yükleniyor...

Transistör nedir?

Transistor nedir transistör tarihçesi transistör nasıl çalışır merak ettiğini her şeyi sizler için tek bir adreste topladık.

Elektronik çağının en büyük icadı sayılan transistörler günümüzde kullanılan her teknolojik aletin içinde hayli bulunmaktadır. Transistör, küçük bir değerdeki tansiyon yada akımla, büyük oranda akımı yada gerilimi test etmek için uygulanan yarı iletken bir dönem elemanıdır. 3-4 veya daha çok bacağı bulunan transistörün bacaklarından birisine uygulanan elektrik sinyali ile diğer bacakları arasındaki elektrik akımını kontrol edebiliriz.

Transistörler İki türdür bunlar PNP ve NPN tip transistör şekilde isimlendirilir. n-tipli iki yarı iletken malzeme bloğuna ve bir p-tipi yarı iletken malzeme bloğuna sahip transistörler NPN olarak isimlendirilir. Benzer şekilde bir n-tipi araç-gereç katmanına ve iki p-tipi araç-gereç katmanına haiz olması durumunda transistör PNP olarak isimlendirilir. Transistörlerin base, emitter, collector olmak üzere üç terminali vardır.

Transistörler Nasıl Çalışır?

Transistörlerin önemli iki görevi olmaktadır. Bunlar akım yada gerilim kontrolü yapmak ve on/off (anahtarlama) işlemini gerçekleştirmektedir. Transistörün en büyük özeliği istenildiği vakit direnç göstermesidir. Transistörün üç bacağı bulunmaktadır ve bu iki bacaktan elektrik akımının girdiği ve çıktığı uçlardır. Üçüncü bacak ise ne kadar geçip geçmeyeceğinin ayarlandığı bacaktır ve bu bacağa verilen küçük bir akım ile yükseltme alçaltma işlemi yapar. En kolay haliyle akım geçerse 1 geçmezse 0 olarak belirlenir ve bu sayede anahtarlama görevini gerçekleştirir. Birden fazla transistör kullanarak mantıksal işlemler gerçekleştirebiliriz. Bu transistörleri süratli ve enlem bağlayarak birçok elektronik aletin en basit halini gerçekleştiririz. Transistör kullanarak mikroişlemciler, mikroişlemciler kullanarak da büyük teknolojik aletler yapılabilir ve geliştirilebilir.

Transistörün trendleri bu şekildedir.

Transistörün Tarihçesi

Transistörler geliştirilmeden önce vakumlu (elektron) tüpler elektronik cihazlardaki ana aktif bileşenler olarak kullanılmaktaydı. 22 Ekim 1925 yılında transistörler hakkındaki ilk patent piyasa müessir transistörler üzerine fizikçi Julius Edgar tarafınca Kanada’da alındı. Fakat bu zamanlarda endüstriyel bir uygulama alanı bulamadı. 1934 yılında Alman fizikçi Oskar Heil piyasa müessir transistörler üzerine başka bir patent aldı.

İlk transistörü,1947 de ince bir germanyum tabakasından yapmış oldu. Adını ‘Transfer – Resistor’ yani taşıyıcı direnç kelimesinden saha transistör’ün geliştirilmesine daha sonra William Shockley de katıldı ve bu üçlü 1956 yılı Nobel fizik ödülüne layık görüldüler.

Transistörler geliştirilmeden önce vakumlu (elektron) tüpler elektronik cihazlardaki ana aktif bileşenler şekilde kullanılmaktaydı. Transistörlerin, vakumlu tüplere tercih edilmesi nedenleri şunlardır;

Transistörlerin boyutlarının küçülmesi ile devrede kullanımı kolaylaştı.

Transistörleri bir araya getirerek entegre içinde üretilebilmesi,

Çalışması için düşük gerilime ihtiyaç duyması,

Küçük yapıda olması sayesinde enerji tasarrufu sağlaması,

Mekanik şoka ve titreşime karşı daha düşük hassasiyete sahip olması.

Transistörlerin gelişimi ile teknoloji gelişimi doğru orantılıdır. Transistörlerin boyutların küçülmesi ile teknolojik aletlerde de gözle görülebilecek kadar küçülmeler gerçekleşti.

transistor nedir

Transistör nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Transistör nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.