Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Word Sayfayı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

Word Sayfayı İkiye Bölme Nasıl Yapılır?

ABONE OL
28 Mayıs 2023, 19:29:45

Microsoft Word programında sayfaların ikiye bölünmesi işlemi oldukça kolaydır. Bu işlem sayesinde uzun bir belgeyi iki parçaya ayırabilir ve daha okunaklı hale getirebilirsiniz. Sayfayı ikiye bölmek için, Word programında “Sayfa Bölmesi” aracını kullanabilirsiniz. Bu araç, sayfanın herhangi bir yerindeki çizgiye tıklayarak kolayca kullanılabilir. Sayfayı ikiye bölme işlemi ile bir belgede daha fazla düzen ve bölük oluşturarak okuyucuların anlamasını kolaylaştırabilirsiniz. Bu özellik, belge yazım işlerinde oldukça kullanışlıdır.

Microsoft Word ile Sayfaları İkiye Bölme Yöntemleri

Microsoft Word, metin editörü olarak kullanıcılarına harika özellikler sunmaktadır. Uzun paragrafların daha kolay bir şekilde okunmasını sağlayan Word, sayfayı ikiye bölme seçeneği ile paragrafları tek sayfada iki parça hâlinde de sunabiliyor. Ayrıca Word’de oluşturulan boş bir belge sayfa bölme özelliği ile daha farklı bir düzen oluşturabilirsiniz.

Sayfayı İkiye Bölme Yöntemleri Nelerdir?

Word’de sayfa bölme için başvurabileceğiniz birçok yöntem bulunmaktadır. Aşağıda yer alan yöntemlerden dilediğinizi kullanarak sayfayı ikiye bölebilirsiniz:

  • Düzen bölümünden ikiye ayırma
  • Tablo oluşturma
  • Okuma moduna geçme

Düzen Bölümünden İkiye Ayırma

Bu yöntem, Word’de oluşturulan belgedeki sayfaları birden fazla sütuna ayırmak için kullanılabilecek basit bir yöntemdir. Belgede zaten yazı varsa ve bunları bölmek istiyorsanız metnin bütünlüğüne zarar vermeden sayfayı ikiye ya da üçe ayrılabilirsiniz.

Düzen bölümünden sayfayı birden fazla sütuna ayırmak için öncelikle Word’ü açın. Yukarıda yer alan sekmelerden “Düzen” sekmesine basın. “Sütunlar” seçeneğine basıp sayfayı kaç farklı sütuna ayırmak istediğinizi seçin. Örneğin iki farklı sütuna ayırmak istiyorsanız “iki” seçeneğine tıklayabilirsiniz.

Sayfayı üç sütuna da bölebilirsiniz. Düzen menüsünde yer alan “Sütunlar” seçeneğine basıp istediğiniz zaman dilediğiniz sütun sayısına geçebilirsiniz. “Bir” seçeneğine basarak klasik görünüme geçebilirsiniz.

Tablo Oluşturma

Tablo oluşturma, sayfadaki yazıları iki sütuna bölmek için kullanılabilecek bir diğer yöntemdir. Tablo kullanarak sayfayı iki, üç ya da dörde bölebilirsiniz. İlk olarak “Ekle” sekmesinden “Tablo” seçeneğine basarak tabloyu oluşturun. Eğer ikiye ayırmak istiyorsanız, 2×1’lik, üçe bölmek istiyorsanız 3×1’lik bir tablo oluşturun.

Sağ alt köşede yer alan simgeye basılı tutarak tabloyu istediğiniz gibi uzatabilirsiniz. Hücre, satır gibi ayarları değiştirmek isterseniz tablonun üzerine sağ tıklayarak tablo özelliklerini seçebilirsiniz. Özelleştirmeye gerek yoksa dilediğiniz sütuna basarak yazmaya başlayabilirsiniz.

Okuma Moduna Geçme

Yazmak yerine sadece okumak istiyorsanız, Word’ü tam ekran yapıp sağ alt köşede yer alan “Odak” seçeneğinin yanındaki “Okuma Modu” simgesine basabilirsiniz. Bu seçenek, görünümü sadece okurken değiştirir ve düzenleme moduna geri geçmeniz hâlinde yeniden eski düzende yazabilirsiniz.

Sadece Türkçe.

Microsoft Word ile Sayfaları İkiye Bölme Yöntemleri

Metin editörü Microsoft Word’ün sunduğu harika özellikler, okumayı kolaylaştırırken, sayfaları ikiye bölmek gibi farklı bir düzen oluşturmayı da mümkün kılmaktadır. Sayfayı ikiye veya üçe bölmek için kullanabileceğiniz farklı yöntemler mevcuttur.

Sayfayı İkiye Bölme Yöntemleri Nelerdir?

Word’de sayfa bölme için üç farklı yöntemden yararlanabilirsiniz:

  • Düzen bölümünden ikiye ayırma
  • Tablo oluşturma
  • Okuma moduna geçme

Düzen Bölümünden İkiye Ayırma

Bu yöntemle sayfaları birden fazla sütuna ayırarak bölümlerin daha okunaklı ve estetik hale getirilmesi mümkündür. Zaten yazılmış belgelerde sayfaları bölmek de aynı şekilde mümkün olabilir.

Düzen menüsündeki “Sütunlar” seçeneğine tıklayarak sayfayı iki veya daha fazla sütuna ayırabilirsiniz. Örneğin, “iki” seçeneği ile sayfayı ikiye bölebilirsiniz.

Tablo Oluşturma

Tablo kullanarak da sayfaları ikiye, üçe ya da dörde bölmek mümkündür. Bunun için “Ekle” sekmesinden “Tablo” seçeneği seçilmeli ve bir tablo oluşturulmalıdır. Daha sonra, 2×1 ya da 3×1 boyutlarında bir tablo oluşturularak sayfa bölmeleri yapılabilir.

Okuma Moduna Geçme

Sadece metinleri okumak istediğiniz düzenler için Word, tam ekran modu ile “Okuma Modu” seçeneği sunmaktadır. Bu seçenek sayesinde yazıların sadece okunmasını sağlayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments