SONRAKİ
Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır? Kablosuz Şarj Nedir? Kablosuz Şarj Nasıl Çalışır?
ÖNCEKİ
Gömülü Sistem Nedir? Gömülü Sistem Nedir?
10147
3758 0

Transistör nedir?

Transistör nedir?
Yazar: Furkan YURDAKUL

18 Haziran 2020

Transistor nedir transistör tarihçesi transistör nasıl çalışır merak ettiğini her şeyi sizler için tek bir adreste topladık.

Elektronik çağının en büyük icadı sayılan transistörler günümüzde kullanılan her teknolojik aletin içinde hayli bulunmaktadır. Transistör, küçük bir değerdeki tansiyon yada akımla, büyük oranda akımı yada gerilimi test etmek için uygulanan yarı iletken bir dönem elemanıdır. 3-4 veya daha çok bacağı bulunan transistörün bacaklarından birisine uygulanan elektrik sinyali ile diğer bacakları arasındaki elektrik akımını kontrol edebiliriz.

Transistörler İki türdür bunlar PNP ve NPN tip transistör şekilde isimlendirilir. n-tipli iki yarı iletken malzeme bloğuna ve bir p-tipi yarı iletken malzeme bloğuna sahip transistörler NPN olarak isimlendirilir. Benzer şekilde bir n-tipi araç-gereç katmanına ve iki p-tipi araç-gereç katmanına haiz olması durumunda transistör PNP olarak isimlendirilir. Transistörlerin base, emitter, collector olmak üzere üç terminali vardır.

Transistörler Nasıl Çalışır?

Transistörlerin önemli iki görevi olmaktadır. Bunlar akım yada gerilim kontrolü yapmak ve on/off (anahtarlama) işlemini gerçekleştirmektedir. Transistörün en büyük özeliği istenildiği vakit direnç göstermesidir. Transistörün üç bacağı bulunmaktadır ve bu iki bacaktan elektrik akımının girdiği ve çıktığı uçlardır. Üçüncü bacak ise ne kadar geçip geçmeyeceğinin ayarlandığı bacaktır ve bu bacağa verilen küçük bir akım ile yükseltme alçaltma işlemi yapar. En kolay haliyle akım geçerse 1 geçmezse 0 olarak belirlenir ve bu sayede anahtarlama görevini gerçekleştirir. Birden fazla transistör kullanarak mantıksal işlemler gerçekleştirebiliriz. Bu transistörleri süratli ve enlem bağlayarak birçok elektronik aletin en basit halini gerçekleştiririz. Transistör kullanarak mikroişlemciler, mikroişlemciler kullanarak da büyük teknolojik aletler yapılabilir ve geliştirilebilir.

Transistörün trendleri bu şekildedir.

Transistörün Tarihçesi

Transistörler geliştirilmeden önce vakumlu (elektron) tüpler elektronik cihazlardaki ana aktif bileşenler olarak kullanılmaktaydı. 22 Ekim 1925 yılında transistörler hakkındaki ilk patent piyasa müessir transistörler üzerine fizikçi Julius Edgar tarafınca Kanada’da alındı. Fakat bu zamanlarda endüstriyel bir uygulama alanı bulamadı. 1934 yılında Alman fizikçi Oskar Heil piyasa müessir transistörler üzerine başka bir patent aldı.

İlk transistörü,1947 de ince bir germanyum tabakasından yapmış oldu. Adını ‘Transfer – Resistor’ yani taşıyıcı direnç kelimesinden saha transistör’ün geliştirilmesine daha sonra William Shockley de katıldı ve bu üçlü 1956 yılı Nobel fizik ödülüne layık görüldüler.

Transistörler geliştirilmeden önce vakumlu (elektron) tüpler elektronik cihazlardaki ana aktif bileşenler şekilde kullanılmaktaydı. Transistörlerin, vakumlu tüplere tercih edilmesi nedenleri şunlardır;

Transistörlerin boyutlarının küçülmesi ile devrede kullanımı kolaylaştı.

Transistörleri bir araya getirerek entegre içinde üretilebilmesi,

Çalışması için düşük gerilime ihtiyaç duyması,

Küçük yapıda olması sayesinde enerji tasarrufu sağlaması,

Mekanik şoka ve titreşime karşı daha düşük hassasiyete sahip olması.

Transistörlerin gelişimi ile teknoloji gelişimi doğru orantılıdır. Transistörlerin boyutların küçülmesi ile teknolojik aletlerde de gözle görülebilecek kadar küçülmeler gerçekleşti.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Transistör nedir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Transistör nedir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Transistör nedir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
Teknolojiye Açılan Kapı Webte İndir
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
HONOR, Çin’de en çok satış yapan akıllı telefon markası oldu
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
LG, 2022 İlk Çeyrek Sonuçlarını Açıkladı
MSI Tarihindeki En İyi Anlar
MSI Tarihindeki En İyi Anlar
VİVO V23 5G İLE BAYRAM SELFIE’Sİ
VİVO V23 5G İLE BAYRAM SELFIE’Sİ
Bee Coin Nedir?
Bee Coin Nedir?
Teknolobit ile Teknolojiye Aşık Olacaksınız
Teknolobit ile Teknolojiye Aşık Olacaksınız
Shopify ile E-Ticarete Atılın!
Shopify ile E-Ticarete Atılın!

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.