yükleniyor...

Siber Dünya'da Güvende Olun!

Günümüz gelişen teknolojilerinde güvende olmanızı sağlayacak ipuçlarını sizinle paylaşıyoruz.

Teknoloji cağında yaşıyoruz ve her geçen gün teknolojiye olan bağımız daha çok artıyor. Günümüzde hastanelerden, ofislere kadar her yerde özel yazılımlar CRM, ERP sistemleri gibi sistemler kullanılıyor. Veriler cihazlar üzerinde depolanıyor peki ya özel verileriniz ne derece güvende? Şirketinizde güvenlik önlemlerini aldınız mı?

fBilgi güvenliği için, herkese açık olmayan bilgilerin kötüye kullanılmasından doğabilecek ciddi sorunlara karşı kuruluşların çalışanları bilgilendirme sorumluluğu vardır. Üzerinde düşünülmüş bir bilgi güvenliği politikası, düzgün bir bilgilendirme ve eğitimle birleşince şirket bilgilerinin doğru kullanımıyla çalışan bilinci görünür şekilde artacaktır. Bir veri sınıflandırma politikası, bilgi vermeye yönelik uygun denetimler getirilmesine yardımcı olacaktır. Veri sınıflandırma politikası olmadan, tüm şirket içi bilgilerin aksi belirtilmediği sürece gizli olarak değerlendirilmesi gerekecektir.

Şirket bünyenizde çağrılar için özel çalışan kodları belirleyin, mailler ve çağrıların sonunda o kodların olduğundan emin olun.

Örnek vermek gerekirse:

– Merhaba Technosfer, ben Eren nasıl yardımcı olabilirim size?

– Merhaba Eren, ben X92916 numaralı müşteri temsilciniz X. Müşteri teckodu öğrenmek istiyorum.

Bu şekilde yapılacak bir telefon görüşmesinde çağrı personeli kendisini güvende hissedecektir çünkü müşteri numarası ve arayan kişinin adı doğrudur lakin, en önemli nokta şirket içerisinde özel olarak isimlendirilmiş müşteri techkodu kısımıdır. Teknik terimler her zaman işlerinizde hayati önem taşırlar. Kurumunuz bünyesinde teknik terimler oluşturarak kullanılmasını sağlayın.

CİHAZLARINIZIN GÜNCEL OLDUĞUNDAN EMİN OLUN!

Kurumunuz bünyesindeki tüm cihazların güncel yazılımlara sahip olduğundan ve güvenlik yazılımı tarafından korunduğundan emin olun. Cihazları kullanıcılarına zimmetleyin ve ağ üzerinden dosya paylaşımı yapmaya izin vermeyin. Zararlı olabilecek siteleri engelleyin ve cihazların harici cihazlarla işlem yapması durumunda bildirim verecek yazılımlar temin edin.

Siber Dünya'da Güvende Olun! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Siber Dünya'da Güvende Olun! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla