Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Videodaki Şarkının Ne Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

Videodaki Şarkının Ne Olduğunu Nasıl Öğrenirim?

ABONE OL
29 Mayıs 2023, 15:08:26

Videoda dinlediğiniz şarkının adını, sanatçısını ve diğer bilgilerini öğrenmek istiyorsanız, yapmanız gereken çok kolay! İnternet üzerinde birkaç adımda hemen her şeyi öğrenebilirsiniz. Öncelikle, şarkı sözlerinin bir kısmını arama motorunda aratabilirsiniz. Bu size şarkının adını ve sanatçısını bulma konusunda bir fikir verecektir. Ayrıca, videoyu paylaşan hesabın yorumlar bölümünü de kontrol edebilirsiniz. Diğer kullanıcılar tarafından yapılan yorumlar arasında şarkı hakkında yararlı bilgiler olabilir. Son olarak, Shazam veya Soundhound gibi uygulamaları kullanarak şarkının adını ve sanatçısını hızlıca tespit edebilirsiniz. Bu basit adımları takip ederek, dinlediğiniz şarkının adını bulabilirsiniz.

Videodaki Şarkıyı Bulma: En İyi Yöntemler

Bir video izlerken, arka planda çalan şarkı hoşunuza gitti ve şarkının adını öğrenmek istiyorsunuz. Bu durumda yapabileceğiniz birkaç yöntem bulunuyor.

1. Google’a Sorun

Şarkının sözlerinden bir kısmı dahi aklınızda olsa, Google arama motorunda bu sözleri aratarak şarkının adını bulabilirsiniz. Google, en ufak bir ipucuna dahi sahip olsanız o konuyla ilgili karşınıza hemen çıkarabilir. Eğer şarkının sözleri tam olarak aklınızda değilse, bir sonraki yönteme geçebilirsiniz.

2. YouTube’u Kullanın

Videoyu izlerken hangi bilgileri aldıysanız, bunları YouTube’da kullanabilirsiniz. Şarkının adını bilmiyorsanız bile, sanatçı adı veya diğer parçaları doğru bir araştırma sonucu size şarkının adını verebilir.

3. Şarkı Bulma Uygulaması Kullanın

Piyasada pek çok şarkı bulma uygulaması bulunmaktadır. Bazı uygulamalar mırıldanarak dahi bir şarkıyı tanıyabilmenizi sağlıyor. Uygulamayı açın, videodaki şarkıyı uygulamaya dinletin ve uygulamanın şarkıyı tanımlamasını bekleyin.

4. Sosyal Medya Hesaplarınızdan Yardım Alın

Takipçilerinize videodan bir bölüm paylaşarak, şarkı hakkında bilgi sahibi olup olmadıklarını sorabilirsiniz.

5. Müzik Forumlarına Başvurun

Forumlara üye olarak yardım talep edebilirsiniz. Google’da “müzik, forum” şeklinde bir arama yaparak size yardımını dokunabilecek forumları bulabilirsiniz.

6. AHA Music Eklentisini Kullanın

AHA Music, YouTube videolarında çalınan şarkıyı otomatik olarak tanımlamanıza yardımcı olan, Chrome eklentisi olarak kullanabileceğiniz bir şarkı bulma aracıdır. Tek yapmanız gereken AHA Music eklentisini Chrome tarayıcınıza eklemek ve YouTube videosunu açmak. Daha sonra AHA Music, YouTube videosundaki müziğin adını ve şarkıcısını belirleyecektir.

7. Müzik Sitelerini Kullanın

AllMusic, Discogs, Genius gibi müzik siteleri şarkıları, sanatçıları ve albümleri detaylı bir şekilde listeler. Bu sitelerde videodaki şarkının bazı parçalarını hatırlayarak arama yapabilirsiniz. Ayrıca bu sitelerde şarkı sözlerini arayabilir veya örneklerini dinleyebilirsiniz.

Videodaki Şarkıyı Nasıl Çıkarabilirsiniz?

Bir videodaki bir şarkıyı kaydetmek istiyorsanız, yapabileceğiniz birkaç şey bulunuyor.

1. Video Düzenleme Programı Kullanın

Bir video düzenleme programı kullanarak, müziği çıkarmak istediğiniz videonun sesini ayırabilirsiniz. Programda sesi videodan ayırma seçeneğini bulabilirsiniz. Daha sonra yeni bir ses dosyası olarak dışa aktarabilirsiniz.

2. Çevrimiçi Bir Dönüştürme Aracı Kullanın

Çevrimiçi bir dönüştürme aracı kullanarak videoyu indirip, istediğiniz formatta kaydedebilirsiniz. Örneğin; Videoyu yükleyin, ses formatını seçin ve dönüştürmeyi başlatın. Dönüştürme işlemini tamamladıktan sonra yeni ses dosyasını bilgisayarınıza indirebilirsiniz.

Şarkıyı bulmak veya videodan müziği çıkarmak, eğlenceli bir aktivite gibi görünebilir ancak bazen biraz zorlayıcı olabilir. Ancak yukarıda bahsedilen tüm yöntemlerle, istediğiniz sonuca ulaşmanız mümkün.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments