Workup Girişimcilik Programı Üçüncü Dönem Mezunlarını Verdi

15.12.2018
A+
A-

Türkiye İş Bankası’nın ana destekçisi olduğu Workup girişimcilik programının üçüncü dönem girişimleri 14 Aralık’ta Kolektif House Maslak’ta gerçekleşen Demo Day etkinliği ile mezun oldu.

Workup Girişimcilik Programı Üçüncü Dönem Mezunlarını Verdi

Girişimcilik ekosisteminin mühim paydaşlarını bir araya getiren etkinliğe, melek yatırımcılar, teşebbüs sermayesi şirketleri, hızlandırma ve kuluçka programlarının yöneticileri, finans dünyasından temsilciler ile İş Bankası ve iştiraklerinin üst seviye yöneticileri katıldı. Workup’tan yeni mezun olan 10 girişim, kazanç ve iş birliği anlamında yardımcı alabilecekleri seyirci grubuna menfaatlerini tanıtma ve network yaratma imkânı yakaladı.

Girişimcilere destek olmak genlerimizde var

Etkinlikte konferans meydana getiren İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, İş Bankası’nın 94 yıl ilkin kurulduğu ilk günden itibaren girişimcilerin birlikte olduğunu hatırlatarak “Sahadaki temaslarımızda en oldukca duyduğumuz şudur: ‘Rahmetli babam/ dedem İş Bankası’ndan almış olduğu krediyle bu firması kurdu’. Girişimcilere yardımcı olmak bizim genlerimizde, DNA’mızda aslına bakarsan var. Bu proje gündemimize geldiği andan itibaren meslek birimlerimiz dahil çok ciddi heyecan duyduk. Workup girişimcilik programı aslen bu anlayışın, bu iddianın günümüzdeki bir öteki yansımasıdır” dedi.

Üçüncü periyodu tamamlanan Workup girişimcilik programı çerçevesinde, bugüne dek 7 binin üzerinde başvuru alındı. Yüzlerce girişimle bir araya gelindi, 40 girişim programa kabul edildi. Üçüncü dönemle birlikte Workup girişimlerinden mezun teşebbüs sayısı 29’a terfi etti. Daha önceki mezun olan 19 girişimden 7’si yurt dışına satış yapıyor, 5 farklı teşebbüs de yatırım aldı.

Girişimleri müşterilerle buluşturmada bir arayüz rolü üstleniyoruz

Hayata atılmaya çalışan bir girişimin en büyük ihtiyacının müşteri edinebilmek ve kendini tanıtabilmek bulunduğunu anlatım eden Bali sözlerini şöyleki sürdürdü: “Bu engelleri aşabilmeleri için gerek İş Bankası’nın gerek iştiraklerimizin müşteri ağı ile girişimlerimizi buluşturuyoruz, onların girişimcilik dünyasında kendilerine yer açmalarına destek oluyoruz. Bir nevi arayüz rolü görüyoruz. Bunun fazlaca değerli olduğunu düşünüyorum. Çünkü müşteriyi edinebilmek, müşteriye kendini tanıtmak ve onun üzerinden fikri gerçekleştirebilmek çok önemli”.

Maxis ile girişimlere finansal yardımcı de vereceğiz

Mezun girişimcilerin başarılarından gurur duyduklarını belirten Bali: “Önümüzdeki devirde yatırımların artacağına inanıyorum. Girişimcilik ekosistemi bundan böyle çok konuşulan, her insanın ilgilendiği bir alan haline geliyor. Biz şimdiye kadar startup’lara işbirlikleri gibi sürdürdüğümüz katkıyı finansal destekle de pekiştireceğiz. Girişimcilik ekosistemine sağladığımız katkının mühim bir halkası şekilde, İş Bankası Grubu içerisinde kurduğumuz Maxis Girişim Sermayesi Portföy Yönetimi A.Ş. Altında geçtiğimiz ay sonu sebebiyle oluşturulan Yenilikçi Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na İş Bankası şekilde 100 milyon TL’ye kadar kaynak aktarmayı taahhüt ettik. Böylece, oldukca kısa bir süre içinde duyacağınız yatırım gelişmeleri ile girişimlere kurulan fon vasıtasıyla ortak olarak, ihtiyaç duydukları finansal desteği sağlayacak ve ölçeklenmelerinde hisse sahibi olacağız” dedi.

Hayata geçirdikleri Workup programıyla startup’ların yurt ekonomisine katkıda bulunacak biçimde gelişmelerinin yöntemini açmaktan saadet duyduklarını belirten Bali: “Yurtdışında da startup ekosistemini ve teknolojik yenilikleri ilk elden takip ediyoruz. Silikon Vadisi’nde kurduğumuz inovasyon merkezimiz Maxitech aracılığıyla dünyanın en önemli girişimcilik ekosistemindeki yeni oluşum ve teknolojilerle ilgili gelişimleri takip ederek işbirliği fırsatlarını değerlendiriyoruz. Maxitech ile birlikte öne çıkan yapay zekâ, robotik teknolojiler ve fintech örneklerini, sektörümüzde öncü olabilmek için yerinde görüp, yakından izliyoruz. Silikon Vadisi’nde açtığımız merkezin bir benzerini bu sene Cumhuriyetimizin de müessese yıldönümü olan 29 Ekim’de Çin Şanghay’da açtık. 2019 senesinde Londra’da da bir merkez açacağız. Böylece, dünyada inovasyon ve ileri teknoloji alanlarında öne çıkan cazibe merkezlerinde varlığımızı sürdürmeyi, oralardaki gelişimleri yerinde ve yakından izlemeyi amaçlıyoruz” dedi.

"Workup Girişimcilik Programı Üçüncü Dönem Mezunlarını Verdi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Workup Girişimcilik Programı Üçüncü Dönem Mezunlarını Verdi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Workup Girişimcilik Programı Üçüncü Dönem Mezunlarını Verdi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları