yükleniyor...

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir?

Vajina kaşıntısına ne iyi gelir, kaşıntı hissi vücudun herhangi bir alerjene, gıdaya ve buna benzer bir etkene tepki verme şekillerinden biridir. Vücutta meydana gelen kaşıntı hissi, yanma ve tahrişle birlikte geliştiğinde oldukça sıkıntı verici bir hale dönüşür.Kadınlarda vajina bölgesinde de zaman zaman kaşıntı meydana gelebilir. Üstelik bu bölge hayli hassas olduğundan sıkıntı daha da artar. Vajina kaşıntısı her zaman endişe edilecek bir durumun habercisi değildir ama bir enfeksiyon, mantar ve buna benzer tedavi gerektiren daha geniş çaplı bir problemi de haber veriyor olabilir.Vajinada kaşıntı ve yanma çoğunlukla birlikte gelişir. Kaşıntının yanı sıra kızarıklık ve şişlik de görülebilir. Böyle belirtilerin altında yatan sebepler çoğunlukla viral ya da bakteriyel enfeksiyonlardır. Vajinadaki mantar oluşumu da yine kaşıntı, yanma, kızarıklık ve şişlik yapabilir.Çoğunlukla bağışıklık sistemi zayıf düştüğünde bu belirtiler su yüzüne çıkar. Bağışıklık sisteminin güçlü tutulması ve hijyen kurallarına dikkat etmek kaşıntı ve yanma gibi problemleri en başından engelleyecektir.

Vajina Kaşıntısı Neden Olur?

Vajinal kaşıntının, yanma ve tahrişin altında yatan sebeplere bakacak olursak nasıl bir tablo görürüz bir bakalım.Vajinadaki kaşıntı ve yanma sebebiBakteriyel vajinozis” denilen bir tür enfeksiyondan kaynaklanıyor olabilir. Bakteriyel vajinoziste kaşıntı, yanma ve tahriş gibi belirtilere ek olarak iltihap ve beklemiş balık kokusuna benzer bir koku da eşlik edebilir.Cinsel yolla bulaşan hastalıklar da vajinada kaşıntı ve yanma oluşturabilir.Vajina kaşıntısının bir sebebi de mantar enfeksiyonudur. Vajinada mantar enfeksiyonu kaşıntı, yanma ve tahriş yapar. Ayrıca antibiyotik ilaçlar, zayıflayan bağışıklık, korunmasız ve çokeşli cinsel ilişki ile gebelik gibi durumlar da vajinada mantar sebepleri arasında gösterilebilir.Kadınlarda menopoz dönemindeki östrojen hormonunda azalma, vajina duvarının incelmesine ve kurumasına sebep olabilmektedir. Bu da vajinada yanma ve kaşıntı yapabilir. Vajina duvarında incelme problemi emziren kadınlarda da görülebilen bir problemdir.Deterjan, sabun, parfümlü tuvalet kağıtları, kremler, kondomlar ve buna benzer sentetik ve kimyasal maddeler de vajinada kaşıntı, yanma, tahriş gibi şikayetlerin oluşumunu tetikleyebilir.

Vajina Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Vajinada kaşıntı ve yanma nasıl geçer, nasıl tedavi edilir hususu, bu sorunla yüz yüze gelen kadınların yanıt aradığı bir sorudur.Vajina kaşıntısı çoğu kez kendiliğinden geçer. Tabii eğer basit ve geçici bir sebebe dayalı olarak ortaya çıktıysa…Ama tahriş, yanma ve kaşıntı sürerse, ya da şiddetlenirse bir uzman hekime görünmek daha net ve doğru bir çözüm sağlayacaktır.Vajina kaşıntısı tedavisinde cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve vajinozis için antibiyotik, mantar enfeksiyonları için mantar ilaçları ve menopoz kaynaklı kaşıntılar içinse östrojen kremleri, tabletleri yahut vajina kaşıntısı için krem kullanılabilir.Vajinal kaşıntı küçük yaştaki kız çocukları ve genç kızlarda görülüyorsa aile tarafından mutlaka hekime danışılmalıdır; zira bu durum cinsel bir saldırı, istismar ve buna benzer bir durumun belirtisi olabilir.

 • Kokulu ve parfümlü tuvalet kağıtları, kokulu pedler ve kremlerin kullanımı bırakılmalıdır.
 • Genital bölge hijyeni kokusuz ve sade sabunlarla yapılmalıdır.
 • Vajinanın içi sabun ve buna benzer kimyasal içerikli şampuan, solüsyon tarzı maddelerle yıkanmamalıdır. Temizlik günde 1 kereden fazla yapılmamalıdır. Günün başlangıcında alınacak duş, vajina temizliği için yeterli olacaktır.
 • Evlilik dışı cinsel ilişki esnasında kondom kullanılmalıdır.
 • Tuvalet sonrası temizlik mutlaka önden arkaya doğru yapılmalıdır.
 • Pamuklu iç çamaşırı tercih edilmeli, sentetik külotlar tercih edilmemelidir.
 • Vajinada kuruluk şikayeti varsa hekimin önereceği vajinal nemlendiriciler kullanılabilir.
 • Vajinada kaşıntı ve yanma problemi düzelene kadar cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Vajina kaşıntısı, kaşıdıkça daha da kötüleşen bir yapıya sahip olduğundan, mümkün olduğunca problemli bölgeyi kaşımaktan kaçınılmalıdır.Vajina kaşıntısı için ilaç isimleri ve vajina kaşıntısı için krem isimleri ise şöyle sıralanabilir:Vajina kaşıntısı için krem isimleri:

 • Travazol Krem
 • Ketoral Krem
 • Zalain Krem
 • Travocort Krem
 • Pruzon Krem
 • Gyno-trosyd Vajinal Krem

Vajinal Kaşıntı İlaç İsimleri ise

 • Flucan 150 mg kapsül
 • Floragyn
 • Cipro Film Tablet 500 mg şeklinde sıralanabilir.

Ancak bu krem, preparat ve ilaçları ancak gerekli muayeneden sonra hekiminiz reçeteleyebilir. Hekime danışmadan kullanılacak ilaçlar iyileşmeye çözüm getirmek yerine, daha büyük ve farklı problemlere yol açabilir. Bu yüzden bu krem ve ilaçlar asla reçetesiz kullanılmamalıdır.

Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Vajina Kaşıntısına Ne İyi Gelir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla