SONRAKİ
Bayi Hosting Nedir? Teknik Özellikleri ve Detayları Bayi Hosting Nedir? Teknik Özellikleri ve Detayları
ÖNCEKİ
MSI NOTEBOOKLARDA KASIM FIRSATLARI MSI NOTEBOOKLARDA KASIM FIRSATLARI
4201
1556 0

Sesli Kimlik Avı (Vishing) Dolandırıcıları ve Onları Uzak Tutmanın Yolları

Sesli Kimlik Avı (Vishing) Dolandırıcıları ve Onları Uzak Tutmanın Yolları
Yazar: Furkan YURDAKUL

7 Aralık 2021

Bu günlerde, kimlik avı dolandırıcılıkları her zamankinden daha yaygın. Özellikle sesli kimlik avı, diğer adıyla vishing, dikkat etmeniz gereken ve giderek daha popüler hale gelen bir dolandırıcılık türüdür. Bir vishing dolandırıcılığında, dolandırıcılar, daha sonra paranıza veya diğer avantajlara erişmek için kullanılabilecek kişisel bilgileri elde etme umuduyla sizi telefonla veya sesli mesaj yoluyla arayacaktır. Ancak endişelenmeyin; av dolandırıcılıklarını tespit etmek ve kendinizi ve sevdiklerinizi korumak için ihtiyacınız olan tüm önemli bilgileri bir araya getirdik. Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin.

Sesli Kimlik Avı(Vishing) Nedir?

‘Vishing’in anlamı iki kelimenin birleşiminden gelir: ‘ses’ ve ‘kimlik avı’. Vishing saldırısı, telefon görüşmesi veya sesli posta yoluyla gerçekleştirilen bir tür kimlik avı dolandırıcılığıdır. Dolandırıcılar tarafından kurbanların paralarına veya diğer kişisel bilgilerine erişmek için kullanılan bir teknik olduğu için ‘siber suç‘ kategorisine girer. Bir kişinin banka hesabına erişmeye, kredi kartı numaralarını çalmaya veya hatta parayı kendilerinin transfer etmesi için onları kandırmaya çalışabilirler. 

Sesli Kimlik Avı(Vishing) Nasıl Çalışır?

Vishing’in dolandırıcılar arasında bu kadar popüler olmasının bir nedeni var. Güven, korku, açgözlülük veya başkalarına yardım etme arzusu gibi doğal insan içgüdülerine dayanan bir teknik olan sosyal mühendislik denen bir şeyi kullanır. Bir siber suçlu, kararınızı bulanıklaştırabilecek panik veya başka duygular yaratarak sizde bu duyguları uyandırmaya çalışacak ve sizden kendilerine para veya diğer bilgileri vermenizi isteyecektir. Paranızın tehlikede olduğunu söyleyerek sizi korkutabilir, harika bir yatırım planı vaadiyle size ilham verebilir veya ihtiyacı olan birine yardım etmenizi rica edebilirler. Şu anda, sosyal mühendislik yapmak, durumu mantıklı ve sakin bir şekilde düşünmek yerine hızlı hareket etme arzunuzu tetikler. 

Yaygın Sesli Kimlik Avı(Vishing) Dolandırıcılığı

Siber suçluların genellikle bankanız, vergi tahsildarı, yatırım danışmanı veya sigorta şirketinizden bir temsilci gibi genellikle güvendiğiniz biri gibi davranması olasıdır. Bu, paranız veya finansal bilgileriniz konusunda onlara güvenme olasılığınızın daha yüksek olduğu anlamına gelir. Derecelendirilmiş Windows VPN’leri için burayı tıklayın! Çağrılarını yaşadığınız bölgeye, yılın zamanına, yaşınıza ve diğer kişisel bilgilere göre uyarlayabilirler. Size yaklaşmalarının daha yaygın yollarından bazıları şunlardır: 

  • Güvenliği ihlal edilmiş banka hesabı—Bu tür vishing saldırılarında, kimlik avcıları sizi arayıp banka hesabınızın ele geçirildiğini ve bir siber saldırı riski altında olduğunu söyleyebilir. Arayan kişi daha sonra banka hesabınızdaki parayı “daha güvenli” bir hesaba aktarmanız için sizi ikna etmeye çalışabilir veya sorunu çözmek için oturum açma bilgilerinizi isteyebilir. Güvenilir bir banka, spontane bir telefon görüşmesinde müşterilerinden bunu asla istemez, bu yüzden telefonu kapatmak en güvenlisidir. Hâlâ endişeleniyorsanız, hesabınızın düzgün olduğundan emin olmak için bankanızla iletişime geçin. 
  • Rüya gibi bir teklif—Bazı dolandırıcılar size bir kredi, ödül veya heyecan verici bir yatırım fırsatı önerebilir. Bu teklifler son derece cazip gelebilir, bu nedenle onlara inanmaya cazip gelebilirsiniz. Ancak aldanmayın – hiç girmediğiniz bir çekiliş, sizi arayıp kişisel bilgilerinizi istiyorsa, telefonu kapatın. Bir teklif gerçek olamayacak kadar iyi geliyorsa, muhtemelen gerçek değildir. 
  • Vergi dolandırıcılığı—Bazı hırslı suçlular vergi tahsildarı gibi davranarak, ödenmemiş vergi borcu ve ağır para cezalarından bahsederek hedeflerini tehdit eder veya korkutur. Bu çağrılar özellikle rahatsız edici olabilir, ancak korkunuzun sizi yenmesine izin vermeyin. Ödenmemiş borçlarınız olsa bile, ödeme yapmadan önce mutlaka faturalarınızın ve faturalarınızın yetkili bir kurumdan geldiğini doğrulayın. 
  • Tıbbi veya sosyal güvenlik sahtekarlığı—Siber suçlular bazen sosyal yardım veya nakit para çalma girişimlerinde sağlık sigortası veya sosyal güvenlik temsilcisi gibi davranırlar. Genellikle bu dolandırıcılıkların hedefi olan yaşlı kişilerin izole olma olasılığı daha yüksektir ve kimlik avının yaygınlığının farkında olmayabilirler. Sevdiklerinizi kimlik avı dolandırıcılığından korumaya yardımcı olmak için, en yaygın dolandırıcılık türleri hakkında onlarla sohbet edin ve banka ayrıntılarını veya diğer kişisel bilgilerini bilinmeyen arayanlarla paylaşmak için neden acele etmemeleri gerektiğini açıklayın. 

Sesli Kimlik Avı(Vishing)’ndan Kendinizi Nasıl Korursunuz? 

Vishing önlemeyi öğrenmek aslında oldukça basittir. Vishing saldırılarının kurbanı olmadığınızdan emin olmak için uygulamanız gereken temel adımları yazdık. 

  1. Arayan kişi sizin bankanızdan olduğunu iddia etse bile kişisel bilgilerinizi asla telefonda paylaşmayın veya teyit etmeyin. Hiçbir meşru arayan sizden bunu yapmanızı istemez. Eğer yaparlarsa, bunu vishing yaşadığınıza dair bir uyarı işareti olarak alın ve telefonu kapatın. Ardından bu aramayı bankanıza bildirdiğinizden emin olun. 
  2. Bilmediğiniz numaralardan gelen aramalara cevap vermeyin. Yasal olabileceğini düşünüyorsanız, numarayı başka bir telefondan arayın. Bu bir aldatmacaysa, bu arama büyük olasılıkla gerçekleşmeyecek. 
  3. Telefon numaranızı isteyen e-postalara, metinlere veya sosyal medya mesajlarına yanıt vermeyin. Bu, genellikle siber suçluların gelecekte bir arama çağrısı ile sizi hedefleyebilmeleri için attıkları ilk adımdır. 

Bir Sesli Kimlik Avı(Vishing) Dolandırıcılığı Nasıl Tespit Edilir? 

Vishing saldırısını tespit etmek için bazı temel kırmızı bayraklara dikkat etmeniz gerekir. Acele edilmiş, manipüle edilmiş veya paniklemiş hissediyorsanız, bu, arayanın aslında bir dolandırıcı olduğunun bir işareti olabilir. 
Vishing önlemenin ilk adımı, bilgilerinizi soran herhangi bir arayanı kapatmaktır. Bu, adresiniz, banka hesap bilgileriniz, banka kartı numaralarınız veya şifreleriniz anlamına gelebilir. Bu sorular size birdenbire sorulursa, aramayı sonlandırın. Hiçbir şirket bilgilerinizi bu şekilde istemez. 

ETİKETLER:


" Sesli Kimlik Avı (Vishing) Dolandırıcıları ve Onları Uzak Tutmanın Yolları konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Sesli Kimlik Avı (Vishing) Dolandırıcıları ve Onları Uzak Tutmanın Yolları ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Sesli Kimlik Avı (Vishing) Dolandırıcıları ve Onları Uzak Tutmanın Yolları ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL Hakkında:

Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Telefon Kılıfıyla Tarzını Yansıtabilirsin
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Sessiz Kompresör – Elektrostatik Toz Boya
Zümrüt Küpe Modelleri
Zümrüt Küpe Modelleri
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
TİMUR D MÜZİK PİYASASINDAKİ HAKETTİĞİ YERİNİ ALDI
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Trader’lar, Eylül’de Binomoto GP’de buluşuyor
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Onlarca Ödül Alan Ajans 180’in Sahibi Sezer Kabil’den Açıklama
Tek Taş Yüzük Modelleri
Tek Taş Yüzük Modelleri
Çince Türkçe Çeviri
Çince Türkçe Çeviri

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.