yükleniyor...

Siri, Dünya’nın En Popüler Asistanı

Google Asistan’ın veya Alexa’nın akıllı hoparlör serisiyle popülerlik kazanmasına rağmen raporlara göre Siri hala birinci sırada yer alıyor. Pazar araştırma şirketi Futuresource Consulting’in yakın tarihli bir rapor yayınladı. Rapora göre Apple’ın Siri yüzde 35 pazar payı ile dünyadaki en popüler sanal asistan. İkinci sırada Microsoft’un Cortana’sı yer alıyor.

Google Asistan yüzde 9 pazar payı ile üçüncü sırada yer alıyor ve Alexa yüzde 4 pazar payına sahip. Bu arada Baidu’nun DeurOS’unun Çin’de %15 pazar payı bulunmaktadır.

Futuresource Consulting’in Temel Teknoloji Analisti Simon Forrest, “Sanal asistanlar Tüketici Elektroniği ve Otomotiv sektörlerinde ortak bir özellik haline geldiğinden, büyüme şu anda hız kesmeden devam ediyor. Gerçekten de, 2020, ses özellikli ürün gönderilerinin ses kapasitesi olmayanları geçtiği yıl olacaktır’’ açıklamasında bulundu.

Akıllı hoparlör piyasası söz konusu olduğunda, Google Asistan ve Alexa’nın sorgulara nispeten ilgili yanıtlarla üstün hizmet sunduğu için Siri ve Cortana’nın geride kaldığına şüphe yoktur. Aslında, Amazon rekabette önde olma çabalarını sürdürüyor.

Tüm bu sanal asistanlar şu anda müşterileri bir cihaz ekosistemine kilitliyor olsa da, teknoloji devleri Apple, Amazon ve Google IP üzerinden açık kaynaklı standart dublajlı Project Connected Home (CHIP) oluşturmak için birlikte çalıştıkça dengeler değişebilir.

Siri, Dünya’nın En Popüler Asistanı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Siri, Dünya’nın En Popüler Asistanı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.