 saniyede çıkıyor (opsiyonel Sport Chrono Package’da bu vakit üç.6 saniye).Yen

i motor bağlantısı pozisyonu sayesinde Cabriolet’in burulma direnci önceki modele gore daha yüksek. İlk kere 911 Cabriolet’de, Porsche Aktif Süspansiyon Yönetim (PASM) sistemli spor şasi var. Bu amaçla uygulanan yaylar daha katı ve kısa, ön ve geri stabilizatör çubukları daha dirençli ve genel olarak şasi 10 m. Daha alçak. Bu ayarlar sayesinde 911, yolda daha iyi bir ağırlık dağılımına sahip.

Dış tasarım 911’in önceki nesillerinden esin almaktadır

Yeni 911 Cabriolet’in dış görünümü, önceki modele nazaran daha geniş ve genel hatlarıyla daha kaslı. Geniş kanatlar öndeki 20 inçlik ve arkadaki 21 inçlik tekerlekler üzerinde kavis çiziyor. Arkadan itişli modeller artık var dört tekerlekten çekişli modellerle aynı kasa genişliğine haiz. Yeni 911 Cabriolet eski nesil 911’lerden ilham almaktadır: Öne yönelen kaput, ön camın önünde bariz bir girinti yapıyor. Her iki unsur da aracın kafa yönünü uzatıyor ve ona dinamik bir manzara katıyor.

Bütün modellerin geri kısmında, çok geniş, pozisyonu değiştirilebilen bir spoiler ve kesintisiz şık bir hafif şerit göze çarpıyor. Ön ve arka bölümler haricinde bütün dış yüzey artık alüminyum.

Yeniden tasarlanan iç mekan net hatlara sahip

Kendine has iç mekan net ve düz olarak hatlara sahip. Orijinal 911’deki şeklinde, bu modelde de gösterge paneli iki yatay kanat düzeyi arasındaki bütün sahası kaplıyor. Ortada bulunan çağ sayacının yanlarındaki iki ince, çerçevesiz gösterge sürücüye bilgi aktarıyor. Bu modelde 10.9 inç Porsche Communication Management (PCM) merkez ekranı hızlı bir şekilde, dikkat dağıtmadan kullanılabiliyor.

Gelişkin destek sistemleri emniyet ve konfor sağlamaktadır

Porsche’nin bu modelde standart gelen Islak Mod’u dünyada bir ilk. Bu düzenek yoldaki suyu tetkik ediyor, test sistemlerini buna bakılırsa ayarlıyor ve sürücüyü uyarıyor; bunun üzerine şoför de talep eder tek bir düğmeye basarak ister direksiyondaki mod düğmesini kullanarak (Sport Chrono Package’da) arabası güvenli konuma getiriyor. Yine standart gelen kameralı uyarı ve fren destek sistemi, araçlar, yayalar, bisikletlerle çarpışma riskini tespit ediyor ve gerektiğinde ya bir ihtar veriyor veya acil fren prosedürünü devreye sokuyor. Geri yanaşma kamerası da içeren park destek sistemiyle birlikte, Cabriolet’in standart düzeneği yapılmış olmakta. 911’in sunmuş olduğu diğer opsiyonlar içinde, termal görüntü kameralı Gece Görüş Desteği, otomatik mesafe kontrolü içeren ayarlı sürat kontrolü, dur-kalk fonksiyonu ve iptal edilmektedir yolcu koruma sistemi de var.

"Yeni 911 Cabriolet, yola çıkmaya hazır konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Yeni 911 Cabriolet, yola çıkmaya hazır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Yeni 911 Cabriolet, yola çıkmaya hazır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

ETİKETLER: , , ,
Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları