yükleniyor...

Stellantis’ten e-Yakıt Atağı!

for this article

Stellantis, dünya çapında faaliyet gösteren bir araç üreticisi olarak elektrikli araçların yaygınlaştırılması konusunda önemli adımlar atmaya devam ediyor. Son zamanlarda, şirketin yeni bir atılımı olan e-Yakıt projesini duyurdu. Bu projede, elektrikli araçlar için daha çevre dostu ve sürdürülebilir bir yakıt seçeneği olan biyoyakıt kullanılacak. Bu yakıt, fosil yakıtlara kıyasla daha az karbon emisyonu üretirken aynı zamanda performans ve sürüş menzilini de artırabilir. Stellantis’in e-Yakıt projesi, şirketin çevre dostu araçlar için yolculuğunu daha da ileri götürmesine yardımcı olacak.

Stellantis, 28 Motor Ailesinde e-Yakıt Testini Tamamladı

Stellantis, karbondan arındırma sürecini desteklemek için, 28 motor ailesinde e-Yakıt testlerini tamamladı. Dünyanın önde gelen otomotiv gruplarından Stellantis, 2030 yılına kadar Avrupa’da tamamen batarya elektrikli binek otomobil satışları taahhüt ederken, aynı zamanda karbon emisyonunu azaltmak üzere 2014 yılından bu yana Avrupa’da satışa sunulan Euro 6 modellerinde e-Yakıt’ın kullanılabilirliğini test ediyor.

Bu kapsamda 28 motor ailesi, CO2 emisyonlarında %90’a varan azalma sağlayabilen e-Yakıt uyumluluğu için test edildi. Çözümün, 2025 yılından 2050 yılına kadar Avrupa’da 400 milyon tona kadar CO2 azaltma potansiyeline sahip, 28 milyona varan Stellantis aracına uygulanabilir olması bekleniyor.

e-Yakıt: Kolay ve Uygun Maliyetli bir Seçenek

e-Yakıt, su ile CO2’den ve yenilenebilir enerjiden üretilen ve sonradan değiştirilebilen sentetik bir yakıt. e-Yakıt, mevcut çözümlerin bir parçası olan karbondan arındırma çabalarına katkıda bulunmak amacıyla üretilmektedir. Bu yakıt sayesinde mevcut ICE araçlara sahip müşteriler, araçlarını değiştirmeden, motor yakıt sisteminde değişiklik yapmadan veya yeni bir altyapı beklemeden, araçlarını karbondan arındırmak için kolay ve uygun maliyetli bir seçeneğe kavuşmuş olacaklar.

Stellantis’in CO2 Azaltma Potansiyeli

Stellantis filosundaki 28 milyon araçta e-Yakıt kullanımı, 2025 yılından 2050 yılına kadar Avrupa’da 400 milyon tona kadar CO2 emisyonunu azaltma potansiyeline sahip. Bu çözüm, mevcut fosil yakıt çıkarma konumlarına göre değil, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklı üretildiği için, iklim değişikliği ile mücadele etmek için önemli bir adım olarak nitelendirilmektedir.

Stellantis CEO’su Carlos Tavares’in Görüşleri

Stellantis CEO’su Carlos Tavares, “Kapsamlı karbondan arınma yaklaşımımıza tamamlayıcı bir çözüm olarak karbon nötr yakıtı test ederek küresel ısınmaya karşı mücadelemizi hızlandırıyoruz. Agresif elektrikliye geçiş stratejimizi uygulama konusunda kararlılığımızı sürdürürken, aynı zamanda mevcut 1,3 milyar içten yanmalı motorlu otomobilin CO2 emisyonlarını ele alacak akıllı alternatifler de bulmalıyız” dedi.

Avrupa’da 400 Milyon Tona Kadar CO2 Emisyonunu Azaltma Potansiyeli

Stellantis, hem benzinli hem de dizel motorlar için 28 motor ailesini test ederek onaylıyor. Kapsamlı doğrulama protokolü, egzoz emisyonları, çalışma, motor gücü, güvenilirlik, dayanıklılık, yağ eksiltmesi, yakıt deposu, yakıt hatları ve filtreler ile ilgili testleri içermektedir. Stellantis filosundaki 28 milyon araçta e-Yakıt kullanımı; 2025 yılından 2050 yılına kadar Avrupa’da 400 milyon tona kadar CO2 emisyonunu azaltma potansiyeline sahip.

Stellantis’in Gelecek Hedefleri

Stellantis, 2030 yılına kadar CO2’yi yarıya indirmek ve 2038 yılına kadar net sıfır karbon hedefine ulaşmak için kapsamlı emisyon kesintilerine dayanan stratejik bir plana sahip. Bu stratejik plan; Avrupa’daki binek otomobil satışlarının tamamının ve Amerika Birleşik Devletleri’ndeki binek otomobil ve hafif ticari araç satışlarının yarısının 10 yılın sonunda BEV’ler (batarya elektrikli araçlar) olması, 2021’e kıyasla 2030’a kadar Net Gelirleri ikiye katlama ve 2030 yılına kadar her pazarda ürün ve hizmetlerde müşteri memnuniyetinde ilk sırada yer alma gibi hedefleri içermektedir.

Stellantis’ten e-Yakıt Atağı! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Stellantis’ten e-Yakıt Atağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru AK PARTİ’NİN İSTANBUL’DA TOKATLI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI Adana Nöbetçi Eczaneler Zonguldak Nöbetçi Eczaneler Didem Arslan Yılmaz Kürşat Yılmaz Kayseri Nöbetçi Noterler 10 Kilo Biberden Ne Kadar Salça Çıkar Arçelik Klima Ch 38 Hatası Çözümü Sınıf Öğretmenliği Atanmak Için Kaç Net Gerekir 1986 dogumlu kaç yaşında oluyor demon slayer izle