SONRAKİ
Saints Row: The Third Remastered Sistem Gereksinimleri Saints Row: The Third Remastered Sistem Gereksinimleri
ÖNCEKİ
Spotify Fitbit’inizle Etkinleştirme Spotify Fitbit’inizle Etkinleştirme
4676
1732 0

WhatsApp Hesabınızı Güvenli Hale Getirme

WhatsApp Hesabınızı Güvenli Hale Getirme
Yazar: Aybala Bengisu Önür

5 Ağustos 2020

Facebook’un WhatsApp mesajlaşma servisinin kurulumu inanılmaz derecede kolay. Ancak maalesef bu kolay kurulum işlemi, dikkatli değilseniz WhatsApp hesabınızın kötüye kullanıma açık olduğu anlamına gelir. Neyse ki, hesabınızda fazladan bir güvenlik katmanı etkinleştirmek oldukça basittir, bu da altı basamaklı aktivasyon kodunuz tehlikeye girerse onu kaybetmeyeceğiniz anlamına gelir.

Bu güvenlik seçenekleri maalesef Amazon CEO’su Jeff Bezos’un da  başına gelen ciddi bir hacki durdurmaz. Ancak Birisi güvenlik kodunuzu paylaşmanız için sizi kandırmayı başarırsa, “sosyal hack” olarak bilinen bir süreç olan başka bir koruma katmanı sunmaktır.

Bu ekstra güvenliği kullanmanın neden iyi bir fikir olduğuna dair ikna edici bir şeye ihtiyacınız varsa, o zaman son zamanlarda hacklenen  insanları araştırmanızda fayda var.

SMS kodunuzu paylaşmayın

Örnek verecek olursak bir pazar sabahı Bleary yakın bir arkadaşından, SMS almak üzere olduğu altı basamaklı bir kodu iletip iletemeyeceğini soran bir mesaj aldı. Düşünmeden ve arkadaşına güvendiği için kodu gönderdi ve aniden hesabından çıkış yaptığını gördü.

Muhtemelen ne olduğunu fark ettiniz. Bu sadece altı basamaklı bir kod değildi. Whatsapp’ın WhatsApp hesabınızla ilişkilendirmek için SMS yoluyla cep numaranıza gönderdiği altı basamaklı koddu. Bu numarayı paylaşırken, arkadaşım yanlışlıkla saldırganın hesabına giriş yapmasına izin vermişti.

Saldırgan şimdi hesabının kontrolünü ele geçirdiğinden, aynı grup sohbetinde olduğu kişilere mesaj gönderebildiler. Saldırgan, mağdurun altı basamaklı doğrulama kodunu başka bir arkadaşınızın numarası ile nasıl sorabildi.  Bu hesabın kontrolünü de kazandılar ve ellerinden gelen her kişiyi mesajlaşmak için kullandılar.

Teorik olarak, WhatsApp hesabınızın ele geçirilmesi, çözülmesi oldukça kolay bir durum olmalı. Sadece telefon numaranızı uygulamaya girin ve size başka bir altı basamaklı kod göndermesini sağlayın. Sorun şu ki, hackerlar numaranızı bir grup yanlış altı basamaklı kodla spam edebilir, böylece hesabınızdan 12 saate kadar kilitli kalırsınız. Daha sonra, kendi pininizi kurmamış olsaydınız, bu, bir saldırganın hesabınızda kendi pinlerinden birini kurmasını ve toplam yedi gün boyunca sizi kilitlemesine sebep olabilir.

Bu yüzden bu iki kuralı hatırlamak çok önemlidir:

  • Altı basamaklı Whatsapp kodunuzu asla kimseyle paylaşmayın. Hiç kimse, Whatsapp’ın size SMS üzerinden gönderdiği kodu sormak için meşru bir nedene sahip olmayacaktır, bu yüzden paylaşmayı düşünmeyin bile.
  • Hesabınızı koruma altına almak için bir pin oluşturun.

WhatsApp hakkında merak edilenler

WhatsApp Mesajları Tamamen Mi Siliniyor?

Kullanıcılar telefonundan mesajları silseler de mesajlar aslında tam olarak silinmez.

WhatsApp Güvenilir Mi?

WhatsApp birçok güvenlik politikasına sahiptir. Kullanıcılara güvenli bir sistem sunmaktadır.

SMS Kodu Neden Önemlidir?

Size gönderilen SMS kodu sayesinde WhatsApp’a giriş sağlanır.

ETİKETLER:


" WhatsApp Hesabınızı Güvenli Hale Getirme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere WhatsApp Hesabınızı Güvenli Hale Getirme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda WhatsApp Hesabınızı Güvenli Hale Getirme ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Adidas Mağazalarının Çalışma ve Mesai Saatleri
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Winrar Arşiv Bozuk Hatası Nedir? – Nasıl Çözülür? (2022)
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Kuyumcukent Çalışma Saatleri ve Mesai Saatleri
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Adobe InCopy Nedir, Özellikleri Nelerdir?
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Odun Parası Nasıl Alınır? Kimler Başvurabilir? Başvuru Formu
Elwind (Kaan Atıcı) Kimdir?
Elwind (Kaan Atıcı) Kimdir?
Fortnite Yükleme Ekranındaki Gizli ”E” Harfi Görevi
Fortnite Yükleme Ekranındaki Gizli ”E” Harfi Görevi
alsperf.dll
alsperf.dll

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.