yükleniyor...

SpaceX’in Starlink Uyduları Nedir? Elon Musk Starlink Göndermeye Devam Ediyor

Starlink, uzay kaynaklı gelişmiş internet iletişim uydu sistemidir. Düşük maliyetli, yüksek performans  sağlayabilen  bir uydu grubudur. Halen SpaceX tarafından devam eden bir uydu takımyıldızı geliştirme projesidir.Peki, SpaceX’in Starlink Uyduları Nedir? SpaceX, 1 ms ve 25 ms arasındaki gecikmelerle 35 Gbit/s’ye kadar Hız sunacağını açıkladı.Bu gecikmeler, Spacex’in bu projesinde kablo ve fiber internet ile karşılaştırılabilir hale getirirken, mevcut uydu geniş bant hizmeti de sunmaktadır.Bir çok kaynağa göre 2016’da SpaceX,  Federal iletişim Komisyonu  ile starlink uydularının Lisansı için başvuruda bulunmuştu. Bununla birlikte, 2017 yılında FCC tarafından başvurusu olumlu sonuçlanmış ve projeye başlanmıştı.Fakat, diğer uydu internet sağlayıcıları ile rekabeti SpaceX’i planlarını hızlandırmasına  neden oldu. 2018’in sonbaharında şirket, ilk 1600 uydu grubunun 550 km’de daha düşük bir irtifaya dağıtmak için farklı bir plan geliştirilerek Basitleştirilmiş bir tasarımı olacağını açıkladı, böylece ilk uydu grubu 24 nisan  2020’de hazır hale getirilip 60 uydu yörüngeye fırlatıldı.

SpaceX’in Starlink Uyduları Nedir?

Starlink projesi bir çizgi roman ya da bilim kurgu filminden bir şey gibi gelebilir, ama aslında, teknoloji devi Elon Musk’un uzaya fırlattığı bir uydu ağıdır. Bu uydu ağı belirli saatler ve konumlara göre dünyadan da görülmektedir. Ve tıpatıp bir kuyruklu yıldıza benzemektedir. Starlink iyon motorlarında kripton yakıtı kullanan ilk uzay aracı olarak da tarihe geçti. Peki bu uydu trenini nasıl görebiliriz derseniz de heavens above adlı ücretsiz mobil uygulama ile uydu arama kısmından Starlink yazıp bulduğunuz her hangi bir uyduyu hangi tarihte ve saatte bulunduğunuz konuma göre hesaplayıp  çıplak gözle sıralanmış olan bu uydu ağını görebilirsiniz.Şu anda, SpaceX bu uydulardan birkaç yüz tanesini yörüngeye ateşledi, ancak önümüzdeki birkaç yıl içinde Musk’un 12.000 tane daha başlatma izni var. Ayrıca, büyüyen uydu ağına 30.000 uydu daha eklenmesi için gerekli izinleri de almaya hazırlanıyor. NASA’ya göre uzaya fırlatılan nesnelerin şuan ki zaman dilimimize kadar sadece 10.000 adet araç gönderildiğini duyurmuştu. Bu rakamın önümüzdeki yıllarda büyük ölçüde artacağı söyleniyor. Geçtiğimiz aylarda sadece 2020’in Ocak ve Mayıs aylarında uzaya, 300 uyduyu yörüngeye ulaştırdı ve 2020 yılı içinde lansman planlaması yapıldı.Bu uyduların her biri yaklaşık 260 kg’dır ve dört Fazlı radyo antenine sahip olan uydular uzaydan dunyaya sinyal göndererek, dünya çapında düşük gecikmeli, yüksek bant genişliği sağlamak için bu uydu ağını kullanmaya başlanacaktır.

SpaceX’in Starlink Uyduları Nedir? Elon Musk Starlink Göndermeye Devam Ediyor konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere SpaceX’in Starlink Uyduları Nedir? Elon Musk Starlink Göndermeye Devam Ediyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla