yükleniyor...

SpaceX , Ay’a Gidiyor !

SpaceX, Ay’a turist göndermek için tüm çalışmalarını sürdürüyor ve ilk gönderilecek turistlerin isimleri önümüzdeki günlerde açıklanacak. Peki nasıl gidilecek ? SpaceX’in planı ve detaylar haberimizde..

image

SpaceX, bildiğiniz üzere Elon Musk‘ın sahibi olduğu bir uzay firması. Uzay turizmine resmi olarak giriş yapmaya hazırlanıyor firma ve Twitter adresi üzerinden bunu açıklayan SpaceX , Ay’a götürülecek ilk yolcuyla anlaşmaya varıldığını açıkladı. SpaceX, Ay’a götüreceği ilk turist şirketin devasa roketi BFR ile taşınacak. BFR, yolcularıyla beraber Ay’ın yörüngesine gidip orada bir müddet vakit geçirdikten sonra Dünya‘ya geri dönecek. Görev boyunca turistler hiçbir şekilde Ay‘ın yüzeyine iniş yapmayacak.

Elon Musk‘ın yeniden tasarlanmış haliyle ilk kez geçtiğimiz yıl tanıttığı BFR, veya Musk’ın ifadeleriyle “Gezegenlerarası Taşıma Sistemi”, şu anda SpaceX merkezlerinde geliştirme aşamasında bulunuyor. Şirket başkanı Gwynne Shotwell’in geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamalara göre BFR’ın ilk kısa uçuş testleri 2019’un sonlarına doğru yapılacak.

42025499162 8a0ef7feaa o.0
Bir itici roket ve bir de “uzay gemisi” olacak şekilde iki kısımdan oluşan BFR, tam 106 metre uzunluğa ve 9 metrelik genişliğe sahip. İhtiyaç duyduğu gücü şirketin yeni nesil roket motoru Raptor‘dan alan dev koloni taşıyıcısı, Musk’ın ifadelerine göre nihai haliyle 100 kişilik taşıma kapasitesine sahip olacak. Uzay aracının bu şekilde tek seferde onlarca insanı Mars‘a taşıması bekleniyor.

Bu uçuşun ne zaman gerçekleşeceği ise tam olarak belli değil fakat 2022-2023 öncesi bunun olacağına pek ihtimal verilmiyor. Önümüzdeki pazartesi bununla ilgili SpaceX’in bir açıklama yapması bekleniyor. Bakalım bu heyecan verici yolculuk ne zaman gerçekleşecek ve başarılı olabilecek mi ? Yakında göreceğiz.

SpaceX , Ay’a Gidiyor ! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere SpaceX , Ay’a Gidiyor ! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.