yükleniyor...

Tahtakurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Yatak odalarımızın en sık ziyaretçisi: Tahtakurusu Böceği. Hızlı üremeleri, her koşulda hayatta kalmaları ve genelde yaşadığımız meskenleri yer edinmeleri sebebiyle önlem alınması gereken ilk haşerelerden birisi.

Tahtakurusu Nedir?

Tahtakurusu, erişkin halde 5mm boyutlarda, arka kısmı oval, kızıl kahve renkli, 6 bacaklı, kan emici haşeredir. Geceleri aktif olan tahta kuruları, nefesimizde ki ısı ve karbon dioksit sayesinde bizi fark edebilirler. Tahtakurusu böceği tüm memelilerin ve kuşların kanı ile beslenebilir. Bu yüzden mutlaka besleneceği canlının yakınında bulunur. Bu sebeple evde en aktif oldukları yer yatak odalarıdır. Yatak pervazları, yatak başları, güneşin ve ısının ulaşmadığı her yarık, duvar dibi, mobilya ve diğer eşyalara yerleşip üreyebilirler. Tahta kuruları kan emici oldukları için, ısıran ve alerjik reaksiyon yaratan haşerelerdir. Isırma sonrası şiddetli kaşınma reaksiyonu oluştururlar. Dişileri günde ortalama 3-5 yumurta üretebilirler. Eğer baş edilmezse istila seviyesine kadar gelip inanılmaz hızla üreyebilirler.

Tahtakurusu Belirtileri

En öncelikli belirti tabii ki ısırılma belirtileridir. Şiddetli ve ağrılı kaşıntılarla belirti gösterir. Isırılan yer şişer ve kızarır. Eğer ısırılma yaşamadıysanız, evde saklandıkları yerlerden çıktıklarında dışkılarını ve kabuklarını bırakırlar. Yatağınızda, duvar diplerinde, mobilya kenarlarında bu kahverengimsi dışkılara ve kabuklara denk gelebilirsiniz. Bu arada bir yanlışı düzeltelim; tahtakurusu sesi olmaz. Ses çıkarmazlar. Eğer ağaç ürünlerden kemirilme sesi duyuyorsanız muhtemelen eşyanızda tahta kurdu vardır. Evinizde tahtakurusu olduğunu anlamanın bir diğer yolu ise, tahtakurusu böceğinin yaşadığı yerlerde bıraktığı hoş olmayan bir kokusudur. Başka bir yöntem ise, yatağınıza yattıktan sonra kaşınıyorsanız ve tahtakurusu şüphesi yaşıyorsanız, yataktan kalktıktan sonra hemen çarşafınızı kontrol etmeniz. Eğer çarşafınızda minik minik kan lekeleri görürseniz muhtemelen kaşınmanıza sebep olan tahta kurularının ısırma izleridir. Çünkü, derinin kan damarına en yakın olduğu yerleri tercih ederler. (El – ayak bileği, bacaklar,kollar,koltukaltı, parmaklar, parmak boğumları, parmak araları, kulak arkaları vs. gibi)

Tahtakurusundan Nasıl Kurtulunur?

Eğer hayatınızda hiç tahtakurusu görmediyseniz, yatağınızda veya evinizin herhangi bir yerinde sizi ısıran şeylerin ne olduğunu anlamıyorsanız, hemen üstte gördüğünüz tahtakurusu resmi size yardımcı olacaktır. Evinizde böyle bir böcek var mı diye temizliğe girişmeniz çok önemlidir. Tahta Kuruları kanatlı böcekler değillerdir. Bu yüzden asalak sınıfında olduklarından ancak taşınarak yer değiştirirler. Ya bir canlının üzerinde  ya da bir eşyanın üzerinde taşınarak yer değiştirirler. Eğer evinizde tahtakurusu varsa muhtemelen evinize gelen insanlardan birisi ya da siz farkında olmadan taşımış olabilirsiniz. Bu sebeple eşyalarınızı, çantanızı, bavullarınızı, yatağınızı, mobilyalarınızı mümkünse sıcak suyla yıkayın ya da sıcak suyla temizleyin. Evinizin her yerini köşe bucak demeden çok detaylı şekilde incelemeniz gerekebilir. Gece aktif olan canlılar oldukları için gündüz muhtemelen sadece bıraktığı izleri bulabilirsiniz. Gece yapacağınız bir inceleme çok daha net sonuçlar verebilir. Eviniz içinde önlemler almak zorunda kalabilirsiniz. Eve gelen yeni eşyaları bile eve almadan önce mutlaka iyice kontrol etmeniz gerekebilir.  Çünkü tahtakurusundan kurtulmak canlının kendisinden kurtulmak anlamına gelmiyor, bıraktığı yumurtaları da temizlemek gerekecektir. Bireysel olarak temizlik çok zordur. Çok detaylı bir temizlik bile tamamen kurtulmanızı sağlamayabilir. Profesyonel bir haşere ilaçlama firmasının müdahalesi gerekebilir. Sizin eczanelerden bulacağınız haşere zehirleri ise kendi kişisel riskiniz ile kullanılmalıdır. Bu zehirler çok etkili oldukları için sizin ve aileniz için büyük tehdit oluştururlar. Eğer bir seyahat ve gezi yapmışsanız veya başka bir yerde kalmak zorunda kalmışsanız, eve geldiğinizde kıyafetlerini yüksek ısıda yıkayın veya kurutucunuz varsa 10-15 dakika boyunca yüksek ısıda kurutun. Dışardan geldiğinizde eşyalarınızı yatağınıza veya yatağınızın yakın yerlerine bırakmayın. Sakın unutmayın eğer tahtakurusu nedeniyle rahatsızsanız sorun artık baş edemeyeceğiniz seviyeye gelmiş olabilir. İşinde uzman kişilerce yapılacak işlemler sizi bu haşereden tamamen kurtaracaktır.

Tahtakurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Tahtakurusu Hakkında Bilmeniz Gerekenler ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları