Samsung’dan internet kullanıcılarına siber zorbalığa karşı hareket çağrısı

Samsung Electronics Türkiye, geçtiğimiz sene Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK)ile beraber başlattığı; siber zorbalığa karşı farkındalığı artırmayı hedefleyen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketi ile bir yılda 5 binden fazla öğrenciye ulaştı.

Samsung’dan internet kullanıcılarına siber zorbalığa karşı hareket çağrısı

Bu yıl da 13 Aralık günü Samsung,bütün toplumsal medya kullanıcılarını toplumsal medya hesaplarını karartıp, “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hashtag’ni paylaşarak bu hareketin bir parçası olmaya çayır ediyor.

Sosyal medyada her gün on binlerce çocuk yaşıtları tarafınca siber zorbalığa maruz kalıyor ve bu zorbalık, sadece kelimelerle yapılıyor. Günlük hayatta duymaya alıştığımız bir çok kelimenin anlamları küçükler için çok ağır olabiliyor. Bu mevzuya dikkat çekmek için, siber zorbaların en oldukça kullandığı kelimeler ve bu kelimelerin anlamlarından yola çıkarak “Bazı kelimeler oldukça ağır” mesajını verdiği bir kontakt emek vermesi hazırlayan Samsung Electronics Türkiye ile Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK), geçen sene başlatılan “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hareketine bu yıl da devam ediyor. Siber diktatörlük konusunda evlatların, gençlerin, ailelerin ve öğretmenlerin farkındalığını artırmayı hedefleyen çalışmada 13 Aralık günü Samsung Türkiye ve BTK toplumsal medya hesaplarını karartıp, “Bazı Kelimeler Çok Ağır” sloganını Siber Zorba Olma! #farkinavar hashtag’i ile paylaşarak herkesi sosyal medyadaki bu hareketin bir parçası olmaya çayır ediyor.

Samsung Electronics Türkiye Başkanı DaeHyun Kim, “Samsung Electronics Türkiye olarak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ortaklaşa iş ile çocuklarımız ve gençlerimiz üzerinde ciddi psikolojik ve fiziksel zararlara neden olabilen siber zorbalığın ne olduğu ve yol açabileceği zararlar mevzusunda “Siber Zorba Olma!” hareketini başlatmamızın üstünden 1 yıl geçti. Yıl arasında verilen farkındalık eğitimlerinin yanı sıra, geçtiğimiz yıl bulunduğu şeklinde 13 Aralık günü kamuoyunun dikkatini siber zorbalığa çekmek için sosyal medya hesaplarımızı karartarak “Bazı Kelimeler Çok Ağır” sloganını “Siber Zorba Olma! #farkinavar” hashtag’i ile paylaşacagız. Tüm sosyal medya kullanıcılarını da bu farkındalık hareketinin bir parçası olmaya çayır ederiz.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Başkanı Ömer Abdullah Karagözoğlu, internet kullanıcılarının siber zorbalığa karşı bilinçlendirilmelerinin önemine vurgu yaparak; “İnternet kullanıcıları “öz denetimin” kendilerinde bulunduğunu bilmeli ve bu bilinçle devinim etmelidirler. Böylece sanal ortamın tehdit ve saldırılarına maruz kalma ihtimali, haiz olunan bu bilinçle bulunmamaktadır denecek kadar yavaşlayacaktır. Siber zorbalığa maruz kalan kullanıcı, kurumumuzca hayata geçirilen güvenilir internet suç duyurusu hattı olan www.Ihbarweb.Org.Tr adresinden şikâyette bulunabilecekleri şeklinde hukukî yollardan da hakkını aramak için adli makamlara suç duyurusunda bulunabilirler. Bunun beraberinde özellikle toplumsal paylaşım siteleri ve bunun gibi web siteleri üstünden siber diktatörlük, benlik hakkı ihlali, özel yaşamın gizliğini ihlal eden içeriklerle karşılaşılmış olması durumunda “uyar-kaldır” yöntemiyle illegal veya zararı dokunan içeriğin kaldırılmasına yönelik bildirimler önce içerik yada erişim sağlayıcıya iletilerek alakalı içeriğin kaldırılması için ihtarda bulunulmalıdır. Özellikle Siber Zorbalık ile alakalı bizlerin yapmış olduğu çalışmalardan daha önemlisi ailelerimizin; çocuklarımızı ve gençlerimizi dikkatli bir biçimde gözlemlemeleri ve takip etmeleridir” dedi.

Siber Zorbalık Farkındalık Eğitimleri ile 10 binden çok öğrenciye ulaşmayı hedefliyor

İstanbul ve Ankara İl Milli Eğitim Müdürlüklerinin desteği ile meydana gelen “Siber Zorba Olma! #farkinavar” projesi eğitici eğitimleri hemen sonra 173 kurumdan 211 muallim ve yöneticiye eğitimler düzenlendi. Ayrıca okullarda düzenlenen öğrenci seminerleri ile beraber şu ana kadar toplamda 5 binden çok öğrenciye proje kapsamında ulaşıldı.

"Samsung’dan internet kullanıcılarına siber zorbalığa karşı hareket çağrısı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Samsung’dan internet kullanıcılarına siber zorbalığa karşı hareket çağrısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Samsung’dan internet kullanıcılarına siber zorbalığa karşı hareket çağrısı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Furkan YURDAKUL
Furkan YURDAKUL
Teknoloji ve yazılımı seven küçük bir şahsiyet :)
YAZARA AİT TÜM YAZILAR
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

teknoloji haberleri

teknoloji haberleri 2019

sorun şikayet

technosfer

otomobil inceleme

inceleme

sorunu

sorunları
kullanıcı yorumları