yükleniyor...

Wikipedia'ya Türkiye Erişimi Engellendi!

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Wikipedia günümüzde bir çok bilgiye kolayca ulaşım için kullanılıyor. İnternet ansiklopedimiz Wikipedia bugün itibariyle Türkiye’de erişime engellendi.

Ülkemizde her geçen gün bir başkasının engellendiği sosyal medya mecralarına bir yenisi daha eklendi. İnternet ansiklopedimiz Wikipedia bugün itibariyle Türkiye’de erişime engellendi.

Dünyanın en büyük internet ansiklopedisi olan Wikipedia günümüzde bir çok bilgiye kolayca ulaşım için kullanılıyor. Ülkemizde engellenen Wikipedia erişimi yalnızca Türkçe’yi değil tüm dünya dillerindeki gönderileri kapsıyor.

Wikipedia’nın erişime kapatılma sebebi olarak sitenin teröre destek veren içerikler yayınlamasından dolayı olduğu belirtiliyor. Ayrıca site içerisinde Türkiye’yi DAEŞ terör örgütüyle aynı konumda gösteren içeriklerin kaldırılmaması ve hatta Wikipedia tarafından koruma altına alınmasından dolayı erişim engelli yapıldı.

Bilgi Teknolojilerive İletişim Kurumu (BTK)’nun “Site Bilgileri Sorgu Sayfası” üzerinden bir sorgulama yapıldığı zaman siteye mahkeme kararı olmaksızın idari tedbir uygulandığını açıklayan şu ifade karşımıza çıkıyor:

“5651 sayılı Kanun uyarınca yapılan teknik inceleme ve hukuki değerlendirme sonucunda bu İnternet sitesi (wikipedia.org) hakkındaki Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu ‘nın 29/04/2017 tarih ve 490.05.01.2017.-182198 sayılı kararına istinaden Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından İDARİ TEDBİR uygulanmaktadır.

(After technical analysis and legal consideration based on the Law Nr. 5651, ADMINISTRATION MEASURE has been taken for this website (wikipedia.org) according to Decision Nr. 490.05.01.2017.-182198 dated 29/04/2017 implemented by Information and Communication Technologies Authority.)”

Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor ki Wikipedia’yı kullanmak isteyen kişiler her engelleme sonrasında olduğu gibi VPN yardımıyla siteye erişim sağlayabilir.

Wikipedia'ya Türkiye Erişimi Engellendi! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Wikipedia'ya Türkiye Erişimi Engellendi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla