SONRAKİ
Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır? Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?
ÖNCEKİ
Gömülü Sistem Nedir? Gömülü Sistem Nedir?
4606
1706 0

Transistör nedir?

Transistör nedir?
Yazar: Furkan YURDAKUL

18 Haziran 2020

Transistor nedir transistör tarihçesi transistör nasıl çalışır merak ettiğini her şeyi sizler için tek bir adreste topladık.

Elektronik çağının en büyük icadı sayılan transistörler günümüzde kullanılan her teknolojik aletin içinde hayli bulunmaktadır. Transistör, küçük bir değerdeki tansiyon yada akımla, büyük oranda akımı yada gerilimi test etmek için uygulanan yarı iletken bir dönem elemanıdır. 3-4 veya daha çok bacağı bulunan transistörün bacaklarından birisine uygulanan elektrik sinyali ile diğer bacakları arasındaki elektrik akımını kontrol edebiliriz.

Transistörler İki türdür bunlar PNP ve NPN tip transistör şekilde isimlendirilir. n-tipli iki yarı iletken malzeme bloğuna ve bir p-tipi yarı iletken malzeme bloğuna sahip transistörler NPN olarak isimlendirilir. Benzer şekilde bir n-tipi araç-gereç katmanına ve iki p-tipi araç-gereç katmanına haiz olması durumunda transistör PNP olarak isimlendirilir. Transistörlerin base, emitter, collector olmak üzere üç terminali vardır.

Transistörler Nasıl Çalışır?

Transistörlerin önemli iki görevi olmaktadır. Bunlar akım yada gerilim kontrolü yapmak ve on/off (anahtarlama) işlemini gerçekleştirmektedir. Transistörün en büyük özeliği istenildiği vakit direnç göstermesidir. Transistörün üç bacağı bulunmaktadır ve bu iki bacaktan elektrik akımının girdiği ve çıktığı uçlardır. Üçüncü bacak ise ne kadar geçip geçmeyeceğinin ayarlandığı bacaktır ve bu bacağa verilen küçük bir akım ile yükseltme alçaltma işlemi yapar. En kolay haliyle akım geçerse 1 geçmezse 0 olarak belirlenir ve bu sayede anahtarlama görevini gerçekleştirir. Birden fazla transistör kullanarak mantıksal işlemler gerçekleştirebiliriz. Bu transistörleri süratli ve enlem bağlayarak birçok elektronik aletin en basit halini gerçekleştiririz. Transistör kullanarak mikroişlemciler, mikroişlemciler kullanarak da büyük teknolojik aletler yapılabilir ve geliştirilebilir.

Transistörün trendleri bu şekildedir.

Transistörün Tarihçesi

Transistörler geliştirilmeden önce vakumlu (elektron) tüpler elektronik cihazlardaki ana aktif bileşenler olarak kullanılmaktaydı. 22 Ekim 1925 yılında transistörler hakkındaki ilk patent piyasa müessir transistörler üzerine fizikçi Julius Edgar tarafınca Kanada’da alındı. Fakat bu zamanlarda endüstriyel bir uygulama alanı bulamadı. 1934 yılında Alman fizikçi Oskar Heil piyasa müessir transistörler üzerine başka bir patent aldı.

İlk transistörü,1947 de ince bir germanyum tabakasından yapmış oldu. Adını ‘Transfer – Resistor’ yani taşıyıcı direnç kelimesinden saha transistör’ün geliştirilmesine daha sonra William Shockley de katıldı ve bu üçlü 1956 yılı Nobel fizik ödülüne layık görüldüler.

Transistörler geliştirilmeden önce vakumlu (elektron) tüpler elektronik cihazlardaki ana aktif bileşenler şekilde kullanılmaktaydı. Transistörlerin, vakumlu tüplere tercih edilmesi nedenleri şunlardır;

Transistörlerin boyutlarının küçülmesi ile devrede kullanımı kolaylaştı.

Transistörleri bir araya getirerek entegre içinde üretilebilmesi,

Çalışması için düşük gerilime ihtiyaç duyması,

Küçük yapıda olması sayesinde enerji tasarrufu sağlaması,

Mekanik şoka ve titreşime karşı daha düşük hassasiyete sahip olması.

Transistörlerin gelişimi ile teknoloji gelişimi doğru orantılıdır. Transistörlerin boyutların küçülmesi ile teknolojik aletlerde de gözle görülebilecek kadar küçülmeler gerçekleşti.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Transistör nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Transistör nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Transistör nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
MSI ve Monster Energy Yamaha MotoGP eSport, Nihai Performans ve Hatasız Kontrol için güçlerini birleştirdi.
MSI ve Monster Energy Yamaha MotoGP eSport, Nihai Performans ve Hatasız Kontrol için güçlerini birleştirdi.
2021 Satın alma Rehberi – En Uygun Ders Bilgisayarı
2021 Satın alma Rehberi – En Uygun Ders Bilgisayarı
TÜRKİYE’NİN SOSYAL MEDYA TİCARETİNİ DAHA DA BÜYÜTECEK
İŞ BİRLİĞİNDE HELOROBO VE FACEBOOK İMZASI
TÜRKİYE’NİN SOSYAL MEDYA TİCARETİNİ DAHA DA BÜYÜTECEK<br data-lazy-src=
Samsung Galaxy M32 5G tanıtıldı; işte Samsung’un yeni cihazı
Samsung Galaxy M32 5G tanıtıldı; işte Samsung’un yeni cihazı
Merak edilen Motorola Moto G50 5G tanıtıldı; işte cihaz hakkında merak edilenler
Merak edilen Motorola Moto G50 5G tanıtıldı; işte cihaz hakkında merak edilenler
Uygun fiyatlı BLU G91 Pro tanıtıldı; işte cihaz hakkında merak edilenler
Uygun fiyatlı BLU G91 Pro tanıtıldı; işte cihaz hakkında merak edilenler
Realme Narzo 50A hakkında bazı detaylar ortaya çıktı; işte merak edilenler
Realme Narzo 50A hakkında bazı detaylar ortaya çıktı; işte merak edilenler
Dünya devi Xiaomi yeni cihazı olan Redmi 10’u duyurdu
Dünya devi Xiaomi yeni cihazı olan Redmi 10’u duyurdu

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.