Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
TOPLUMSAL CİNSİYET

TOPLUMSAL CİNSİYET

ABONE OL
18 Kasım 2023, 13:48:11

Toplumsal Cinsiyet Kavramı ve Üstlenilen Cinsel Roller

SEO Başlığı: Toplumsal Cinsiyet ve Farklı Cinsel Roller: Toplumsal Cinsiyet Kavramı Hakkında

Toplumsal cinsiyet kavramı, biyolojik cinsiyetten farklı olarak, bir kişinin, “sosyal” veya “psikolojik” cinsiyetini tanımlar. Bu kavram 1955 yılında Amerikalı araştırmacı John Money tarafından biyolojik cinsiyetleri belli olmayan, fakat belli bir cinsel kimliğe sahip olan “interseksüel” insanların duygu ve davranışlarını tarif etmek için ortaya atılmıştır.

Toplumsal Cinsiyet Sosyolojisi: Kadın ve Erkek Arasındaki Sosyal Farklılaşma

Toplumsal cinsiyet sosyolojisi, kadın ve erkek arasındaki farklılıkların kültürel ve toplumsal olarak nasıl kurulduğunu, kadın ve erkeklerin sosyal yapı içindeki durumlarını, kadınlık ve erkeklik kimliğinin oluşum sürecini inceleyen sosyoloji alt dalıdır. Gündelik hayat içerisinde toplumsal cinsiyet eşitsizliklerine ilham verebilecek cinsiyetlere yönelik beklentiler ve sorumluluklar bulunmaktadır.

Toplumsal Cinsiyetin Gündelik Hayattaki Yerleşimi

Toplumsal cinsiyet, gündelik hayat içerisinde farklı sorumluluk ve beklentiler doğurarak eşitsizliği arttırabilir. Ataerkillik çerçevesinde ele alınan toplumsal cinsiyet eşitsizliği, kadınları ve erkekleri etkileyen bir yapıyı temsil eder. Gelişen toplumun etkisiyle, toplumsal cinsiyet eşitsizlikleri farklılaşmaktadır. Örneğin, annelerin ev içi alanlarda, babaların ise kamusal alanlarda konumlandırılması gibi. İleri teknoloji cinsiyet algısını şekillendirmektedir.

Toplumsal Cinsiyet ve Medya

Medya bu kültürü geleneksel kodlar ile sürekli yeniden üretmektedir. Başta televizyon, gazete, dergiler ve internet olmak üzere kitle iletişim araçları toplumsal cinsiyeti sürekli tanımlamaktadır. Bu konuda yapılan araştırmalar da toplumsal cinsiyetin toplum tarafından nasıl algılandığını net bir şekilde ifade etmektedir.

Farklı Feminist Yaklaşımlarla Toplumsal Cinsiyet

Kapitalist sistemin eleştiriyle sorgulandığı feminist yaklağımların yanı sıra postmodern feminizm ve queer kuramı gibi farklı düşüncelerde toplumsal cinsiyetin sınırlarını zorlayarak, farklı bakış açıları sunmaktadır. Bu farklı feminist yaklaşımlar ile toplumsal cinsiyetin ve cinsel rollerin nasıl ele alınması gerektiği incelenebilir.

Reklamlar ve Gazete İçeriğindeki Toplumsal Cinsiyet Algısı

Toplumsal cinsiyete yönelik eleştirel ve liberal yaklaşımlar temelinde kadın algısının reklamlarda ve diğer kitle iletişim araçlarında nasıl yer aldığı önemli bir konudur. Kapitalist sistemin içinde büyümüş eleştirel yaklaşım kadın üzerinde serbest piyasa ekonomisini ve rekabeti anlatırken; liberal yaklaşım kadın algısının tüketim malzemesi olarak kullanımını savunmaktadır. Bu noktada sosyal medyanın gücü de göz ardı edilememektedir.

Bu göstergeye dayalı istatistiklerle toplumsal cinsiyet rolleri ve beklentileri detaylı bir şekilde analiz edilebilir. Bu analizler, toplumsal cinsiyete yönelik farklı bakış açılarının oluşmasına katkı sağlayacaktır. Sonuç olarak, toplumsal cinsiyet, gözden geçirilmeye değer bir husustur ve bu konuda yapılacak araştırmaların önemi büyüktür. Bu alanda daha etkin çalışmaların yapılması, toplumun algısını değiştirmede önemli bir rol oynayacaktır.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments