Tüm bilgilerimiz kimin elinde?

Son zamanlarda haber sitelerinde duyduğunuz verilerin çalınması konusuna değindik. 50 milyon Facebook kullanıcısının verileri ile neler yapılabilir? Cambridge Analytica şirketi bizleri değiştirecek stratejiler ile paraya sahip olan insanların istediklerini bizlere yaptırmaya çalışıyor.

Tüm bilgilerimiz kimin elinde?

Sanırım bu yazıyı okuyan siz değerli okurlarımız en az bir sosyal medya hesabına sahiptir. Peki sosyal medya hesaplarınızda neleri paylaşıyorsunuz? Paylaştıklarınız sıradan şeyler mi? yoksa gizli kalması gereken bir takım resimler, yazışmalar da var mı?

Kullandığımız tüm sosyal medya siteleri aslında ülkemizde var olmayan birer büyük şirket. Bu şirketler daha iyi gelir sağlamak için bizlerin yaptığı aramaları, konuşmaları ve yazışmaları bir algoritmaya bağlayarak, bizlerin ihtiyaç duyduğu veya duyabileceği reklamları bizlere göstermeye çalışıyor.

Peki bu algoritma nasıl çalışıyor? Örneğin hesabımıza bir akıllı telefondan giriyorsak, o cihazdaki konuşmalardan, attığımız mesajlardan, arama motorlarında yaptığımız aramalara kadar kayıt ederek bizlere en doğru ve gerçekçi reklamları sunuyor.

Mesela hiç şahit olmadım diyecek çok az kişi olduğunu bildiğim bir şeyi sizlere sormak istiyorum. Google arama motorunda kulaklık diye bir arama yapıp, e-ticaret sitelerinde bulunan kulaklıkları inceledikten sonra, Facebook, Instagram gibi sosyal medya hesaplarınızın reklam kısımlarında kulaklık resmi ile hiç reklam gördünüz mü?

Bence cevabınız kocaman bir EVET!

Peki sosyal medya sitelerinin aldığı verileri sosyal medya siteleri belirli bir gün sonra siliyor mu yoksa daha sonra kullanırız diyerek saklıyorlar mı? Yaklaşık 2 yıl önce sözde Facebook’ta bulunan bir açık ile 50 milyona yakın kullanıcının verileri seçim analizleri, seçim reklamları, seçim propagandaları yapan Cambridge Analytica şirketinin eline geçti.

Bu kadar fazla kullanıcının verilerinin çalındığını anlayan Facebook’un Ceo’su Mark Zuckerberg ise sadece bir özür dileyerek bu olayı geçiştirmişti. Fakat son çıkan dedikodular ile birlikte Facebook‘un Ceo’sunun oldukça başı ağrıyacak gibi gözüküyor.

1.65 Milyar kullanıcısı bulunan Facebook’un sadece 50 milyon kadar küçük bir oranla başkanlık seçimlerini manipüle edebildiği bir ortamda, 1.65 milyar kullanıcının verisi işlenirse neler olabilir?

Cambridge Analytica şirketi Facebook’ta bulunan küçük bir açık sayesinde Facebook’a geliştirdiği uygulama ile 50 milyona yakın kişinin verilerini izinli bir şekilde kopyalamayı başarmıştı. İzinli diyorum çünkü bu tür uygulamalara bağlanırken güvenlik nedenleri ile sizin tek tek onay veriyor olmanız gerekiyor. Son işlenen verilere göre ise Türkiye’de bu uygulamaları 223 kişi kullanmış ve 234 bin 584 kişi etkilenmiş.

Peki Cambridge Analytica’nın hazırladığı bu uygulama nasıl çalışıyor?

Facebook kullananların birçoğu görmüştür, “Gelecekte hangi ünlüye benzeyeceksin?” , “Ne zaman öleceksin?” benzeri milyonlarca uygulama bulunuyor. Cambridge Analytica şirketinin hangi uygulamayı geliştirdiğini tam olarak bilmesek de buna benzer bir uygulama sayesinde 50 milyon Facebook kullanıcısının verilerini bu sayede kopyalamış/çalmış oluyor.

Cambridge Analytica şirketi aslında bir analiz şirketi olarak görebiliriz. Anlaştıkları ülkelerdeki liderler ile çalışan Cambridge Analytica, oradaki kişilerin, toplumların analizini yaparak daha iyi seçim kampanyaları hazırlıyor. Biraz önce Facebook’un algoritmasından biraz bahsetmiştik.

Bu algoritma bizlerin tüm verilerini saklayarak bizlere %95 oranında doğru bir cevap verebiliyor. Yani çalınan 50 milyon kişinin, nerelerde gezdiği, nelerden hoşlandığı, hangi cinsiyette olduğu gibi milyonlarca cevabı ellerinde bulunduruyor. Cambridge Analytica buradaki verileri analiz ederek daha önce ABD’de, Afrika’da, Kenya’da Malezya’da, Meksika’da yaptıkları analizler ile başarılı olduklarını bir muhabir ortaya çıkarıyor. Hatta bu muhabir ile bir anlaşmaya çalıştıklarında ise şunları söylüyor: “2013-2017 yılları arasında Kenya’da çalıştık. Partinin iki kez kurumsal marka çalışmalarını yaptık. Partinin manifestosunu, tüm konuşmalarını yazdık. Kampanyanın bütün parçalarını biz sahneye koyduk. Tüm bunları yaparken propaganda olduğu hissettirmeden yaptık. Çünkü bunu hissederlerse o zaman onları oraya kim koydu sorusu akıllarına gelir. Bizler seçim kampanyasını gerçeklerle kurgulayamayız, çünkü her şey aslında duygularla alakalıdır” dedi.

Daha sonra bu muhabir yayınladığı gizli kamera kayıtlarında ise şunları ifade etti: “İnsanlardan bilgi almanın en temel yolu onların korku ve umutlarıdır. Bunların birçoğu söylenemeyen, hatta bilincine bile varılmayan şeylerdir.” dedi. Sizlerin dahi bilmediğiniz korkularınızı başkaları biliyor olabilir…

Son olarak ise Cambridge Analytica şirketi aslında büyük bir gruba bağlı. SCL Grubuna. Bu grubun internet sitesinde ise SCL Grubu dünya çapında hükümetlere ve askeri organizasyonlara veri, analiz ve strateji sağlar. İfadesi gerçekten de korku verici. 25 yıldan fazla süredir, 60 ülkeden fazla yerde toplumsal değişim ve savunma amacıyla davranışsal değişimleri programlayan bu şirketlerin asıl amaçları…

Gerçekte şuan tamamen Facebook üzerinden gittiğimi bu olaylarda ne yazık ki internet ortamında kullandığımız tüm web siteleri yapıyor. Yapay bir zekâ ile gelen bu gelişmelerde ise bizleri nelerin beklediği muamma. Umarım bu tür teknolojiler bu tür kötü niyetli, sadece şirketlerinin karını düşünen kişilerin yerine dünyayı daha iyi hale getirecek insanların eline geçer.

 

"Tüm bilgilerimiz kimin elinde? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Tüm bilgilerimiz kimin elinde? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Tüm bilgilerimiz kimin elinde? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

technosfer

teknoloji haberleri

sorun şikayet

anakart sorunu

akıllı telefon sorunu

ürün inceleme

sorunu

sorunları
teknoloji haberleri 2019