yükleniyor...

Tırnak Batması Nasıl Geçer

Tırnak batması çok sayıda insanın başındaki geçmek bilmeyen ve ciddi acılar çekilmesine sebep olan aslında basit ama çözümü zor rahatsızlıklardan birisidir. Tırnak batması nasıl tedavi edilir, dendiğinde pek çok zaman kozmetik yöntemler konuşuyor olsa da, tırnak batması ameliyatı dahi bulunmaktadır.  Batık tırnak cerrahi yöntemlerle tedavi edilmeye çalışılır ancak çoğu zaman ameliyat başarılı olsa da, uzun vadede sorun tekrar etmektedir. Ayak tırnağı batması ele göre daha çok görülse de, el tırnakları da batma riski ile karşı karşıyadır.Tırnak batması çoğu zaman yanlış ayakkabı kullanmak sebebiyle ayak tırnaklarında, yanlış tırnak kesimi sebebiyle el tırnaklarında ortaya çıkar. Özellikle ayaktaki tırnak batması hayli zordur, zira iyileşme süreci çok kısa olmayıp, nekahati boyunca ayakkabı giyemez, hatta bir süre yürüyemezsiniz. Bu sebeple tırnak batmaları için önce tedbir, sonra bakım, en son cerrahi seçenek değerlendirilmelidir.Tırnak batmalarında elbette tırnakların travmaya maruz kalması da etkili olabilir. Ayak parmaklarınızı ve ellerinizi herhangi bir şekilde tırnaklar zarar görecek biçimde çarparsanız veya ezilirlerse, tırnak batması oluşabilir. Ayrıca tırnak mantarı vb. hastalıklardan ortaya çıkan tırnak anomalileri de tırnakların batmasına sebep olabilir. Batık tırnak çok acı verir, zaman zaman dayanılmaz hale gelebilir.Tırnak batması, tırnak ile, parmak derisi uyumunun ortadan kalkması durumudur. Birbirine yapışık ve tırnağın uzaması ve deriyi tahriş etmeden dışarıda kalması için için olukları olan yapı bir kere bozulduktan sonra onu eski haline getirmek pek mümkün değildir. Ve bu ilaç veya harici pomadlar ile çözülebilecek bir sorun değildir. Özellikle çok kalın tırnakları olan ve yanlış ayakkabılar kullanan kişilerde ortaya çıkması kuvvetle muhtemeldir. Ve ne yazık ki tedavisi de oldukça güçtür.Öncelikle batık tırnak, deriye daha fazla zarar vermesin diye, altına küçük br pamuk konularak yükselmesi sağlanabilir. Tırnak batması oluşmaması için ve oluşmuş batmaların etkilerinin azaltılması için başlıca,

  • Tırnaklar düz kesilmeli, içeride uzu görünmeyen tırnak kalmamalıdır.
  • Tırnak batmasında sorunu habisleştiren enfeksiyondur, mümkün olduğunca el ve ayaklardaki enfeksiyonun önüne geçilmeli, ayaklar her gün yıkanmalı, hatta tuzlu suda bekletilmelidir.
  • Dar ve sivri uçlu ayakkabılar giyilmemelidir.
  • Çok yüksek topuklu ayakkabıları uzun süre giymeyin
  • Eğer başlamış batık tırnak varsa, antibiyotik krem kullanın
  • Tırnağınız çok sertse zeytin yağı ile ovarak günde bir kez yumuşatın

Tırnak batması nasıl tedavi edilir sorusunun ilaçlı bir karşılığı bulunmamaktadır. Batık tırnak sorunu için kullanılabilecek tek ilaç, enfeksiyona karşı kullanılacak merhemdir. Bunun haricinde bir seçenek bulunmamaktadır. Tırnak batması fiziksel bir bozukluk neticesinde ortaya çıktığıncan cerrahi yöntemlerle bir miktar düzeltilebilmekte, ancak dediğimiz gibi başarı oranı hayli düşük olmaktadır. Özellikle tırnak derisi ile tırnak birlikteliklerine tamamiyle son verdiyse, onları tekrar ilk günkü hallerine getirmek neredeyse imkansızdır. Bu noktadan sonra batık tırnak ile yaşamayı öğrenmeli ve seviyesinin artmamasını sağlamaya çalışmalısınız. Tırnak batması ameliyatı olup, yeni gelen tırnağın batmaması için dikkatli olursanız,  bir ölçüde sorunu çözme ihtimaliniz bulunmaktadır.

Tırnak Batması Nasıl Geçer konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Tırnak Batması Nasıl Geçer ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla