Dolar 26,1498 0.2%
Euro 29,1076 1.28%
Sterlin 33,9821 0.75%
S. Riyali 6,9832 0.14%
Altın GR 1.645,19 1,41%
Yar. Altın 5.432,00 1,44%
Çeyr. Altın 2.716,00 1,46%
22 Ay. Altın 1.590,01 1,42%
Tam Altın 10.777,42 1,21%
Tam ve Yarı Otomatik Vitesler Arasında Farklar Nelerdir?

Tam ve Yarı Otomatik Vitesler Arasında Farklar Nelerdir?

ABONE OL
01 Aralık 2022, 20:31:01

Günümüzün araba dünyasında manuel arabaların yeri yavaş yavaş otomatik vitesli arabalara bırakıyor. Araba üreticilerinin birçoğu da tam otomatik vites yerine yarı otomatik vitesli arabalar çıkartarak, fiyat politikasını düzenlemeye çalışmaktadır.Otomatik araçlarda debriyajın olmaması ile birlikte daha rahat bir kullanım elde ederek aracın daha iyi ivme kazanmasını sağlayabilirsiniz. Otomatik araçlar içerisinde de belli farklılık yaşanıyor. Tam Otomatik ve Yarı Otomatik araçların üzerindeki farklılıkları bu yazımızda inceleyeceğiz.

Yarı Otomatik Vites Nedir?

Markalara göre kendi içerisinde de farklılıklar yaratan tek kavramalı ve çift kavramalı otomatik şanzıman olarak ikiye ayrılmaktadır.Tek kavramalı şanzıman; vites geçişlerinde ki titreşimler ile hissedilebildiği gibi vites koluna yapacağınız müdahale ile manuel olarak değiştirilmektedir. Bu tip şanzımana sahip olan araçların dik yokuşlarda kalkış sırasında geriye kayma durumları mevcuttur. Bu da tek kavramalı şanzımanın çalışma prensibiyle alakalı olduğundan aracın geriye doğru kayması normaldir.Çift kavramalı şanzıman; markalara göre değişiklik gösterse de genel anlamda bakacak olursak tek kavrama göre daha yumuşak ve geçişleri hızlıdır. Çift kavramalı şanzımanlarda, ilk kavrama vitesi değiştirmek için konum alırken diğer kavrama ise bir sonraki vitesi hazırlamaktadır. Bu iki farklı durumdan avantaj sağladığından her dâhim çift kavramalı otomatik vites arabalar sizlere avantaj sağlamaktadır. Çift kavramalı araçlarda da dik bayırda aracınızı kaldırırken geriye kaydırma ihtimaliniz vardır.

Tam Otomatik Vites Nedir?

Araba yolda giderken yapılması gereken vites geçişlerini sizin yerinize yapan, kavraması ve debriyaj pedalı olmayan arabalarda kullanılan sistemdir. Arabanın içerisinde debriyaj yerine bulunan Tork Konvertörü sizin istediğiniz tüm istekleri yapmak ile görevlidir. Tam otomatik araçlarda araç kesinlikle geriye kaymaz ve daha konforlu bir sürüş sağlar.

Tam ve Yarı Otomatik Arasında Farklar

  • Tam otomatik viteslerde geçişler hissedilmez, yarı otomatikte geçişler bulunan kavramalara göre hissedilebilir.
  • Tam otomatik yokuşta geri kaydırmaz, yarı otomatikte yokuş kalkış desteği bulunuyor ise araç geri kaydırılır.
  • Tam otomatik durumu manuel duruma dönüştürülemez. Yarı otomatik vitesli araçlar manuel kullanım imkanları mevcuttur.
  • Tam otomatikte, konvertöre güç iletileceği için bir miktar Tork kaybı bulunmaktadır.
0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments