SONRAKİ
MSI Katana GF66 İncelemesi MSI Katana GF66 İncelemesi
ÖNCEKİ
Güçlü özellikleriyle ZTE Nubia Red Magic 6R geliyor; işte cihaz hakkında bilinenler Güçlü özellikleriyle ZTE Nubia Red Magic 6R geliyor; işte cihaz hakkında bilinenler
4028
1492 0

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum?

Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum?
Yazar: Furkan YURDAKUL

27 Mayıs 2021

Teknolojinin gelişmesi insanların yaşam standartlarında ve koşullarında da önemli değişiklikleri beraberinde getirmiştir. Günümüzde insan alışkanlıklarına bakıldığında sosyal medyanın büyük bir bağımlılık oluşturduğunu görmekse kaçınılmaz olacaktır. Sosyal medya, anı yakalamak, anı fotoğraflarla başkalarıyla paylaşmak, beğeni almak, yorum almak ve çevreyle sürekli etkileşim içerisinde olmak gibi eylemlerin gerçekleştirilmesini olanaklı kıldığı gibi, insan yaşamına ciddi zararlar da veriyor. Öyle ki sürekli internet ve sosyal medya başında oturmak asosyal bir ve sağlıksız bir yaşantıya sebebiyet vermektedir. Peki, İnstagram bağımlılığından nasıl kurtulursunuz, sosyal medya tam olarak nedir ve teknolojiden nasıl uzak durulur? Eğer sizler de sosyal medya bağımlılığından nasıl kurtulurum diyorsanız detayları yazımızdan öğrenebilirsiniz….

Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Zamanı Sınırlandırın


Bağımlılığı azaltmanın en etkili yollarından biri de yavaş yavaş azaltma taktiğidir. Bunun için ilk olarak sosyal medyada ne kadar zaman geçireceğinizi belirleyiniz. Mesela sosyal medyada günlük 6 saatinizi geçiriyorsanız, bunu ilk aşamada 4 saate indirin. Bir sonraki gün sosyal medyada geçirdiğiniz zamanı daha da azaltmayı hedefleyiniz. Bunu sürekli takip edebilmek içinse not tutmayı ihmal etmeyiniz. Ayrıca sosyal medya kullanımını kurala bağlamak da bir hayli faydalı taktik olacaktır. Örneğin bir işi yaptıktan sonra sosyal medyaya girin ya ertelediğiniz işler varsa önce onu yapın daha sonra da sosyal medyaya girmeye özen gösteriniz.

Hobiler Edinin


Sosyal medyada çok uzun zaman geçirmenin temel nedeni günlük yaşamda başka uğraşınızın olmamasıdır. Kimileri de sosyal medyada kafasını boşaltmak için zaman geçirdiğini iddia etmektedir. Eğer bu alışkanlığınızı bir kenara bırakıp, kendinize yeni hobiler edinirseniz emin olun ki çok daha mutlu olacaksınız. Mesela; yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Yeni bir spor dalında kendinizi geliştirmeyi hedefleyebilirsiniz. Yeni bir müzik aleti çalabilir ya da keyif aldığınız oyunları oynayabilirsiniz. Eğer hiçbirini yapmaktan hoşlanmıyorsanız dışarı çıkın ve doğa sporu yapın. Bu hem zihninize hem de sağlığınıza çok iyi gelecek bir etkinlik olacaktır. Yeni bir hobi edindiğinizde sosyal medyada geçirdiğiniz zamanın da eskiye oranla daha kısaldığını göreceksiniz.

Sosyal Medya Alışkanlığını Azalttığınızda Neler Kazanacağınıza Odaklanın


Sosyal medya alışkanlığınızı bıraktığınızda hayatınızda çok şey değişecek! Şimdi bir kâğıt kalem alın ve eğer sosyal medyada zaman geçirmiyor olsaydınız neler yapıyor olurdunuz yazın. Yaptıklarınız size neler kazandırırdı? Kişisel gelişiminize ne denli büyük bir katkınız olabilirdi?  Böyle bir değerlendirmeye girdiğinizde hayatınızda aslında ne büyük kayıplar yaşadığınızı fark edeceksiniz. Öyle ki sosyal medya alışkanlığını bırakmanın sizler için en öneli faydası, kendi hayatınızı başkalarının hayatlarıyla kıyaslamadan mutlu olmayı öğrenmeniz olacaktır. Ayrıca sevdiklerinizle daha fazla zaman geçirebilecek, işlerinize daha fazla zaman ayıracak ve asosyallikten uzaklaşabileceksiniz. Sosyal medyada zaman geçirmek aslında ne büyük zaman kaydı değil mi?

Yeni Arkadaşlar Edinin


İnternet insan hayatında bu denli yaygınlaşmadan önce arkadaşlık bağları çok daha güçlüydü. Küçük çocuklar saatlerce sokaklarda arkadaşlarıyla oyunlar oynar ve daha mutlu olurlardı. Eğer sizler de sosyal medyada çok zaman geçiriyorsanız ve bu bağımlılığınızda kurtulmak istiyorsanız kendinize eski zamanlardaki gibi yeni arkadaşlar edinmeniz gerekmektedir. Arkadaşlarınızda daha çok zaman geçirmeye özen gösterin. Onlarla paylaştığınız anların ne kadar değerli olduğunu hissettiğinizde, paylaşımlarınızı artırdığınızda aslında sosyal medyanın ne gereksiz olduğunu keşfedeceksiniz. Arkadaşlarınızda yeni edindiğiniz hobileri beraber de yapabilirsiniz. Ortak hobiler sizi yaptığınız işte daha iyi bir seviyeye getirir.  O halde sizler de bir an önce hayatınızın iplerini elinize alın ve sosyal medyadan uzak daha mutlu yaşamaya bir an önce başlayınız.

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Sosyal Medya Bağımlılığından Nasıl Kurtulurum? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.