yükleniyor...

Sosyal Medyadan Dost Olur Mu?

Sosyal Medyayı bizler gibi sizlerde fazlası ile kullanıyorsunuzdur. Peki bu sosyal medyalar bizim için dost mudur değil midir ?

Kimi insanlara göre sosyal medya iyi bir şey değilken kimilerine göre ise iyi bir şey. Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde çok iyi bir aracıdır. Sosyal medya üzerinden gerçek dostluklar edinebilmektedir. Birçok insan buradaki arkadaşları ile dertlerini paylaşmakta, birçok insan ise yaşadığı bazı problemler hakkında fikir alışverişi yapabilmektedir. Gerçek ya da sanal âlemde doğru yapılan hiç bir şey kötü olamaz. Birçok iyi kişinin olduğu gibi birçok kötü amaçlı insanlarında bulunduğu sosyal medyada kötü amaçlı insanları iyi saptamalıyız.

Sosyal Medyada Yaşanılan Olumlu Şeyler

Sosyal medyada birçok insan birbirleri ile gerçek ve kalıcı dostluklar kurabiliyor. Yaşanılan bazı sorunlara çözüm bulabiliyor. Çok uzakta olsa da akrabaları, arkadaşları ile iletişim kurabiliyor. Facebook’un başlattığı yeni bir uygulama ile intihar eğilimi olan kişiler saptanıyor ve o kişiye mesaj gönderip onu için endişelenen birinin olduğunu bildiriyor. Danışma hattını arama, bir arkadaşınla konuşma ya da yardımı reddetme seçenekleri sunuyor. Bir kişi kötü hissettiğini bildirdiği zaman birçok kişi nedenini sorup yardımcı olmaya çalışıyor. Sosyal medya doğru kullanıldığı takdirde insanlar arasında harika bir iletişim sağlamaktadır. İş ve kariyer açısından da önemli faydalar sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Yaşanılan Olumsuz Şeyler

Sosyal medyada çok uzun zaman harcamak okul ve iş hayatında gerilemelere yol açmaktadır. Beğenilmek için yapılan paylaşımlarda beğeniler yetersiz olduğunda kişilerde sevilmeme ve mutsuzluk duygularını uyandırır. Sürekli mutlu paylaşımlar yapmak bazı kişilerin kıskançlık duymasına neden olabilir. Yayınlanmış olan bazı fotoğraflar cinsel istismara neden olabilir. Birçok genç kıza ve çocuğa güzel sözler söyleyerek onu kandırmasına ve çocuğun hata yapmasına neden olabilir. Yayınlanan bazı fotoğraflar çocukları olumsuz yönde etkileyebilir.

Sosyal medyada olumsuz bir olayla karşılaşınca ne yapmalıyız?

Yayınlanan pornografi içerikli bir fotoğrafı gördüğümüzde şikâyet et kısmına şikâyet edip o hesabı kapattırabiliriz. Cinsel bir istismar algılandığında bir büyükten yardım almalı ya da polise şikâyette bulunmalıyız. Özel fotoğraflarınızı paylaşmayın. Herkese güvenmemeliyiz. Kimlik bilgilerimizi ya da medya hesap bilgilerimizi kimseyle paylaşmamalıyız. Çocuklarım sapkın düşüncelere sahip olan insanlara maruz kalmaması için çocuklarınızın kontrolünü sağlayın. Bilgisayar başında çok fazla zaman geçirmesine izin vermeyin.

Sosyal Medyadan Dost Olur Mu? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Sosyal Medyadan Dost Olur Mu? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

son dakika tokat haberleri - tokatgazetesi Bilgi Doktoru AK PARTİ’NİN İSTANBUL’DA TOKATLI MİLLETVEKİLİ ADAYLARI Adana Nöbetçi Eczaneler Didem Arslan Yılmaz Kürşat Yılmaz Sınıf Öğretmenliği Atanmak Için Kaç Net Gerekir sosyal medya faydaları zyxel modem kurulumu rakı fiyatları marla makaron filtre fiyatları demon slayer izle 1997 doğumlu kaç yaşında olur