SONRAKİ
General Mobile GM 21’e dair detaylar gelmeye başladı General Mobile GM 21’e dair detaylar gelmeye başladı
ÖNCEKİ
Oppo Enco Air Türkiye’de satışa çıkacak; İşte kulaklığın fiyat ve özellikleri Oppo Enco Air Türkiye’de satışa çıkacak; İşte kulaklığın fiyat ve özellikleri
10325
3824 0

Telefon Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır

Telefon Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır
Yazar: Furkan YURDAKUL

9 Mayıs 2021

Akıllı cihazların en önemli parçası şüphesiz ki anakartlardır. Hayatımızın hemen her alanda aktif olarak kullandığımız cep telefonlarının kimi zaman ekran görüntüsü vermediğini ve arka aydınlatmasının çalışmadığı görmek mümkündür. Böyle durumlarda çok ciddi bir arızalanmadan söz edilebilmektedir. Peki telefon anakart arızası nasıl anlaşılır? Anakartı yanan telefon nasıl çalışır, telefon anakartı değişirse bilgiler silinir mi ve anakartı yanan telefon tamir edilir mi? Akıllı cihazlarında bu tip bir arıza ile karşılaşan hemen herkes, kişisel verilerinin kaybolmalarından endişe etmektedirler. Elbette ki anakart arızalanması basit bir problem değildir. Böyle bir arızalanma söz konusu olduğunda da mutlaka teknik destek talep etmek şarttır. Telefonun en kritik işleve sahip cihazlarından olan anakart üzerinde bilindiği gibi işlemci, ram ve de grafik birimi bulunur. Anakart arızası olduğunda akıllı cihazları onarım işlemi gerçekleştirmeden ya da anakart değişimi olmaksızın çalıştırmak ne yazık ki mümkün değildir.

Anakartta problem olup olmadığını anlamak için öncelikle bazı teknik bilgilere sahip olmak gerekmektedir. Özellikle de akıllı cep telefonlarının anakart arızasını anlamak bilgisayar anakart arızasını anlamaktan çok daha basittir. Telefon anakartı arızası şu şekilde anlaşılmaktadır;

  • Cep telefonlarını açarken ya da gerçekleştirilen herhangi bir işlem esnasında ekranda bir miktar ışık varsa anakart normal çalışıyor anlamına gelir. Ancak ışık hiçbir şekilde yanmıyorsa anakart arızasından söz edilebilir.
  • Akıllı cihazların güç düğmesi ve de ses kısma tuşların aynı anda basarak sıfırlamak mümkündür. Eğer bu işlemden sonra mavi renkli bir ekran görüyorsanız Anakartta problem yok demektir. Muhtemelen sorun işletim sistemindedir. Ancak mavi renkli ekran görüntüsü de yoksa mutlaka anakart onarımı için teknik destek alınması şarttır.

Bu belirtilerden herhangi biri söz konusu ise anakart arızasından şüphelenilmesi gerekmektedir. Arızanın ölçütüne göre onarım ya da değişim işlemlerinden herhangi biri yapılmaktadır. Anakart tamir süresinin ise ortalama 1 ya da 2 haftayı bulacağını unutmamanızda fayda olacaktır.

Telefon Anakartı Değişince İçindekiler Silinir Mi?

Telefon Anakartı Değişince İçindekiler Silinir Mi?


Telefon anakartı değiştirilmeden önce, arızalı kısımların analizi yapılmaktadır. Bir sonraki aşamada ise arızalı parçanın temini ve montajı gerçekleştirilmektedir. Ancak değiştirme işlemi sonrasında çözüm oluşmamışsa, yeni ya da tamiri yapılan anakart akıllı cihazlara takılmaktadır. Her iki durumda da telefon anakartının değişmesi, cihaz içindeki bilgilerin silinmesine ya da zarar görmesine yol açacaktır. Özellikle de disk ve data bölümlerinde bir arıza söz konusu ise, verilerin kurtarılması kesinlikle söz konusu değildir. Elbette bozuk parçalardan dahi veri kurtarımı sağlayan firmalar da vardır. Fakat bu tür firmaların müşterilerinden çok yüksek ücretler talep ettiği biliniyor.

Telefon Anakart Tamiri Ne Kadar Tutar, Fiyatı Nedir

Telefon Anakart Tamiri Ne Kadar Tutar, Fiyatı Nedir


Telefon anakart tamiri fiyatı için güncel bir tutardan söz etmek ne yazık ki mümkün değildir. Akıllı cihazların marka ve modellerine göre fiyatta değişkenlikler söz konusu olabilir. Ayrıca anakartın hangi bölümünde ne tür bir arıza meydana geldiği, bu arızanın onarımla mı yoksa değişimle mi giderileceği de tamir için gereken maliyetin değişmesine neden olabilmektedir. Ancak gelen olarak anakart tamiri için fiyatların 300 Türk lirasından başlayarak 1000 Türk lirası arasında bir değişkenlik gösterdiğinden söz etmek mümkün olacaktır. Bu konu hakkındaki en doğru bilgiyi ise telefonun onarımı gerçekleştiren firmalardan öğrenebilir. Eğer telefonunuz garanti kapsamında ise ve arıza kişisel kullanım hatalarından kaynaklanmıyorsa, değişim ücretsiz ya da düşük maliyetli yapılır. Bu nedenle tamir işlemi yaptıracak olanların öncelikle arızanın garanti kapsamına girip girmediğini araştırmaları gerekecektir.

" Telefon Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Telefon Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Telefon Anakart Arızası Nasıl Anlaşılır ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.