yükleniyor...

Spotify yapay zekâ ile mücadeleye başladı

Spotify, müzik platformunda yer alan on binlerce şarkıyı bulut tabanlı yapay zekâ şirketi Boomy tarafından oluşturulan şarkılar nedeniyle kaldırdı. Boomy’nin yüklediği şarkıların %7’si Spotify’dan kaldırıldı. Universal Music’in Spotify’a ve diğer büyük çevrimiçi platformlara Boomy’nin şarkılarında şüpheli dinleme etkinliği tespit ettiğini bildirerek, botların dinleyici rakamlarını artırmak ve yükleyiciler için haksız gelir elde etmek için kullanıldığına dair şüpheler gündeme geldi. Bu şarkıların müzik platformlarındaki etkisini göstermesi üzerine yapılan bu hamle, Spotify’ın telif haklarını korumak için attığı adımlar arasında yer alıyor.

Spotify yetkililerinden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Yapay dinleme, Spotify’ın hizmetimiz genelinde ortadan kaldırmak için çalıştığı, sektör çapında uzun süredir devam eden bir sorundur. Potansiyel dinleme manipülasyonu vakalarını belirlediğimizde veya bu durumlarla ilgili uyarı aldığımızda, akış numaralarının kaldırılmasını ve telif ücretlerinin alıkonulmasını içerebilecek önlemler alarak bunların etkilerini hafifletiriz. Bu, dürüst, çalışkan sanatçılar için telif hakkı ödemelerini korumamıza olanak tanır.”

Dijital şef Michael Nash ise Universal Music’in iş ortaklarının platformlarındaki etkinlikler konusunda dikkatli olduklarını ve onları her zaman teşvik ettiklerini belirtti. Müzik endüstrisinde yapay zekâ ile üretilen şarkılar nedeniyle alarm zilleri çalıyor. Dinleyici sayılarını artırmak için botların kullanılmasıyla birlikte yapay zekâ ile yapılan şarkılar konusu müzik endüstrisinin en önemli gündem maddeleri arasında olacak gibi görünüyor.

Geçen ay, Spotify’in yapay zekâ tarafından üretilen Drake ve The Weeknd şarkısını kaldırması da gündeme gelmişti. Her iki sanatçıyı da temsil eden Universal Music Group, üretken AI sistemlerini eğitmek için ikilinin seslerini kullanmanın “sözleşmelerimizin ihlali ve telif hakkı yasasının ihlali” olduğunu iddia etmiş ve hem Spotify hem de Apple Music, şarkıyı kütüphanelerinden kaldırmıştı.

Bu gelişmeler, yapay zekâ ile üretilen şarkılar nedeniyle çevrimiçi müzik platformlarının güvenirliğine ve telif haklarına odaklanmaları gerektiğini gösteriyor. Spotify, telif haklarını korumak için attığı bu adımların müzik endüstrisinde benzeri girişimlerin de başlatılmasına yol açacağı düşünülüyor.

Spotify yapay zekâ ile mücadeleye başladı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Spotify yapay zekâ ile mücadeleye başladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru AK PARTİ’NİN İSTANBUL’DA TOKATLI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI Fenerbahçe – Beşiktaş Maç Sonu | Uğur Karakullukçu & Mustafa Demirtaş & Ersin Düzen | V DERBİ Kütahya Nöbetçi Eczaneler İzmir Nöbetçi Noterler Didem Arslan Yılmaz Kürşat Yılmaz Aba Nedir instagram da sponsorlu reklam nasıl verilir yapılacaklar listesi uygulama zyxel modem kurulumu Market Fiyatları