Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Telefon Şarjdayken Şarjı Azalıyor, Çözümü Nedir?

Telefon Şarjdayken Şarjı Azalıyor, Çözümü Nedir?

ABONE OL
28 Mayıs 2023, 19:23:56

Telefon şarjdayken bile şarjının azaldığını fark ediyorsanız, bu oldukça sinir bozucu bir durum olabilir. Ancak endişelenmeyin, çözümü oldukça basit. Öncelikle, şarj kablosunu ve adaptörü kontrol edin ve doğru uyumu sağlamak için orijinal aksesuarları kullanın. Ayrıca, arka planda çalışan uygulamaları kapatın ve açık kalan uygulamaları yönetin. Cihazınızın pil tüketimini azaltmak için ekran parlaklığını düşürün ve Wi-Fi veya Bluetooth gibi gereksiz özellikleri kapattığınızdan emin olun. Bu basit ipuçları ile telefonunuzu daha uzun süre şarjda tutabilirsiniz.

Telefon Şarjdayken Şarjı Azalıyor: Nedenleri ve Çözüm Yolları

Telefon şarjdayken şarjı azalıyor mu? Bu sorun, akıllı telefon sahiplerinin karşılaştığı sorunlardan biridir. iPhone ya da Android işletim sistemli bir telefon normalde şarj edilirken şarj seviyesinin aşağı inmesi değil, yukarı çıkması gerekir. Bu sorun ise tam tersinin olmasına yol açıyor.

Şarj seviyesinin telefon şarjda olmasına rağmen düşmesi çoğunlukla şarj kablosunda ya adaptöründe bir problem olduğunun göstergesidir. Kablonun hasar almış olması, şarj soketinde kir birikmesi, güç kaynağının yeterince fazla güç verememesi de şarj seviyesinin giderek düşmesine neden olabilir.

Telefonunuzu şarj olurken kullanmak, arka planda aşırı kaynak tüketen uygulamaların çalışmasına izin vermek de sorunu yaşamanızda önemli bir rol oynayabilir.

Doğru Çözüm Yolları İle Sorundan Kurtulun

Doğru çözüm yollarını uygulamak için bütün bunları göz önünde bulundurmak gerekir. Cihazınızı eskiden olduğu gibi şarj etmeye devam etmek için aşağıdaki yöntemleri uygulayabilir, bu sayede sorunun nedenini öğrenip sorundan da kurtulabilirsiniz.

1. Kullanılmayan Uygulamaları Kapatın

 • Bazı üçüncü taraf uygulamalar, aşırı kaynak tüketebilir. Şarjda olmasına rağmen şarj seviyesi sürekli düşüyorsa atmanız gereken adımlardan ilki, en çok kaynak tüketen uygulamaları kapatmak olmalıdır.

2. Kötü Amaçlı Yazılım Taraması Yapın

 • Telefonunuzda bir kötü amaçlı yazılım mevcutsa şarjla ilgili sorunlar yaşamanız olasıdır. Virüs temizleme uygulamaları ile cihazınızı tarayın.

3. Başka Bir Priz Kullanın

 • Priz ile ilgili sorun olabilir. Şarj edildiğini görüyor ama şarj seviyesinin artması gerekirken düştüğünü gözlemliyorsanız düşük güç problemi söz konusu olabilir. Bu durumda prizi değiştirerek sorunun çözülüp çözülmeyeceğini görebilirsiniz.

4. Telefonu Kapatıp Şarj Edin

 • Şarj seviyesi artması gerekirken azalıyorsa telefonu şarja takmadan önce kapatmayı deneyin. Bu yöntem genellikle olumlu sonuç verir.

5. Şarj Soketini Temizleyin

 • Şarj soketinde biriken kir yüzünden telefonunuzu normal bir şekilde şarj edemeyebilirsiniz. Bu nedenle telefonunuzun şarj yerini temizlemelisiniz. Elbette ki bu işlemi gerçekleştirmeden önce mutlaka cihazınızı kapatın. Ayrıca cihazınıza zarar verecek kürdan ve benzeri malzemeler kullanmaktan kaçının.

6. Orijinal Şarj Kablosu ve Adaptörü Kullanın

 • Telefonunuzun şarj kablosu veya adaptörü eğer orijinal değilse cihazınız şarj olmayabilir. Şarj konusunda herhangi bir sorun yaşamamanız için akıllı telefon üreticisinin sunduğu orijinal şarj adaptörünü almanız önerilir.

7. Telefonu Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın

 • Yukarıdaki tüm yöntemleri denemenize rağmen telefonunuzun şarjı azalmaya devam ediyorsa telefonunuzu fabrika ayarlarına sıfırlamayı düşünebilirsiniz.
 • Android işletim sistemli telefonu sıfırlamak için şu adımları izleyin:
  • Ayarlara girin.
  • Sistem bölümüne girin.
  • Sıfırlama kısmından tüm verileri silmeyi seçin.
 • iPhone’u sıfırlamak için şu adımları takip edin:
  • Ayarları açın.
  • Genel bölümünden “iPhone’u Aktar veya Sıfırla” seçeneğine basın.
  • “Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil” seçeneğine basıp tüm içerik ve ayarları silin.
 • Not: Sıfırlama işleminden önce cihazınızdaki önemli veri ve dosyaları yedeklemeyi unutmayın.

8. Telefonu Servise Gönderin

 • Bu çözüm yollarını tümünü denediniz ama buna rağmen telefon şarjdayken şarjı azalıyor mu? Sorun zannedildiğinden çok daha büyük olabilir. Cihazınızı servise göndererek sorunun düzeltilmesini sağlayabilirsiniz.

Cihazınızı şarj ederken karşılaşabileceğiniz bu sorunu gidermek için yukarıda bahsedilen yöntemleri uygulayabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments