Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu

21.12.2018
A+
A-

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Ankara’daki merkez binasında, BTK Oyun Maratonu kapsamında gerçekleşen armağan töreninde iki oyun, Oddmar ve Dotcraft, Yılın Oyunu ödülüne layık görüldüler.

Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu

Bu yıl Microsoft ve Bilgi Teknolojileri Kurumu’nun desteğiyle, Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği (TOGED) ve ODTÜ TEKNOKENT ATOM işbirliğinde düzenlenen Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreni, oyun geliştiricilerinin, saha temsilcilerinin ve medyanın katılımıyla düzenlendi. Törene, Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, Microsoft Türkiye Genel Müdür Yardımcısı Kerem Onar ve Türkiye Oyun Geliştiricileri Derneği Başkanı Ali Erkin benzer biçimde kıymetli adlar katıldı ve sektörle alakalı konuşmalar gerçekleştirdiler. BTK oyun maratonu kapsamında Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun Ankara’daki merkez binasında düzenlen törende geçtiğimiz yıl Türkiye’de geliştirilen en iyi oyunlara hayat verici stüdyolar ve geliştiricler, ödüllerine kavuştu.

Törende yaptığı konuşmada 2018’i dijital oyun pazarı için dönüm noktası şekilde kabul ettiklerini belirten Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, ülke şekilde oyun ihracatımızın çoğalması adına meydana getirilen çalışmaların devam ettiğinin vurguladı. BTK Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu ise konuşmasında dijital teknolojilerle sonradan tanışan insanların bile oyun oynadığına dikkat çekerek okullarda kullanılmak suretiyle tasarlanmış bir oyunlaştırma projesinin tamamlanmak suretiyle olduğunu söyledi.

Kristal Piksel, Türkiye’deki oyun geliştiricilerinin çalışmalarını takdir etmek ve Türkiye’de daha çok oyun geliştirilmesini teşvik etmek için 2012 yılından bu yana düzenlenmekte. Bu yıl, organizasyona 2 Kasım 2017 ve 30 Ekim 2018 tarihleri arasında geliştirilen 30’dan çok oyun başvuruda bulunmuş oldu.

Mükafat Kazanan Oyunlar

Kristal Piksel Video Oyun Ödülleri töreninde finale kalan geliştiricler 10 değişik dalda armağan sahibi olurken Yılın Oyunu” ödülüne iki oyun aniden layık görüldü. MobGe tarafınca geliştirilen ve daha ilkin Apple Tasarım Ödülü de kazanan Viking konulu Oddmar ile Rootcraft tarafınca geliştirilen puzzle oyunu Dotcraft, 2018’de “Yılın Oyunu” olmaya hak kazandılar. Oddmar, bu sene aynı zamanda “En İyi Mobil Oyun”, “Görsel Sanat” ve “Anlatı” ödüllerinin de sahibi oldu.

Abyss Gameworks tarafından geliştirilen İlim kurgu bulmaca oyunu Tartarus “En İyi PC Oyunu” seçilirken Panteon Oyun ve Eğitim Teknolojileri tarafından geliştirilen ve ilki de oldukca beğeni toplayan platform oyunu Mobu 2, “En İyi İşitsel Sanat” ödülüne layık görüldü.

 

Ödül Kazanan Oyunlar

KATEGORİOYUNGELİŞTİRİCİ
Yılın OyunuOddmar / DotcraftMobGe / Rootcraft
En İyi Mobil OyunOddmarMobGe
En İyi PC OyunuTartarusAbyss Gameworks
Oyun TasarımıRemnants of NaezithTolga Ay
Görsel SanatOddmarMobGe
İşitsel SanatMobu 2Panteon
YenilikçilikSwaps and TrapsTeamTrap
AnlatıOddmarMobGe
Gelecek Vaadeden GeliştiriciWildwolf / NatureAltai Game Studio / Unphysical Machinery
Jüri Özel ÖdülüDotcraft / YumakRootcraft / Berk Yuksel

"Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türkiye’nin En İyi Oyunları Sahiplerini Buldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları