SUV Dünyasının Kahramanı Yeni Suzuki Jimny Türkiye’de

Suzuki’nin efsaneleşmiş haline gelen küçük SUV modeli yeni Jimny, Türkiye’de satışa sunuldu. Geçmiş modellere gönderme icra eden maskülen tasavvur bilgileri, modern sürüş nitelikleri, yüksek işçilik, araç-gereç kalitesi ile kendinden fazlaca daha yüksek fiyatlı ve büyük SUV’larda kullanılan “sanal 4×4” sistemlerinin aksine, gerçek 4×4 özellikleriyle iddiasını yine ortaya koyuyor.

SUV Dünyasının Kahramanı  Yeni Suzuki Jimny Türkiye’de

Yeni Suzuki Jimny, GLX donanım paketi, 1,5 litrelik 100 HP gücündeki benzinli motoru ve otomatik şanzımanıyla, 151 bin TL’lik fiyatla satışa sunuluyor.

Tüm dünyada olduğu şeklinde Türkiye’de de haklı bir üne haiz olan Suzuki Jimny, yeni nesliyle kendi sınıfında tekrar ilk ve tek olma hususi durumunu sürdürüyor. İlk defa 1998 senesinde yollarla buluşan üç’üncü kuşak Jimny ile 20 yıllık başarı dolu bir hikâyeye imza atan Jimny, 4’üncü neslinde bütün başarı göstermiş özelliklerini bir adım daha ileriye taşıyor. Selefinde küçümsenilmeyen tüm özellikleri sakınan Jimny, benzersiz dört tekerlekten çekiş sistemi, yalın ve maskülen tasarım bilgileri ve fonksiyonel yapısıyla göz dolduruyor. Kompakt boyutlarıyla kent arasında yaşamı kolaylaştıran yeni Suzuki Jimny, GLX donanım paketi, 1,5 litrelik 100 HP gücündeki benzinli motor ve 4 ileri vitesli otomatik şanzıman seçeneğiyle, 151 bin TL’lik fiyat etiketiyle ülkemizde satışa sunulur.

Maskülen ve kült tasarım özellikleri

Yeni Suzuki Jimny kendine özgü “yalınlık” felsefesini korumaya devam ederken mütevazı bir güzellik ile off-road işlevselliğini tıpkı potada eritmeye yeni neslinde de devam ediyor. Kübik tasarımı, sağlamlığa ve kuvvetli arazi kabiliyetlerine vurgu yaparken, bununla birlikte sürücünün sürüşe daha rahat başat olmasını da sağlıyor. Daha dik konumlandırılan A sütunları ve yatay konumlu motor kaputu, sürücünün görüş sahasını ve yola hakimiyetini artırırken, yan cam hatları de görüş bölgesini iyileştiriyor ve iç mekâna ferahlık kazandırıyor. Kolay tanınan bir yüze sahip olması adına kullanılan siyah ön ızgara, karakteristik yuvarlak farlar tarafınca çevrelenirken, 15 inçlik koyu renkli alaşım jantlar sportif görünümü destekliyor. Tavandaki kanallar kapılar açıldığında içeri su akmasını önlüyor. Çamurluk ağızları ve taraf gövdedeki plastik kaplamalar ise Jimny’yi olası küçücük darbelerden koruyor. Tampona entegre edilen stop lambaları sadece sade dizaynı devam ettirmekle kalmıyor, bununla beraber daha geniş bir bagaj açıklığına imkân tanıyarak fonksiyonelliğe katkı sağlamaktadır.

Geçmişten gelen karakteristik tasarım unsurlarını bünyesinde barındırmaya idame eden yeni Suzuki Jimny; fena hava şartlarında daha fazla görünürlük sunan “Kinetik Sarı” veya arazide daha basit gizlenmeye destek olan “Orman Yeşili” benzer biçimde iki yeni renk de dahil olmak üzere sekiz farklı gövde rengiyle satışa sunulacak.

