yükleniyor...

Sürücüz Metronun İkinci Kısmı Açılıyor!

İstanbul’da projesi uzun zamandır devam eden sürücüsüz metronun Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe hattında ikinci etap bugün açılıyor.

İstanbul’da projesi uzun zamandır devam eden sürücüsüz metronun Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe hattında ikinci etap bugün açılıyor.

Uzun süredir inşaat ve test sürüşleri aşamasından geçen sürücüsüz metro İstanbul’da ikinci etabına nihayet kavuşuyor. Birkaç aydır yalnızca Üsküdar-Çekmeköy istasyonları arasında hizmet veren bu metronun ikinci etabı için de test sürüşleri gerçekleşiyordu. Test sürüşlerinde de olumlu sonuçlar alınmasının ardından resmi bir açılış yapılıyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleşecek olan bu açılışla İstanbul’daki raylı ulaşım ağı bir miktar daha genişlemiş olacak.

20 kilometre uzunluğunda çift tünel ve 2,7 kilometre uzunluğunda bağlantı tünellerinin de yer aldığı bu hatta 21 tane 6 vagonlu metro taşıtı hizmet veriyor. Sadece tek yönde saatte 65 bin yolcu taşıma kapasitesine sahip olan bu metronun gün içinde ortalama 700 bin yolcu taşıması bekleniyor.

uskudar cekmekoy metrosu

Üsküdar’dan başlayıp Sancaktepe’ye kadar devam edecek olan bu hat bir çok bağlantı noktasına da mevcut. Üsküdar istasyonundan Marmaray ve deniz yolu ulaşımına da aktarma yapmak oldukça kolay hale geliyor. Ayrıca Metrobüs yolu üzerinde de Altunizade istasyonundan bu hatta aktarma yapılması sağlanıyor.

Üsküdar-Ümraniye-Sancaktepe hattı önümüzdeki dönemlerde bitirilmesi planlanan Dudullu – Bostancı, Ümraniye – Ataşehir – Göztepe metro hatlarıyla da entegre bir şekilde bağlanacak.

Sefer bekleme süreleri beş dakikalık zamanlarla yapılacak olan yeni sürücüsüz metro hattında Sancaktepe-Üsküdar arası 27dk, Ümraniye’ye 15,5 dk, Yenikapı’ya 39 dk, Topkapı’ya 45,5 dk, Taksim’e 47 dk, Mecidiyeköy’e 55 dk, Hacıosman’a 71 dk, Atatürk Havalimanı’na 71 dk ve Olimpiyat Stadı’na 81 dk içinde gidilebilecek.

Sürücüz Metronun İkinci Kısmı Açılıyor! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Sürücüz Metronun İkinci Kısmı Açılıyor! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.