yükleniyor...

Taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken nelere dikkat etmeliyiz?

Günümüzde artık taşınabilir cihazlara olan yoğun ilgi gittikçe artıyor. Oyuncularında taşınabilir cihazlara doğru yönelmesi sonucunda bir çok üretici oyuncu bilgisayarı isiminde yeni cihazlar çıkarmaya başladı. Oyuncuların masaüstü bilgisayarlarını bir yerden bir yere taşırken çekmiş oldukları zorlukları ortadan kaldıran taşınabilir oyuncu bilgisayarlarını alırken nelere dikkat etmeliyiz?

 

TTTT

 

 

  1. Bütçe

Taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken öncelikle kendi bütçenizi belirlemelisiniz. Eğer bir taşınabilir oyuncu bilgisayarı istiyor ve bütçeniz 2500 ₺’nin altında kalıyorsa bizce oyuncu bilgisayarı arayışınızı bırakmalısınız. Çünkü piyasa da bulunan markaların çok büyük bir kısımının taşınabilir oyuncu bilgisayarları 2500 ₺’nın üstünde bir rakamdan satışa sunuluyor. Bu rakamın altında olan bilgisayarlarda genellikle kullanılan donanımdan yada malzemeden kıstıkları için alacağınız bilgisayarı kullanmak çok kısa bir süre sonra size eziyet gibi gelecektir.

 

 

2. Malzeme Kalitesi

Taşınabilir bir bilgisayar için en önemli şey dayanıklılık olmalıdır. Alt kasada kullanılan maddenin yapısı veya üst kasada kullanılan maddenin yapısı hem bilgisayarın performansını hemde dayanıklılığını çok büyük oranda etkilemektedir.

Alacak olduğunuz oyuncu bilgisayarının alt kasasında eğer plastik kullanılmışsa kullanılan plastiğinin kalınlığı ve sağlamlığı çok önemlidir. Çünkü bilgisayarınızın içerisinde bulunan HDD, CPU, GPU gibi ana bileşenleri koruyacak olan bu alt kasa sağlam değilse taşıma esnasında oluşabilecek küçük bir darbeden bile bilgisayarınız çok büyük oranda etkilenebilir. HDD hasar görebilir ya da bilgisayarın temel birimlerinden bir başkası üzerinde hasar oluşabilir.

Alt kasa sağlamlığından emin olduktan sonra bilgisayarın alt ve üst kasasını birbirine bağlayan menteşelerin sağlamlığından da emin olmalısınız. Taşınabilir bir bilgisayarın en kolay sorun çıkaran yeri menteşeleridir. Menteşeler üzerine binecek olan yük ile menteşelerin yapılmış olduğu madde de çok önemlidir. Menteşe kapağının kalınlığı ve birleşim yerlerinin sağlamlığı taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken sizler için bir kriter olmalıdır.

Malzeme kalitesi denilince aklınıza sadece kasa yapısı gelmemeli bilgisayarın içerisinde kullanılan anakart, ekran kartı, işlemci, hdd, ssd gibi donanımların da marka ve modelleri çok önemlidir.

 

 

3. Performans

Taşınabilir bir bilgisayar için en önemli şeylerden birisi de tabii ki performans, almış olduğunuz bilgisayarın içerisinde kullanılan donanımın marka ve modelini kesinlikle öğrenin.

Marka ve modelini öğrenmiş olduğunuz donanımların içerisinden öncelikle bakmanız gerekenler: Cpu, Ram ve sabit disk olmalıdır.

Cpu, için bakmanız gerekenler şu şekilde: Anlık yük miktarlarına vermiş olduğu reaksiyonlar, stres testlerinde vermiş olduğu performans varsa daha önceden o kasa yapısında stres altındaki ısısı ve anakart ile uyumluluğu.

Ram, taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken bakmanız gereken en önemli maddelerden birisi. Ram anlık olarak önbellekleme işlemi yaptığı için çalışma frekansının üst seviyede olması ve kullanılan Ram’in tipinin çok iyi belirlenmesi lazım.

HDD yada sabit disk, taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken bakmanız gereken bir başka madde. Oyuncuların büyük bir kısımı bilgisayarlarında aynı anda çok sayıda oyunun hazır olmasını ister bu durumda büyük bir depolama alanı gerektirir. Bilgisayar alırken üzerinde kullanılan sabit diskin depolama alanının ihtiyaçlarınızı karşılayıp karşılamadığına dikkatli bakılmalıdır.

Ayrıca sadece diskin boyutu değil aynı zamanda disk üzerinde bulunan okuma yazma kafasının ve diskin dönme hızının da ne kadar olduğu öğrenilmesi lazım.

 

 

4. Tasarım

Oyuncuların hayatının bir bilgisayardan ibaret olduğunu düşünürseniz tasarımının hoşunuza gitmesi oyunlardaki performansınızı ciddi oranda etkilemektedir. Bu nedenle sadece cihazı teknik anlamda değerlendirmek yerine hoşunuza gitmesinin de gerektiğini unutmayın.

 

 

 

 

Taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Taşınabilir oyun bilgisayarı seçerken nelere dikkat etmeliyiz? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla