yükleniyor...

Sidney’de Yüz Taramalı Check-in Kontrolü Dönemi

Sidney Havaalanında çok kısa bir süre içerisinde pasaport görevlileri yerine check-in işlemleri yüz tarama teknolojisi ile yapılacak.

Avustralya’nın Sidney kentinde bulunan havaalanında pasaport memurlarından daha dikkatli olan yazılımlar kullanılarak yüz tarama sistemiyle pasaportsuz check-in yapma işlemi gerçekleştirilecek.

Sidney Havaalanında yolcu kontrolün konusunda bir ilk gerçekleşecek. Teknolojinin giderek hayatımızda yer etmesiyle birlikte bu hususta etkilenen ortamlardan biri de havaalanları oluyor. Hergün binlerce kişinin havayolu ile seyahat etmesini sağlayan Sidney havaalanında seçili bazı uçuşlarda pasaport kontrol görevlileri yerine yüz tanıma sistemi yer alacak.

Sidney Havaalanı CEO’su Geoff Culbert “Bizler başından beri Qantas ile çalıştık ve bu teknolojiyi denedikçe onlarla ortak olmaktan mutlu oluyoruz.” şeklinde bir açıklamada bulundu. “Gelecekte check-in işlemi esnasında pasaport memurlarına kontrol işlemi için çantalarda arama yapmayacak, mobil cihazınızla biniş kartınızı göstermek için uğraşa girmeyeceksiniz. Yüzünüz pasaport kontrol işleminde ve geçişlerin her aşamasında yer alacak.” şeklinde açıklamalarına devam etti.

Şu an için yapılan uçuşların çok az bir kısmında kullanılacak bu teknoloji ileriki dönemlerde yıllık ziyaretçi sayısı 43 milyon olan Sidney kenti için oldukça etkili bir sistem haline gelecek. Ancak bu tarz bir projeye devletin büyük kurumlarında yaşanacak açıklara karşı biraz şüpheli gözlerle bakılıyor. Bu işlemdeki güvenlik gerekçesi terörü önlemek olacaksa, alışveriş merkezleri, meydanlar ve stadyumlarda bu teknolojinin neden kullanılmadığı da bir başka soru olarak akıllarda yer ediyor.

Şu an için uluslararası bazı uçuşlarda kullanılacak olan bu yeni teknolojinin ileriki zamanlarda gümrük geçişleri için de entegre olacağı konuşuluyor.

Sidney’de Yüz Taramalı Check-in Kontrolü Dönemi konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Sidney’de Yüz Taramalı Check-in Kontrolü Dönemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.