yükleniyor...

WordPress Font Değiştirme Nasıl Yapılır?

Temalar sitelerin kaliteli görünmesinde en önemli rolü oynamakla birlikte bir diğer önemli unsur da kullanılan WordPress fontların temaya uygunluğudur. Çok beğenilen bir tema olsa bile fontundan dolayı bu tema kullanılabilecek uygunlukta olmamaktadır. Ancak bu durumu değiştirmek için farklı yöntemler kullanılabilmektedir.

WordPress Font

WordPress Site Font Değiştirme

Font değiştirmek için eklenti kurulması zorunlu değildir. Belirli fontları kullanmak açısından Google yardımcı olsa da eklenti yüklemeleriyle bu işlemlerin daha detaylı ve kolay uygulanabilmesi mümkündür.

WordPress Font Yükleme Farklılıkları

  • Eklentisiz font değişimlerinde kod alımı ve yapıştırılması gerekir.
  • Eklentisiz fontları kullanırken gereken işlemler çok daha uzun sürede tamamlanır.
  • Font çeşitliliği site görünümünü zenginleştireceğinden ve siteyi daha ilgi çekiçi kılacağından, başvurulması gereken bir seçenektir.
WordPress Font

WordPress Font Ekleme

Font seçildikten sonra kodlar kullanılarak WordPress font ekleme yapılabilmektedir. Fakat bunun için kolaylıkla kullanılabilecek kodlar var olduğu için kod oluşturma ya da yazma çabası içerisine girilmez. Font seçildikten sonra + kısmından eklemeler yapıldıktan sonra sağ alt kısımda bu fontun küçük simgesini ve detayları görülebilir. Fontlarla ilgili iki adet tanım bulunmaktadır. Bunlar HTML ve CSS’dir. HTML kısmı header.php kısmına kopyalanırken, CSS kısmındaki bilgi de style.css dosyasına kopyalanır. Bu işlem tamamlandıktan sonra style.css dosyasından “defaults” araması yapılır ve “font-family” fontu için böyle başlayan kısım silinir, yerine Google font tanımı girilir. En son olarak da kaydedilip işlem tamamlanır.

WordPress Eklentili Font Ekleme

Eklentili fontların tercih edilmesindeki en büyük sebep kullanımının kolay olmasıdır. WordPress font yükleme konusunda ise en büyük yardım sağlayan ve akla gelen ilk eklenti Easy Google Font’dur. Yükleme ve kurulum işlemleri hızlıca halledildikten sonra admin paneli üzerindeki görünüm sayfasından özelleştir açılır. Buradaki Tipografi kısmında seçilebilir fontlar gösterilmektedir. Eğer sık sık WordPress font işlemleri yapıyorsanız eklenti kullanmadan bu işlemlerin çok daha uzun zaman alacağını bilmelisiniz.

WordPress Font Değiştirme Nasıl Yapılır? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WordPress Font Değiştirme Nasıl Yapılır? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla