yükleniyor...

Süleymaniye Camii

Klasik Osmanlı  Mimarisini günümüze kadar taşıyan muhteşem eser Süleymaniye cami Kannuni Sultan Süleyman adına Mimar Sinan elinden çıkmış muhteşem bir eserdir. Süleymaniye külliyesi parçası olan Süleymaniye camii, dükkanlar, hastane, kütüphane, hamam, imaret gibi bir külliyenin parçasıdır.Süleymaniye cami 1551 ve 1558 yılları arasında inşa edilen bir eserdir. İstanbulda yüze yakın depremde herhangi bir hasara uğramayan bu muhteşem yapı Mimar Sinanın Kalfalık dönemim diye tabir ettiği eserdir. Yüksekliği 27.5 metre olan vekubbesi 53 metre yüksekliğinde olan cami Ayasofya müzesinde olduğu gibi 2 yarım kubbe görünümündedir.Süleymaniye camisinin ana kubbesinin ortasında nur süresi yazısı bulunmaktadır. Mihrab yerinin her iki yanının penceresinin üzerine ise fetih süresi yazısı bulunur. Bu muhteşem Hattatı yazan ise Hasan Çelebidir.Süleymaniye cami Osmanlı külliyeleri arasında fatih külliyesinden sonra gelen en büyük ikinci külliyedir. ana kubbenin kemeri Mimar sinan tarafından kemer-i kübra yani büyük kemer olarak adlandırılmıştır.

Süleymaniye Camii konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Süleymaniye Camii ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla