Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Trojan İçeren Bazı Güzellik Uygulamaları Play Store’dan Kaldırıldı

Trojan İçeren Bazı Güzellik Uygulamaları Play Store’dan Kaldırıldı

ABONE OL
07 Mayıs 2023, 18:35:18

Play Store’da yer alan ve içerisinde Trojan virüsü bulunduran bazı güzellik uygulamaları, Google tarafından kaldırıldı. Kullanıcıların cihazlarına zarar veren ve kişisel bilgilerini çalan bu uygulamaların tespit edilmesiyle birlikte hızlı bir şekilde önlem alındı. Bu olay, Android kullanıcılarının uygulamaları indirirken dikkatli olmaları gerektiğini bir kez daha gösterdi. Güvenilir kaynaklardan indirilen uygulamaların tercih edilmesi çok önemli.

Güzellik Uygulamaları için Kötü Haber!

Bazı güzellik uygulamaları, trojan içerdiği gerekçesiyle Google Play Store’dan kaldırıldı. Siber güvenlik uzmanları, Google Play Store’da yer alan ve truva atı içeren bazı uygulamalar olduğunu tespit etti. Bu uygulamaların çoğunda çeşitli güzellik efektleri içeren fotoğraf düzenleme ile duvar kâğıdı uygulamaları yer alıyordu. Kaspersky’nin aktardığı bilgilere göre, bu tür uygulamalar 620 binden fazla kez indirildi.

Trojan İçeren Uygulamaların Kullanıcıları Nasıl Hedeflediği

Trojan içeren uygulamalar, kullanıcıların istediği bazı özellikleri gerçekten de sunuyordu ama aslında kötü amaçlı olan bu uygulamalar arka planda kullanıcıları ücretli aboneliklere yönlendiriyordu. Kötü amaçlı yazılım özellikle Asya’daki kullanıcıların hedefi oldu. Kullanıcılar çoğunlukla Tayland’da bulunuyordu. Tayland’ın yanı sıra Polonya, Malezya ve Singapur’dan da kurbanlar vardı.

Fleckpe Adlı Zararlı Yazılım

Kötü amaçlı yazılım Fleckpe olarak adlandırılıyor. Google, söz konusu 11 uygulamanın Play Store ile ilişkisine son verdi. Uygulamalardan etkilenmiş olabilecek kullanıcıların çok dikkatli olması gerekiyor.

Alacakaranlık Bölgesi: Kötü Amaçlı Yazılımlardan Korunmak İçin Yapılması Gerekenler

Bu tür kötü amaçlı kodlar içeren uygulamaları indirerek bilgisayar korsanlarının tuzağına düşmek istemeyenler, her uygulamayı indirip kullanmaktan uzak durmalı. Uygulamanın tanıtımı çok abartılı görünüyorsa o uygulamadan şüphe duyulabilir. Uygulama eğer çok az indirilmişse ve uygulama için yapılan yorumlar oldukça pozitifse bunların aldatıcı olabileceği ihtimali üzerinde durulabilir. Bütün bunlara bakıldığında kullanıcının uygulama hakkındaki şüpheleri artıyorsa yayıncıdan gelen diğer uygulamalara da göz atılabilir. Genellikle aynı tür uygulamalar yayımlanmışsa o uygulama hakkında daha çok araştırma yapmak gerekebilir.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments