Siber Saldırı Tehdidi Her Yerde

Teknolojinin yaygınlaşması, siber saldırıların kapsamını genişletti. Artık bilişim dünyasının haricinde da pek oldukça siber saldırı tehdidi altındayız.

Siber Saldırı Tehdidi Her Yerde

Marmara Belediyeler Birliği tarafınca düzenlenen Akıllı Belediyecilik Zirvesi’nde konuşan Beyaz Net Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli, kalp pillerinin durdurulmasından, vasıta bilgisayarlarına FM radyo üzerinden ulaşılmasına, cep telefonlarının vibrasyon algılama niteliği ile klavyede tuşlanan harflerin tespitinden bilişim ile haberleşen otomasyon cihazlarına kadar pek fazlaca alanda siber saldırı tehdidi altında olduğumuzu söylemiş oldu.

Marmara Belediyeler Birliği tarafından, Point Hotel’de Barbaros’ta Akıllı Belediyecilik Zirvesi düzenlendi. Zirve kapsamında gerçekleşen ‘kent Yönetiminde Siber Güvenlik ve Güncel Yaklaşımlar’ konulu oturumda konuşan Beyaz Net Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli, daha öncesinden internetten ulaşılan yazılımlar ve web sayfaları ile erişilebilir müessese bilişim cihazlarını siber saldırılara karşı koruma altına aldıklarını, sadece şu an değişen teknolojinin artması ile beraber; saldırı yüzeyinin ve kapsamının oldukça genişlemiş olduğunu kaydetti.

“Artık internet kullanan yazılımlar, firma dışına çıkartılan cihazlar, kullanıcının kendi getirmiş olduğu cihazlar, bilinçsiz kullanıcılar, kablolu ve kablosuz ağlar, yaygınlaşan farklı ağ teknolojileri, giyilebilir teknolojiler, kamera, reklam monitörü, asansör ekranı, turnike şeklinde bilişim kontrolü dışındaki ürünler, PLC, Telemetri cihazı, Scada cihazı gibi bilişim ile haberleşen otomasyon cihazları da siber taarruz altında.” diyen Zeyveli, “Bilişim dünyasının dışında da bir takım siber tehditler bulunuyor. Kalp pillerinin durdurulması, vasıta bilgisayarlarına FM radyo üstünden ulaşılması, cep telefonlarının titreşim algılama özelliği ile klavyede tuşlanan harflerin tespiti gibi durumlar söz konusu olabilmektedir. Ama karamsar olmayalım.” dedi.

Güvenlik İçin Yapay Zeka Kullanmalıyız

Güvenliği sağlamanın mümkün olduğunu söyleyen Beyaz Net Genel Müdürü Mehmet Fatih Zeyveli , “Öncelikle, farkında ve dikkatli olmalıyız. Önlemlerimizi almalıyız, uçtan uca güvenlik bakışımız olmalı. Bunun için oldukca katmanlı güvenliğe sahip olmalıyız. Yani farklı emniyet teknolojileri kullanarak farklı noktalarda tehditlerin yakalanması, bir teknolojinin yakalayamadığını öteki bir değişen teknolojinin yakalaması mühim. Günümüzde çok fazla trafik var ve izlemek zor. Özellikle siber saldırı anında ve saldırı sonrasında analizi daha parlak zeka duruma getirmek zorundayız. Bunun için yapay zeka kullanmalıyız.” diye konuştu.

Kimlik bazlı güvenliğin önemini vurgulayan Zeyveli konuşmasını şöyleki devam etti: “Üç nokta güvenliği de oldukca mühim ve güvenlik açısından ne olursa olsun kullanılmalı. En önemlisi de yazılım geliştirilirken güvenlik, projenin başından itibaren devreye alınmalı. Sonrasında ise güvenlik operasyon merkezleri, siber tehdit istihbaratı kurulmalı, Red Team’ler, Tuzak Saldırı Tespit Sistemleri ve Çok Faktörlü ve Biyometrik Kimlik Doğrulama sistemleri oluşturulmalı.

"Siber Saldırı Tehdidi Her Yerde konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Siber Saldırı Tehdidi Her Yerde ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Siber Saldırı Tehdidi Her Yerde ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları