SONRAKİ
Searchmetrics Nedir? Searchmetrics Nedir?
ÖNCEKİ
WordPress Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir? WordPress Google Analytics Kodu Nasıl Eklenir?
3308
1225 0

UX Nedir?

UX Nedir?
Yazar: Aybala Bengisu Önür

11 Temmuz 2020

UX nedir ve ne işe yarar sorusunun cevabını sizler için bu yazımızda inceleyeceğiz. Ux aslında kullanıcı deneyimidir. “User Experience” olarak açılımı yapılan UX, kullanıcıların memnuniyetini, yapılan işlemleri beğenip beğenmediklerini gösterir. Siteler için kullanıcı deneyimini ölçmek oldukça önemlidir. Bu işlemler sayesinde siteniz daha güvenilir, ziyaretçilerin dikkatini daha çeken, daha çok beğeni alan, paylaşılan bir site haline gelir. İşlemlerin hatasız bir gerçekleşmesi sonucunda siteniz SEO bakımından daha uygun hale gelir. SEO açısından iyi olan siteler Google arama motorunda daha ön plana çıkacağı için de sitenin popülerliği artacaktır.

Kullanılabilirlik Durumundan Farkı Ne?

Kullanılabilirlik sitenin sadece teknik detaylarını gösterir. UX nedir sorusuna cevap olarak kullanıcıların dikkatini çekecek renk tonları, arka planlar, site içerisindeki alanlar göz önüne alınmalıdır. Kullanıcıların dikkatini çekmek için bu unsurlara dikkat edilmelidir. UX ile sitenizin marka stratejisi oluşturmasına olanak sağlayabilirsiniz.

UX nedir

SEO’ya Katkıları Neler?

UX sayesinde siteniz arama noktalarında daha iyi bir hale gelmektedir. Sitenizin ön plana çıkması için sitenin yapısı, hızı, güvenilirliği, içeriği iyi olmalıdır. Sitenizi daha sevilir hale getirdiğinizde de arama motorlarında üst noktaya gelmiş olursunuz. Böylece sitenizin SEO’su da artar.

UX İyileştirme Hamleleri

UX İyileştirme Hamleleri

UX ayarları sitenizi kullanıcıların gözünden görmenizi sağlar. Böylece sitenizdeki eksiklikleri ya da hataları görmüş olursunuz. Sayfanızdaki içerikler için şu soruları sorabilirsiniz;

  • Sayfada neler bulunmalı?
  • Sayfa tasarı mı ile sayfa yapısı arasında bağ var mı?
  • Site içerisinde bulunan butonların konumu doğru mu?
  • Site içeriklerinin bulunması kolay mı?
  • Sitenin mobil sürümü var mı?
  • Sitenin kullanımı rahat mı?
  • Sitenin hızı yeterli mi?
UX nedir

Kullanıcı Deneyimleri Kazanımları

UX kullanımı ile sitenizin SEO kazanımı korunurken beraberinde daha çok beğenme, tıklanma ve paylaşmayı getirecektir. Böylece siteniz daha çok kitleye ulaşacaktır. Her kullanıcı ilgisini çeken aramalar yapabilecek hem de güvenilir yapı olacaktır. SEO özelinde kullanıcı deneyimlerinin ve verilerinin analiz edilmesiyle site kazanım sağlayacaktır.

UX Nedir hakkında merak edilenler

UX Ne Demektir?

Kullanıcı deneyimi olarak da bilinen UX, kullanıcıların yaşadıkları olumlu ya da olumsuz deneyimleri tanımlar.

UX Neden Önemlidir?

UX sayesinde siteniz daha üst noktalara gelecektir. Hem SEO hem de SEM açısından oldukça önemlidir. Sitenizin daha verimli olması için UX gereklidir.

UX Neleri Kapsar?

Kullanıcı deneyimini etkileyen her şeyi kapsar. Buna sitenin hızı, içerisindeki renkler, gezinme kolaylığı ya da zorluğu, içerisindeki görseller dahildir.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" UX Nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere UX Nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda UX Nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Aybala Bengisu Önür Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.