Hayatı kolaylaştıran iç mekân

Dış tasarımda olduğu gibi Jimny’nin iç mekânında da sade bir mimari tercih edilirken, ancak gerekli olan özelliklere odaklanacak kadar rahat, sadece bir çok da işlevsel ve şık bir mimari, farklı kullanıcı tiplerinin beklentilerini aynı anda sunuyor. Birçok yeni kuşak otomobilin aksine farklı renklerde süslemelerden arındırılmış siyah renkli mütevazi kokpit dizaynı sürücünün dikkatini dağıtmadan tam olarak sürüşe odaklanmasını sağlamakta. Yatay çizgiler geniş bir görsel izlenimi bununla beraber getirirken, dikey çizgiler mesela gösterge paneli ile orta konsolun sınırlarını belirliyor ve sürücünün kullanım ergonomisine katkı sağlamaktadır.

Zorlu off-road koşullarında el yordamıyla ulaşılan ve ele iyi oturan kumanda elemanları kadar temizlemesi rahat ve çizilmeye karşı dayanıklı malzemelerle bezenen kokpitteki her bir ayrıntılar ustalaşmış kullanım ergonomisini dışa vuruyor. Derinlemesine gömülmüş kare çerçeveli göstergeler güneş parlaması da dâhil olmak suretiyle her çeşitli sürüş koşulunda rahatlıkla okunabiliyor. Bluetooth ahenkli akıllı telefon desteğine haiz 7 inç büyüklüğündeki dokunmatik ekranlı ses ve imaj sistemi ise yolculukları keyfe dönüştürüyor. Yerini almış olduğu selefine oranla 53 litre artan bagaj kapasitesi yeni Jimny’de 377 litreye ulaşıyor. Katlanan geri koltuklar, geniş bagaj ağzı, bagajın yan duvarları ve koltuk tasarımının optimizasyonu sayesinde son aşama kullanışlı, düzgün ve geniş bir yükleme sahası kullanıma sunulmaktadır. Temizlemesi basit plastik ile kaplanan geri koltuk sırtlıkları ve bagajın taraf duvarları yardımıyla kullanım fonksiyonelliği destekleniyor.

Boyundan büyük arazi kabiliyetleri

İyi bir off-road aracının en zorlu koşullarla bile başa çıkabilmesi gerekiyor. Kompakt boyutların girdisi olan hafif gövde ve 1,5 litre hacimli yüksek bereketlilik seviyesine sahip motoruyla yeni Suzuki Jimny en zorlu maceralar dahil her türlü kullanım şartında etkisinde bırakan bir performans sunarken; yüksek rijitlik seviyesine sahip karoser ve yol titreşimlerini sürücüye iletmeyen, yenilikçi bağlantılarla donatılan direksiyon sistemi sürüş konforunu destekliyor.

Üstün arazi yetenekleriyle donatılan yeni Suzuki Jimny; merdiven tipi şasi, 3 açılı helezon yaylı üç kollu durağan aks ve arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sistemi olmak suretiyle son derece çağdaş, rakipsiz bir teknik mimari ile yollara çıkıyor. Profesyonel kullanımları desteklemek üzere ayrıca üstün arazi yetenekleri için Suzuki tarafınca geliştirilen dört tekerlekten çekiş sistemi ALLGRIP PRO devreye giriyor. Merdiven şasi süspansiyon sistemi off-road sürüşlerinde daha güvenli ve sağlam bir bina

sunarken, yeni Suzuki Jimny’de devreye alınan X-bağlantıları ve iki tane ilave çapraz rabıta torsiyon rijitliğini daha da artırıyor. 37 derecelik yaklaşma açısı, 28 derecelik karın açısı ve 49 derecelik uzaklaşma açısı yeni Suzuki Jimny’nin engelleri ve dik tepeleri, tamponlarını yada alt yönünü çizmeden tırmanmasına izin veriyor. Rijit süspansiyon ve aks geometrisi engebeli arazideki sürüş kabiliyetlerini geliştiriyor. Herhangi bir mani sebebiyle aks üzerindeki tekerleklerden birinin yer ile olan temasının kesilmesi halinde tıpkı aks üzerindeki öteki tekerlek yere daha çok bastırılıyor ve böylece bozuk zeminde daha fazla tutunma sağlanıyor. Gerek önde, gerekse de arkada sabit aks ile donatılan yeni Jimny böylece en sıkıntılı arazi şartlarında bile korkusuzca yol alabiliyor. Yeni Suzuki Jimny’de kullanıma sunulan arazi takviyesine sahip yarı zamanlı dört tekerlekten çekiş sisteminin; 2H (iki tekerlekten çekiş), 4H (dört tekerlekten çekiş) ve 4L (arazi takviyesine haiz dört tekerlekten çekiş) olmak üzere değişik sürüş modları bulunuyor. Üstelik üstün off-road becerileri LSD ile destekleniyor.

Verimli yeni benzinli motor

Yeni Suzuki Jimny ile beraber daha önce kullanılan 1,3 litre hacimli motorun yerini yüksek verimlilik seviyesine haiz 1,5 litrelik motor almaktadır. 100 HP gücündeki yeni motor, tüm çağ seviyelerinde daha yüksek tork üretimi sunarken, özellikle alt devirlerde daha yüksek tork üreten yapısıyla alt çağ sürüşlerinin büyük öneme haiz bulunduğu arazi sürüşlerinde daha faal bir performans sunuyor. Daha büyük hacimli olan motor, artan hacmine karşın zeminin almış olduğu motordan daha kompakt boyutlarla dikkat çekerken bununla birlikte daha hafif bir yapıya sahip ki bu da yakıt verimliliğine de önemli halde katkı sağlamakta. Atmosferik motor, 4 ileri vitesli otomatik şanzımanla kombine edilmekte. 4 ileri otomatik şanzıman da iyileştirilen özellikleriyle birlikte daha çok yakıt ekonomisi vaat ediyor.

Rakipsiz emniyet donanımları

Suzuki tarafından geliştirilen ve GLX donanımında standart şekilde sunulan kaza giderici güvenlik teknolojisi Suzuki Safety Support, günlük sürüş koşullarında sürücünün hayatını kolaylaştırıyor. Öndeki araç yada yaya ile muhtemel bir çarpışma tetkik etmesi şeklinde Dual Sensor Brake Support (DSBS) (Çift Sensörlü Fren Destek Sistemi) çarpışmayı önlemek ve etkilerini hafifletmek üzere sürücüyü görsel ve işitsel şekilde uyarıyor; fren enerjisini artırıyor yada bir hale bakılırsa otomatik olarak fren yapıyor. Ayrıca Şerit Takip Sistemi, Sürücü Yorgunluk Uyarı Sistemi, Uzun Huzmeli Far Asistanı gibi teknolojiler de sürüş güvenliğini tesis etme noktasında sürücüyü destekliyor. Yeni Suzuki Jimny ek olarak Trafik İşareti Tanımlama Sistemi, yokuş kalkış desteği, Eğim İniş Yardımcısı, Acil Durum Fren İşareti, ESP, vuruş sönümleyen beden TECT, lastik basıncı uyarısı sistemi ile de donatılıyor.

"SUV Dünyasının Kahramanı Yeni Suzuki Jimny Türkiye’de konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere SUV Dünyasının Kahramanı Yeni Suzuki Jimny Türkiye’de ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda SUV Dünyasının Kahramanı Yeni Suzuki Jimny Türkiye’de ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

ETİKETLER: ,
Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

technosfer

teknoloji haberleri

sorun şikayet

anakart sorunu

akıllı telefon sorunu

ürün inceleme

sorunu

sorunları
teknoloji haberleri 2019