yükleniyor...

Victor G301 İnceleme

Merhaba arkadaşlar bu gün sizlere Victor’a ait bir adet oyuncu bilgisayarının incelemesini yapacağız. Oyuncular için dizüstü bilgisayarlar denildiği zaman, genellikle işler çözülemeyecek bir düğüm durumuna gelir.

Bilgisayarın performansı haricinde, ağırlığı, boyutu, pil süresi, ısınması, her şeyi bir oyuncu için önemlidir. Bir bilgisayar alacak oyuncu öncelikle bilgisayarın beğenmediği noktasını ileride değiştirmek istediğince oyundan geri kalmak istemez. Bu konuda ülkemiz piyasasına yeni girdiğini söyleyebileceğimiz bir bilgisayar markası bizleri karşılıyor bu marka Victor sevgili arkadaşlar. Victor’un oyun bilgisayarları alanında uzun süreli bir geçmişi bulunuyor ve ülkemizde  Inselberg sayesinde Victor ürünlerini tamamen kullanıcı odaklı olarak özelleştirilebilir bir kategoride bizlere sunuyor. Ürünün üzerine  Victor Web  sitesi üzerinden istediğiniz parçaları takarak kendi toplama Victor’unuzu yapabilirsiniz.  Bugün bizlerin inceleyeceği ürün Victor G301, görsel ağırlıklı bir incelme yapmak istiyoruz bu nedenle umarım incelememizi zevkle okursunuz. 

Victor’a ait gaming machine sloganı ile test merkezimize gelen Victor G301 tasarım olarak oyuncuların seveceği bir model gibi duruyor. Markanın en büyük rakiplerinden bir tanesi de sizlerin bildiği gibi Monster fakat bu ürün ve özelleştirme konusununda Victor’un farklarını kullanıcılar çok kısa sürede fark edecektir. Normal bir notebook bilgisayar fiyatına alabileceğiniz Victor G301 ile online oyunların en can alıcı noktası olan FPS (Kare hızı- frame per second) konusunda ürünün hiç zorlanmadan 200-300 gibi seviyelere ulaştığını söyleyebiliriz. Sadece peki bu ürünü oyuncular mı kullanabilir ? Hayır tabii ki ürünü grafik işlemi yapan kişiler mimarlar gönül rahatlığı ile kullanabilirler.   

Ürünün kapağının üzerinde büyük bir Victor logosu var ve logo ayna şeklinde tasarlanmış durumda onun alt kısımında hemen kullanılan maddenin üzerinde metal ve tahta karışımı bir plastik kullanılmış durumda. Tasarım olarak ben buradayım ve ciddi bir bilgisayarım duruşum ciddi diyen 15.6 inç bir ekrana sahip. Ayrıca ürünün alt kısımında gaming machine sloganı sabit durumda bunların dışında ürünün üst kasasında  başka bir değinilecek durum yok. 

 

Ürünün arka kısımında bir adet fan çıkışı bulunuyor bu fan çıkışı tam fanın alt kısımında bulunmakta ve direkt olarak fanın ürünün içerisine dışarıdaki havayı alarak soğutma kanallarına iletmesini sağlıyor. Ürünün soğutma konusunda ilerleyen kısımlarda içerisini açtığımızda bir daha değineceğiz.  Ürünün arka kısımında bir adet daha giriş bulunuyor fakat bu giriş fan için değil ancak yine de soğutma için yararı büyük durumda. Ürünün bataryası diğer markaların bataryası gibi bir tanesi sabit olmak üzere 2 adet mandaldan oluşuyor. Bilgisayarın lastik ayakları kalın yapılmış durumda, böylece kısa süreli kullanımlara bağlı olarak aşınmalardan etkilenmiyor diye düşünüyoruz. Uzun kullanımlarda, tabi ki aşınacaklardır, ama kalın oldukları için kopma veya çatlamaya yapmayacak gibi duruyor. Fakat bu durum konusunda sadece tahminler üzerinde durabiliyoruz kesin net bir bilgi bizlerinde elinde olmadığı için veremiyoruz. 

Ürünün bataryasını çıkardığınızda karşınıza yukarıdaki görsel benzeri bir görsel çıkıyor ve bu görsel de sizlerin en çok dikkatini çekmek istediğimiz nokta ise SIM yazması. Bu üründe her ne kadar hiç belli bile olmayacak bir yere dahi yazılsa da SIM kart takarak 3G modeme gerek duymadan ürünü internete bağlayabilirsiniz. Bunun ne önemi var hotspot artık tüm telefonlarda var dediğinizi duyar gibiyim. Bir oyuncu için ve bu oyuncu bir online oyuncu ise internet su kadar önemli bir ihtiyaçtır ve bu ihtiyacını karşılamak için telefonunu kullanmak yerine ürünün içerisine dahili bir SIM takabilmesi onun için çok büyük avantaj olacaktır. 

 

Üründe batarya girişi olarak sağlam bir giriş söz konusu durumda bu da ürünün kalitesini belirleyen etkenlerden bir tanesidir. Bataryanın üzerine bu kadar durmuşken bataryanın ürün normal kullanımı halinde 6 saat gibi bir süre dayandığı oyun sırasında ise maksimum 2.5 saat dayandığını sizlere şaşkınlık içerisinde söyleyebiliyorum. Normal bir bilgisayarın bile günlük kullanımda 2 saat dayandığını düşünürsek bir oyun bilgisayarının bu kadar azimli olması gerçekten hayretler içerisinde insanı bırakıyor.   

 

Bir oyucunun iki adet silahı vardır bunlar iyiyse o oyuncu da az biraz iyiyse yürür gider. Victor bu ürünün giriş seviyesi bir ürün olmasına rağmen bu kadar kaliteli bir klavye ile oyuncular için en iyisini yapmayı planladığını ispatlarcasına zorlamış. Ürünün klavyesi piyasada görebileceğiniz ada yapılı klavyeler arasında en iyilerden diyebiliriz. Oyuncular için klavyenin, yemek, su, kola ve diğer gıda ürünlerine dayanıklı olması gerekir arasına makarna bile sıkışabilir bir oyuncunun klavyesinin ve bu nedenle kolay sökülmesi çok önemlidir. Bu klavyedeki tüm tuşlar sökülebilirlik konusunda çok iyi durumda kolaylıkla tuşları sökebilir ve takabilirsiniz.   

 

Bilgisayarın en önemli noktası klavye dedik ama klavyeninde en önemli noktası numara takımıdır. Bazı firmalar büyük olsun tuşların arası amacıyla bu kısımı eklemiyorlar. Victor ise bu duruma ada şeklinde klavye kullanarak ve numerik klavye entegre ederek bu durumun nasıl 15.6 inç boyutlarında bir bilgisayarda sağlıklı olarak yapıldığını bizlere kanıtlamış oldu.

 

Victor G301′de güç tuşu tam olarak sağ ekran menteşesinin altına konumlandırılmış durumda. Tuşun bulunduğu konum genellikle notebook cihazlarda  şarj girişinin olduğu tarafta olur fakat bu üründe o durumda biraz farklı. Güç tuşunun alt kısımında bildirim ışıkları bulunuyor bu ışıkların işlevi konusunda birçok arkadaşımız bilgilidir fakat biz yinede söyleyelim ışıklar numerik kısımını, Capslock tuşunu ve Scroll lock tuşunu ifade etmektedir.

Ürünün ses çıkışı olarak çok iyi olduğunu da sizlere söyleyebiliriz kasanın alt kısmında bulunan iki adet ses çıkışı sayesinde üründen yüksek performanslı tiz ve bas sesler alma imkanınız var. 

 

Ürünün yak kısımında bulunan hava çıkışının sizlerinde görmüş olduğu gibi aralıkları çok sıkı durumda bu da dışarıdan içeriye gereğinden fazla hava girmesini engelliyor ve fanın içeride ısınan havanın dışarı atmasını kolaylaştırıyor. 

 

Ürünün yan kısmında bulunan girişleri ve çıkışları yukarı kısımda yazmıştık fakat ürünün üzerinde gerçekten bir oyuncu için gerekli olabilecek tüm giriş ve çıkışlar bulunuyor. Artık bir çok firmanın görüntü cihazları HDMI üzerinden çalışıyor bu nedenle ürünün HDMI çıkışı üzerinden hem ses hemde görüntü aktarımını kolaylıkla yapabilirsiniz. Kablolu internet bağlantısı ülkemizde pek fazla kullanılmıyor fakat bu üründe o ayrıntıda düşünülmüş oyuncuların en çok sıkıntı çektikleri konulardan bir tanesidir Ping bunu çözmenin en kolay yolu ise ürünün kablosuz bağlantı yerine kablolu bağlantı kullanması ve kısa, kaliteli bir kablo ile internette bağlanmasıdır. Tabii ki bu durumda sadece sizlere internet sağlayıcınızın sunmuş olduğu internet hızı ile ilgili bir durum. Gelelim ürünün en can alıcı noktasına artık yeni nesil bir çok bilgisayar Usb 2.0 için 2 adet giriş veriyor fakat bu üründe 1 adet giriş var. Sebebi ise diğer girişlerin Usb 3.0 desteklemesi daha hızlı veri aktarım olanağı sağlaması.   

 

Ürünün yan kısımında 2 adet jack bulunmakta, bunlardan bir tanesi kulaklık için diğeri ise mikrofon için. Üründe jackların hemen yanında bir adet Usb 2.0 ve bir adet 3.0 bulunuyor. Eğer fare klavye gibi ürünler kullanıyor ve ürüne bağlamanız gerekiyorsa Usb 2.0 tam anlamıyla ideal bir giriş. Veri transferi için ise bu ürünün içerisinde bulunan Msata giriş ve 2 adet Usb 3.0 girişi ile çok hızlı biçimde verilerinizi taşıyabilirsiniz.

Ürünün üzerinde standart olarak 8X DVD+/-R/RW/4X +DL Super multi slim dual layer yazıcı bulunuyor. Uzun süreli kullanımda bile ses çıkarmayan hatta gık dahi demeyen bir yapıya sahip bu ürün. Kasa ile olan mükemmel uyumu nedeniyle de çok beğendik.Ürünün alt kısımında bir adet Sd kart girişi  bulunuyor bu giriş üzerinden direkt olarak Sd kartınızdaki dosyalara ulaşabilirsiniz.Ürünün hemen üst kısmında bir adet 2 Mp HD kamera bulunuyor. Bu kamera sayesinde ürün üzerinden oyunlarınız sırasında arkadaşlarınızla konuşabilir veya şuanda çok meşhur olan twich üzerinden canlı yayın yapabilirsiniz. Netlik konusunda gerçek anlamda net bir kamera olduğunu sizlere gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.Bir bilgisayarın en dayanıksız olduğu nokta menteşeleridir ve eğer menteşeler yıpranırsa zamanla ekranın yan kısmı çatlar ve ekran çerçevesi kırılır ki bu durumda genellikle firmalar tarafından garanti kapsamına sokulmayan bir durumdur. Bu üründe ise kasanın ve her bir parçanın aynı garantisi olduğu için güvendesiniz ancak zaten menteşeler zamanla yıpranacak gibi hiç durmuyor. Diğer bir oyuncu bilgisayarının en önemli noktası ise kalınlığıdır, aşırı ince bir oyuncu bilgisayarı oyuncuyu yorar fakat aşırı kalın bir oyuncu bilgisayarı da oyuncuyu yorar. Bu nedenle bu ürün tam sınırda duruyor ne çok kalın ne çok ince. Bir ürünün olması gereken ideal kalınlığı koruyor. Aşırı ince olması geri tepme konusunda sizleri zorlar aşırı kalın olması da bileklerinizi yorar bu nedenle bu ürün oyuncular için ideal durumda fakat bunu bir editör kullanıyor ve yazı yazıyorsa aynı şeyleri onun içinde maalesef söyleyemeyeceğiz. Ürünün ekran olmadan yüksekliğini gösteren bir görsel olarak yukarı kısımda kullandığımız fotoğraf gösterilebilir. Ürün ekran açıldığı zaman baya ciddi oranda küçüldüğünü ve aslında kapak açık durumdayken ürünün çokta yüksek olmadığını görebiliyoruz. Ürünün arkadaki kapağını açmak için 2 adet vida sökmemiz yeterli denilebilir bizler bu iki vidayı söktükten sonra kaşımıza bu görüntü çıkıyor. Sizlerinde görmüş olduğu gibi üründe tüm hakimiyet sizlerin üzerinde şuanda. Kısım kısım ürünün içerisini inceleyelim birazda. Soğutma konusunda ürün fandan almış olduğu havayı kanalllar yardımı ile bilgisayarın hayati parçaları olan ekran kartı ve işlemciye yoğun bir şekilde dağıtıyor. Sizlerin de bildiği gibi bir bilgisayarın kalbi işlemcisidir bu üründe de İntel’e ait İ7 4710MQ bulunuyor ve bu işlemci 22 nm olması sayesinde aşırı ısınmalardan ürünü koruyor. Ekran kartı bu üründe en önemli parçalardan bir tanesi çünkü oyunlarda en çok bizlerin işine ekran kartı yarıyor. Victor G301′de ise bu konuda bonkör davranılmış ve Nvidia Geforce GT 840m  2GB bir ekran kartı kullanılmış durumda. Ürünün Victor bünyesinde giriş seviyesi sayılmasına rağmen özellikleri bir oyun makinesi olduğunu gösteriyor. Ürünün alt kısımında bulunuyor HDD ve Msata’nın değiştirilmesi ile ilgili olarak yukarı kısımda bir video paylaştım. Ürünün üzerinde standart olarak 1 TB HDD 5400 RPM değerinde geliyor. Fakat şuanda yukarıdaki ürünün üzerinde 1TB 7200 RPM HDD ve 240 GB msata bulunuyor. Sizlerin ihtiyaçlarına göre bu üründe özelleştirme yapabilirsiniz. Ram bir bilgisayarın hızını belirleyen en önemli parçalardandır. Bu ürün maksimum olarak 16 GB ram destekliyor şuanda tabii ki ilerliyen yıllarda daha büyük ramler piyasaya çıktığında ürünlerde bulunan maksimum girişler değişecektir. Ürünün standart çıkışında ise 8 GB ram bulunmaktadır. Ürünün fanı görmüş olduğunuz şekilde temizlemesi çok kolay bir fırça ile arasında bulunan tüm pislikleri temizleyebilirsiniz. Oyuncuların bulundukları ortamların genellikle pek temiz olduğunu söyleyemeyiz annelerimize göre çünkü onlar tozlarla 7/24 savaş içerisindedir. Bir oyuncu için ise durum bu şekilde ilerlemez genellikle çünkü onun için elinin altında içeceği ve yiyeceği bulunmalıdır. Oyun sırasında yemek yemek için veya su ihtiyacını gidermek için yerinden kalkmamalıdır. Bu durumda sonuç olarak fanın zamanla kirliliğini arttırmaktadır ve bu üründe temizlemek için servise gitmenize gerek yok evinizde temizleyebilir ve bilgisayarınızdan ayrılmadan yani o küçük kalp krizini geçirmeden yaşamınızı devam ettirebilirsiniz. Hdd girişi sizlerinde görmüş olduğunuz gibi yeni bir hdd aldığınız zaman sadece yapmanız gereken işlem 2 vida sökerek eski hdd yerinden geri çekip yenisini söket kısımına oturtmak.  Üründe bir adet msata yuvası bulunduğunu sizlere belirteyim sol kısımdaki kart bir msata’dır ve sökmeniz için gereken tek işlem sol üst köşede bulunan vidayı sökmek olacaktır. Bir bilgisayara msata ne kadar diye sorarsanız eğer sizlere onu da açıklayalım:

