yükleniyor...

Ultrasonda Cinsiyet Tahmini

Bebeğin görüntülenmesi çeşitli yöntemler ve cihazlar kullanılır. Bunlar da ultrason yöntemi ve ultrason cihazlarıdır. Gebelikte bebeğin cinsiyetini görüntülemek için ultrason yöntemi, ultrason cihazı kullanılır.

Cinsiyet Tahmini Nasıl Yapılır?

Bebekte cinsiyet tahminleri halk arasında çok farlı şekilde anlaşılmaya çalışılır bunlarda biri anne adayının karın şekli ya da bebeğin ağırlığı, kemik yapısı gibi durumlarla anlamaya çalışmaktır. Bebeğin cinsiyetine ultrasonda bakılarak karar verilir. Ve bu yöntemle bebeğin bacak arası yani genital bölgesi iyice taranarak görülebilir. Aslında bebeğin cinsiyeti yumurtayı döllemiş olan spermin hangi kromozomu taşıdığından bellidir. Kimisi X kimisi Y kromozomu taşır ve hangisi ile döllenmişse yumurta cinsiyet ona göre oluşur. Yani ana rahmine yerleşmeden önce de cinsiyet bellidir. Ama biz bunu bebeğin genital bölgesine göre bakılarak bulunur.Dokuzuncu haftaya kadar kız ve erkek bebeğin ayırdına varılamaz. Çünkü bebeğin genital bölgesi ikisinde de aynıdır. Dokuzuncu haftadan sonra farklılaşmaya başlar ve bu farklılaşmanın tamamlanması on ikinci ve on üçüncü haftada yeni yeni oluşur. Bu nedenle on dördüncü haftadan sonra tam oluşur ve bebeğin pozisyonu da uygunsa bu haftadan sonra ultrasonda cinsiyet tahmini yapılabilir.Diğer Testler ; Kromozomlara bakmak için kullanılan amniyon sıvısı alınıp amniyon sıvısı testi yapılır. Bu sayede cinsiyet anlaşılabilir. Ancak bu durum sadece cinsiyeti anlamak için kullanılmaz. Kromozomal bir bozukluktan şüphelenildiğinde yapılır bu testler. Bunun dışında plasentadan sıvı alındığında da cinsiyet anlaşılır fakat sadece cinsiyete bakmak için kullanılmaz. Anne kanında bebeğin DNA’sının incelendiği yöntemler de vardır fakat bu da down sendromu şüphesi taşıyan bebeklerde yapılan bir testtir. Sadece cinsiyete bakmak için bu testler uygulanmaz. Cinsiyet tahmini ultrasonda görüntüleme ile yapılır.

Ultrasonda Cinsiyet Tahmini konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Ultrasonda Cinsiyet Tahmini ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla