Web dünyasının derinliklerinde neler var?

Deep internet-derin internet ile dark web-karanlık web, son zamanlarda web dünyasının en oldukca konuşulan mevzuları arasında yer ediniyor.

Web dünyasının derinliklerinde neler var?

Derin web ve karanlık web hakkındaki ortalıkta dolaşan ve güvenilirliği olmayan bilgilere derhal hemen her gün maruz kalıyoruz. Dijital Dönüşüm Danışmanı ve Me Consultancy kurucusu Murat Erdör, web dünyasının derinliklerinde yatan, gizemini koruyan konularla alakalı açıklamalarda bulundu.

Yüzde 4’ünü kullanıyoruz

Derin web terimi için buzdağının görünmeyen yüzü şekilde tanımlanıyor. Bugün bizim bildiğimiz ve kullandığımız webin sınırları, internet dünyasının ancak yüzde 4’lük bir dilimini oluşturuyor. Geri kalan bölümü ise deep web ve dark internet olarak ifade edilmekte. İnternet dünyası tek bir boyuttan oluşmuyor ve katman tabaka derinlere inilebiliyor. Web dünyasında bu katmanlara inmek için bazı yollar bulunuyor. Ancak bu yollar tek başına yeterli olmuyor. İnternetin derinliklerinde yer almak için konuyla alakalı kişisel becerilerin çağdaş olması gerekiyor.

Gizli birçok tehdit

Web dünyasının derinliklerine giriş yapmak için çoğu zaman Tor Browser tercih ediliyor. Bu arama motorunun tercih edilmesindeki en büyük sebep ise IP adreslerine anlık konumlar verebilmesi ve kişiyi internet dünyasında anonim biri yapmasından kaynaklanıyor. Ancak zararı dokunan yazılımlar, casus yazılımlar, virüsler, fidye yazılımları şeklinde çok sayıda tehdit ile karşılaşmanın laf konusu olduğu unutulmamalı.

Suç işlemiş sayılabilirsiniz

Derin internete girmek suç m. Sorusu en çok tartışılan konular arasında yer ediniyor. Tor Browser kullanması ve derin internete girmenin hiç bir yasal yaptırımı bulunmuyor. Kısacası derin internete girmek tamamıyla yasal. Ancak derin internetteki eylemler genel anlamda yasadışı faaliyetler olarak adlandırılıyor. Giriş hukuki olsa dahi kullanım amacınıza nazaran suç işlemiş sayılabiliyorsunuz.

Derin dünyanın dili İngilizce

Web dünyasının derinliklerine indiğinizde İngilizce dilinin fazlaca mühim bulunduğunu göreceksiniz. Derin internette bulunan kaynakların ve gerçekleştirilen eylemlerin birçoğu İngilizce dili ile gerçekleştiriliyor. Dolayısıyla derin internette tutunmanın en büyük şartlarından biri de iyi aşama İngilizce bilgisine haiz olmaktan geçiyor.

Uygunsuz ve yasadışı içerikler

İllegal olan her şeye derin internette rastlamak olası. Derin internette genellikle yasadışı ve şiddet konulu içerikler yer ediniyor. Bunun yanı dizi toplumsal şekilde mühim mevkilerde bulunan bireyler hakkındaki da bilgiler bulunuyor. Öte taraftan illegal işler için lüzumlu linklere da derin web vesilesiyle ulaşmak mümkün.

"Web dünyasının derinliklerinde neler var? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Web dünyasının derinliklerinde neler var? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Web dünyasının derinliklerinde neler var? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları