yükleniyor...

WWDC 2016 Bugün Başlıyor !

Apple’ın özellikle yazılım alanında yeniliklerini tanıttığı etkinlik olan WWDC 2016 bugün Türkiye saati ile 8’de başlıyor. Peki bu yıl ki Geliştiriciler Konferansı’nda neler tanıtılması bekleniyor ? Gelin detaylara bir göz atalım..

Apple bu seneki WWDC( Dünya Geliştiriciler Konferansı)’nı 13-17 Haziran tarihleri arasında düzenleyecek . Bu etkinlikte tabiki yeni iOS , MacOS, WatchOS ve TvOs sürümleri tanıtılacak fakat donanım alanını da es geçmeyecek gibi görünüyor Apple.

image

Apple bir yılı aşkın süredir yeni Macbook Pro ve Macbook Air serilerini yenilemiyor. Bu iki bilgisayarın bu etkinlikte yenileneceği gelen bilgiler arasında. Macbook Air’e retina ekran dopingi yapılması bekleniyor. Ayrıca Pro serisinde ise tasarım baştan aşağı değişecek ve Küçük bir dokunmatik oled ekran klavyenin üst tarafına eklenecek. Burdan bildirimleri istediğiniz gibi dizayn edebileceksiniz.

2015 Macbook Pro  modellerinde yer alan Intel HD 6100 IRIS grafik birimi bile vasatın bir tık üzerinde performans sergiliyor. Apple’ın artık Nvidia’ya geçiş yapması gerekiyor. Ancak bu geçiş 2016 içerisinde olmayabilir. Çünkü Nvidia 1xxx serisinin mobil versiyonlarını henüz piyasaya sürülmedi. Apple bu 9XM versiyonunu geçip yeni ekran kartına geçmek için bir süre daha bu adımı bekletebilir.

image

iOS 10 ile gelmesi beklenen en büyük yenilik gece modu. Göz yakan beyaz rengine alternatif olarak kullanıcılar sistemin arayüzünü gelmesi muhtemel olan gece modu özelliği sayesinde siyah renk ile değiştirebilecek.

iOS 10 ile ayrıca sistemde önyüklü olarak gelen uygulamaların da silinebileceği söyleniyor. Örneğin hiç kullanmadığınız Pusula, borsa, ipuçları ve arkadaş bul gibi uygulaması sistemden silerek hafızada yer açabileceksiniz.

iOS 10 Beta 1 sürümü ise WWDC 16 sonrası indirime sunulacaktır. Fakat Public Beta olarak adlandırdığımız herkese açık beta sürümleri bir süre sonra dağıtıma sunulabilir. Geçen sene halka açık bir biçimde Temmuz’da sunulmuştu.

image

Merak edilen konulardan birisi ise Apple, VR tarafına el atacak mı? VR tarafında artık markalar büyük bir rekabet içerisinde ve Apple’ın bu alana girmesi bütün dengeleri alt üst edebilir.Beklentiler Apple’ın bu yıl da aynı politikayı izleyip sanal gerçeklik adına bir ürünün tanıtılması yönünde.

image

Apple Music, Apple’ın Deezer, Spotify gibi platformlarla rekabet eden bir çevrimiçi müzik alanı ve bu alanı yavaş yavaş eline geçiriyor Apple . Ayrıca kullanıcılardan şikayet alan karmaşık tasarımı da değişmesi gelen bilgiler arasında. Bugünkü etkinlikte Music alanına el atacağı söyleniyor Apple’ın.

image

WWDC 16’da Apple Watch’un işletim sistemi watchOS için de yenilik gelebilir. Apple Watch uygulamaları yeni güncelleme ile artık iPhone’a bağımlı olmaktan kurtulacak. Bu da demek oluyor ki Apple Watch, uzaktan kumanda olmak yerine bireysel çalışabilen tam anlamıyla bir akıllı saat olması anlamına geliyor.

Bugün saat 8’deki etkinliği Apple’ın resmi sayfasından takip edebilir veya etkinlikteki detayları etkinlik sonrası Technosfer’den öğrenebilirsiniz.

Mert Büyük ~Technosfer~

WWDC 2016 Bugün Başlıyor ! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WWDC 2016 Bugün Başlıyor ! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla