Yazıcılarda 3 Boyutluluk

  • 11 Temmuz 2015
  • 480 kez görüntülendi.
Yazıcılarda 3 Boyutluluk

Bu yazımda sizlere popülerleşmeye başlayan 3D yazıcılar hakkında bilgi sunmaya çalışacağım. Katmanlı üretim (Additive Manufacturing) olarak kabul edilen 3D Yazıcı teknolojisi, bilgisayar ortamında tasarladığınız 3 boyutlu objeleri somut hale dönüştürebileceğiniz hızlı prototipleme araçlarıdır. STL dosyası olarak kaydedilen 3 boyutlu tasarımlar, 3D Yazıcıya gönderilerek katman katman gerçeğe dönüştürülür.

3D Yazıcı Yöntemleri

a) Stereolithography(SL):  Hızlı, yüksek çözünürlük fonksiyonel parçaların bir kerede üretilebilir. Kısıtlı üretim alanı ve malzeme seçeneğine sahip. Renk seçeneğine sahip değil.

b) Fused Deposition Modelling(FDM)ABS, PLA, Polycarbonate and Elastomers malzemelerinin yüksek ısıda eritilip katman katman eklenerek üretildiği bir methodtur. Ev tipi yazıcılarda en çok kullanılan sistemdir. Çıkan üründe,mekanik olarak kuvvetli bir yapı oluşur.

c) Selective Laser Printing(SLS)Bu sistem,ışığa duyarlı tozun, CO2 lazer ile katman katman sinterlenmesi ile çalışır. Mukavemeti yüksek parçalar üretir ama yüzey kalitesi düşüktür.

d) 3 Dimensional Printing(3DP)Tozdan malzemenin ink-jet teknolojisi kullanılarak üst üste yapıştırılmasıyla hızlı ve ucuz parçalar üretilebilen bir sistemdir. Doğruluğu, sertliği, yüzey kalitesi düşüktür. Parçalar hızlıca ve ucuza üretilebilir.

e) PolyjetInk-Jet teknolojisine benzer bir teknolojidir,UV ışınları kullanılmaktadır. Yüksek kalite ve hızda ürün sunmasının yanında, birde aynı anda farklı malzameleri kullanabilme özelliğinede sahiptir.Connex500’de kullanılan teknolojidir.

 

3-boyutlu2

 

Neler Yapılabilir?

-Sağlık alanında yapay kemik protez vb elde edilebilir

-Eğlence amaçlı maketler vb yaratılabilir.

-3 boyutlu bir obje başka bir yere fax mantığıyla gönderilebilir.

Bazı 3D yazıclılar ve fiyatları

Airwolf AW3DHD-R – 19.650TL

CHEFJET – 1149 dolar (satışa sunulacak)

MCOR IRIS HD – 54.000 dolar

Flashforge 3D Dreamer – 1250 euro

Fiyat farklarının bu kadar uçuk olmasının sebebi renk ve çözünürlik kalitesidir. Mcor Irıs HD dah donanımlı özelliklere sahiptir ve doktor ve mühendisler tarafından iş amaçlı tasarlanmış bir cihazdır.

3D Yazıcı Bakımı Yapabilecek Eleman ve Mühendisler Aranıyor

3D yazıcılar daha yeni yeni gündeme oturdukları için bunları kullanabilen kişi sayısı henüz çok az Bu yüzden bu aletlerin bakımı ve kullanımı için donanımlı mühendis ve teknikerler aranıyor. Gazetelerin iş ilanı bölümlerinde ve internetteki ilan sayfalrında bu iş için donanımlı eleman ilanlarını sıkça görmek mümkün.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