Bildiğiniz gibi bilgisayarlar depolama için genelde 2 tür donanım kullanırlar: HDD veSSD.     HDD ucuza büyük depolama alanları sunarken beraberinde yavaş okuma yazma hızları daha da önemlisi son derece yavaş rastgele erişim sürelerini getirir. Bu yüzden HDD diskler diğer bilgisayar donanımları kendilerini hızla geliştirirken bunlara ayak uyduramadı ve şu anda bilgisayarlarımızın en zayıf halkası konumundalar. Diğer yandan SSD üniteleri hız konusunda HDD sürücülerden çok çok çok üstün olmalarına karşın çok önemli bir dezavantajları var: Pahalılar! Bu nedenle birçok üretici ürünlerine HDD takar ve SSD’den uzak dururlar. Bunun Türkçe meali arkadaşlar şudur ki hızlı veri için SSD kullanmanızı öneriyoruz fakat çok paranız varsa çünkü şuanda 1 TB SSD ortalama 1500 TL civarındadır. Ürünün hemen içerisinde birçok notebook üzerinde göremeyeceğiniz bir durum söz konusu. Bios pili açık ve ilerleyen yıllarda oluşabilecek bir sorunda bunu da kendiniz tamir edebilirsiniz.

VİCTOR G301 SONUÇ:

Performans ve fiyat konusundan uygun ve kendinize özel bir bilgisayar yapmak istiyorsanız Victor G301 tam sizlere göre bir ürün. Ürünün üzerine istediğiniz bileşenleri ekleyerek kendinize özel bir bilgisayar haline getirebilirsiniz ve bunları yaparken veya kullanırken ürünü bozarsanız Victor sizlere garanti vermeye devam ediyor (Kullanıcı hataları dışında.). Ürünün Türkiye piyasasındaki yetkili satıcısı olan İnselberg bilişim Pro2000 üzerinde yıllardır kazanmış olduğu tecrübeyi deneyimli ekibi ile yakın zamanda bu üründe de kazanacak gibi duruyor. Ürüne ait büyük görselleri aşağıda bulunan link üzerinden indirebilir ve inceleyebilirsiniz.

Victor G301 İnceleme konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Victor G301 İnceleme ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla