yükleniyor...

USB Type C Kulaklık Girişi Olabilir

Geçtiğimiz haftalarda Apple’ın lanse ettiği iPhone 7 modellerinde kulaklık girişlerinin bulunmaması oldukça konuşulmuştu. Android telefonlarda da USB Type C kulaklık girişi olabilir.

Bilindiği üzere teknoloji alanındaki gelişmeler ortaya çıkarılan ürünlerde de iyileştirme ve değişiklik yapma gibi zorundalıklar yaratıyor. Bu gelişmelerden biri olan akıllı telefonlarda geliştirilen USB Type C bağlantı seçeneğinin yaygınlaşmaya başlamasının ardından bazı farklı tasarımların da ortaya çıkması aşikâr bir durum.

iPhone’un önceki modellerinde kullanılan 3,5mm  Earpods kulaklıkların yerini her hangi bir kulaklık çıkışına gereksinim duymayan AirPods kulaklıkların yer almasının çok konuşmasının ardından Android cephesinden de bir atılım geldi.

USB Implementers Forum tarafından yayınlanan Audio Device Class 3.0 Şartnamesi’ne göre Orijinal Ürün Üreticileri cihazlara USB Type C girişini ekledikleri takdirde 3,5mm kulaklık girişlerinin tarihe kazınacağını belirtiyor.

USB Type C Kulaklık Girişi ile Bizi Neler Bekliyor?

USB Type-C üzerinden USB Audio sistemi, orjinal ürün üreticilerine 3,5mm analog ses girişlerini kaldırmasıyla birlikte çok daha ince yapıda cihazların üretilebileğini ve daha fazla konnektör kullanmak için gerekli yer imkanı sunuyor.

usb type c kulaklık girişi

Daha fazla konnektör pek çok yeniliğe de imkan sağlıyor. Ayrıca cihazların suya karşı dayanıklılıklarını ya da toz geçirgenlik seviyesini de azaltması yönünde daha sağlam cihazların üretilmesini sağlıyor.

USB Type C girişine bağlı olarak geliştirilmesi beklenen kulaklıkları kullanarak günümüz teknolojisi kulaklıklardan çok daha iyi ve kaliteli sesler alabileceğimizi söyleyebiliriz. Ancak bu şekilde güzel gelişmeler ortaya çıkarken kullanıcıların göstereceği tepkileri göz ardı etmek biraz imkansız.

Bahsettiğimiz bu değişiklik hemen yarın olmayacak tabiki. Öncelikle geliştiricilerin USB Type C çıkışlı kulaklıklar için sağlam bir alt yapı oluşturmaları gerekiyor. Yani bu durumda geleceğin teknolojisi USB Type C kulaklıklar için önümüzde en az bir iki sene var. Android cihaz üreticilerinin bu değişikliği yapmaya başlamadan Apple kullanıcılarının iPhone 7 modellerine verdiği tepkileri de göz önünde bulundurarak bu gelişmeleri yapmaları gerekiyor.

Berkay / Technosfer

USB Type C Kulaklık Girişi Olabilir konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere USB Type C Kulaklık Girişi Olabilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla