SONRAKİ
Vivo Y12s 2021 tanıtıldı; işte cihazın fiyat ve özellikleri Vivo Y12s 2021 tanıtıldı; işte cihazın fiyat ve özellikleri
ÖNCEKİ
POCO M3 Pro 5G ortaya çıktı; İşte cihaz hakkında bilinenler POCO M3 Pro 5G ortaya çıktı; İşte cihaz hakkında bilinenler
3902
1445 0

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?

Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir?
Yazar: Furkan YURDAKUL

13 Mayıs 2021

Akıllı telefon kullanımı her geçen gün yaygınlaşıyor. Öyle ki bu tür cihazlar ile hemen her türlü online işlemi gerçekleştirmek mümkün. Elbette kişisel verilerimizin bulunduğu cep telefonlarının güvenli olması da son derece önemli! Bilindiği gibi günümüzde online olarak hizmet veren birçok site aslında hackerların tuzağından ibaret. Cihazlara bulaşan virüsler, kişisel verilerin dışarı sızmasına neden olarak, güvenliğimizi riske atıyor. Peki telefondan virüs nasıl temizlenir? Telefonda virüs taraması nasıl yapılır, telefonda virüs var uyarısı görüyorsanız ne yapmanız gerekiyor? Cep telefonlarına virüs nasıl ve neden bulaşır ve telefonda virüs belirtileri nelerdir? İşte detaylar…

İphone Virüs Temizleme


İphone cep telefonları diğer akıllı cihazlardan farklı olarak İOS işletim sistemine sahiptir. İOS işletim sisteminin en önemli özelliği ise dıştan ve işten veri aktarımına kapalı olmasıdır. Ancak yine de İphone cihazlarına virüs bulaşması durumunda, yapılması gereken işlemler de son derece basit olacaktır. İphone virüs temizleme için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir;

  • Geçmişi ve verileri temizleyiniz. Böylece İphone cihazlara özgü bir tarayıcı olan Safari’de pop uplar ya da hata mesajları da temizlenmiş olacaktır.
  • Geçmişi ve verileri temizlemek için öncelikle telefon menüsünden ayarlara giriş yapılmalı, buradan da Safari seçilmelidir. Akabinde ise geçmişi ve web sitesi verilerini temizle seçeneğine tıklanarak işlemler tamamlanmalıdır.
  • Bir sonraki aşamada cihazınızı kapatıp açın. Yedekten geri yükleme yapın ve yeni cihaz olarak geri yükleme yapın.

Android Cihazlar İçin Virüs Temizleme


Android işletim sistemine sahip cep telefonları, İOS işletim sistemine sahip cihazlara göre daha az güvenlidir. Ancak yine de kötü amaçlı yazılımları temizlemenin birbirinden farklı yöntemleri bulunmaktadır. Cep telefonlarına virüs bulaşmışsa ilk olarak, cihazınızın kendi sistemi içerisinde bulunan güvenlik adımlarını izlemelisiniz. Bu yöntem sizler için yeterli olmaz ise izleyeceğiniz adımlar şu şekilde olacaktır;

  • Android işletim sistemine sahip cihazlardaki virüsleri temizlemek için tercih edilen en kolay yöntem, antivirüs programı indirmektir. En güvenilir ve günümüzde en aktif olarak kullanılan antivirüs programları; Norton, Eser, Kaspersky ve Avast’tır.
  • Antivirüs programlarını Google Play Store üzerinden indirmeniz gerekmektedir. İndirme işlemlerinin tamamlanmasının ardından, indirilen uygulama üyelik istiyorsa üyelik kaydı yapılmalıdır. Üyelik kaydı istemeyen uygulamalar ise doğrudan kullanılabilir.
  • Android telefonlardaki virüsleri temizlemenin bir diğer yöntemi de cihaz içindeki dosyaları, uygulama içeriklerini, galeriyi ve de rehberinizi bilgisayarınıza atmaktır. Bilgisayarınıza attığınız dosyalarda virüs taraması yapın. Bu işlemi yaparken de telefonunuza format atmanız gerekecektir. Akabinde temizlemiş olduğunuz dosyalarınızı yeniden cihazınıza aktarabilirsiniz.
Kaspersky Mobile Antivirüs ile Virüs Temizleme

Kaspersky Mobile Antivirüs ile Virüs Temizleme


Kaspersky, Android cihazlarda en çok tercih edilen virüs programlarından biridir. Google Play Store üzerinden indirdiğiniz antivirüs programını açın. Daha sonraki aşamada gizlilik politikasını kabul etmeniz gerekecektir. Gizlilik politikasını kabul ettikten sonra ileri sekmesine tıklayın, telefonunuza tarama yapmak istediğiniz alanları seçin, tekrar ileri sekmesine tıklayınız. Bu aşamadan sonra karşınıza Premium reklamı çıkacaktır. Reklamı atladıktan sonra, karşımıza başla ve tara seçenekleri çıkacaktır. Başla ve tara seçeneklerine tıklandıktan sonra virüs tarama işlemi otomatik olarak başlatılacaktır. Tarama işlemi bittikten sonra taranan dosyalar ve bulunan risklerle ilgili yeni bir sayfa önünüze çıkacaktır. Eğer riski bir dosya yoksa işlemleri tamam sekmesine tıklayarak bitirebilirsiniz. Virüs bulunması durumunda ise temizle seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

Avast Mobile Antivirüs ile Virüs Temizleme

Avast Mobile Antivirüs ile Virüs Temizleme


Avast Mobile Antivirüs programı ile de virüs temizleme işlemleri tıpkı Kaspersky uygulamasına benzemektedir. Öncelikle Avast programını Play Store üzerinden indiriniz. Ancak indirdiğiniz uygulamanın güncel olmasına mutlaka dikkat etmeniz gerekir. Programı cep telefonlarına başarıyla yükledikten sonra üzerine tıklayarak açın. Bir sonraki aşamada gizlilik politikasını kabul etmeniz gerekir. Akabinde de başla sekmesine tıklayınız ve karşınıza Premium’a yükselt seçeneği çıktığında reklamı atlayınız. Bu işlem tamamlandıktan sonra karşınıza temel sürüm çıkacaktır. Temel sürüme tıkladıktan sonra ücretsiz olarak devam et seçeneğini kullanın.

Tarama yapabilmek için başla sekmesine tıklamanız gerekmektedir. Daha sonrasında cihazınızdaki bazı bölümlere ulaşabilmek için izininiz istenir. İzin verdikten sonra tarama işlemi otomatik olarak başlatılır. Cihaz içindeki tüm uygulamalar tek tek taranarak işlemler tamamlanmaktadır. Eğer cihazınızda risk varsa riskleri kaldır seçeneğini kullanmalısınız.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Telefondan Virüs Nasıl Temizlenir? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.