yükleniyor...

Tarihi Geçmiş Antibiyotik Kullanımı

Antibiyotik; bakteri kaynaklı enfeksiyonel hastalıkların tedavisinde sıklıkla tercih edilmektedir. Antibiyotik kullanımı vücudumuza dahil olan zararlı bakterilerin yok olmasını sağlayarak sağlığımıza kavuşmamızı sağlar. Antibiyotik, etkili ve ağır bir ilaç olduğundan doktor kontrolü dahilinde alınmasına özen gösterilmelidir.

Tarihi Geçmiş Antibiyotik/İlaç Kullanımı

Kimi zaman farkında olmadan evde bulunan ecza dolabından veya dolaptan çıkartılan antibiyotikler; son kullanma tarihi dahi bakılmadan içilebilmektedir. Tarihi geçmiş ilaçların kullanımı, ilacın tesiri ve etkisi düşmüş olacağından beklenilen sonucu vermez. Tarihi geçmiş antibiyotik/ilaç kullanımı; yalnızca tesir seviyesinin düşmesi ve rahatsızlığa etki etmemesi ile değil, daha ciddi çeşitli reaksiyonlarla da kendini gösterebilir. Bunlar; alerjik reaksiyonlar ve kusma gibi problemlerdir.Eğer farkında olmadan tarihi geçmiş antibiyotik kullanımı akabinde kusma veya ciltte alerjik reaksiyon belirtileri(kızarma, kaşıntı, döküntü vs.) baş gösteriyorsa, derhal sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

Antibiyotik Zehirlenmesi

Aşırı dozda bilinçsiz şekilde antibiyotik kullanımı ve son kullanma tarihi geçmiş antibiyotik kullanımı gibi sebeplerden dolayı antibiyotik zehirlenmesi meydana gelebilmektedir. Bu yüzden en hafif ilacı dahi kullanırken, son kullanma tarihi göz önünde bulundurulmalı ve tarihi geçmiş ise kesinlikle kullanılmamalıdır.

Antibiyotik Zehirlenmesi Belirtileri Nelerdir?

Antibiyotik zehirlenmesi genellikle mide bulantısı ve kusma ile kendini belli etse de pek çok bulgusu olabilir. İçeriğin devamında bunlardan bahsedilmektedir.

  • Antibiyotik zehirlenmesinin en yaygın bulgularından biri baş dönmesidir. Çoğunlukla tarihi geçmiş antibiyotik alındıktan yarım saat veya 1 saat sonrasında bu belirti baş göstermektedir.
  • İlk başta da bahsettiğimiz gibi yaygın belirtilerden biri de; mide bulantısı ve akabinde kusmadır.
  • Terleme ve yüksek ateş,
  • Antibiyotik zehirlenmesinin ciddi seviyede olması halindeyse kişide üşüme ve bilinç kaybı gibi daha ciddi sorunlar baş gösterebilmektedir. Eğer bu denli ciddi semptomlar söz konusuysa, derhal tıbbi destek alınmalıdır.

Antibiyotik zehirlenmesinin tek sebebi; tarihi geçmiş antibiyotiklerin kullanımı değildir. Bunun dışında; çevresel etkenlerden ötürü bozulmuş ilaçların alınması, kişinin bağışıklık sisteminin antibiyotiklere karşı duyarlı olması gibi nedenler de antibiyotik zehirlenmesine sebep olabilmektedir.NOT: Halk arasında sık yapılan yanlışlardan biri de kapağı açılan şurubun, şurup bitene kadar defalarca kullanılmasıdır. Oysaki kapağı açılan şurubun son kullanma tarihi; kapak açıldıktan 20-25 gün sonra son bulmaktadır. Bu yüzden mümkün olduğunca evde kapağı açılmış şurupları barındırmamaya dikkat edilmelidir.

Tarihi Geçmiş Antibiyotik Kullanımı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Tarihi Geçmiş Antibiyotik Kullanımı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla