yükleniyor...

Sağ Göğüs Ve Sağ Kol Ağrısı

Sağ göğüste ve sağ kolda olan ağrılar kalp krizi veya kalpte oluşan herhangi bir hastalığın belirtisi değildir. İnsanlar arasında kalple ilgili bir hastalığı düşündüren sol kol ağrılarıdır. Bu nedenle sağ kol ve sol kol ağrıları karıştırılmamalıdır.

Sağ kol ve sağ göğüs ağrısının nedenleri

Kas ve yumuşak doku hasarlarıKas çekilmeleri veya kas zedelenmeleri sonucunda lifler yırtılıp koptuğunda ortaya çıkar. Bu yırtılma sonucunda az veya orta şiddette bir ağrı olur. Kas kopması olduğunda ise ağrı şiddetlidir. Kas kopması kasın kemikten tamamen ayrılmasıdır. Kaslarda bu sorunların oluşmasının bir nedeni de duruş bozukluğudur. Özellikle oturma pozisyonuna bağlı sağ koldan başlayıp omza ve göğse yayılan ağrılar oluşabilir.Sinir ağrısıKolda veya göğüste bulunan herhangi bir sinir hasar gördüğünde görev aldığı bölgelere ağrıyı iletir. Eğer sinir sağ kolda bulunuyorsa vücudun sağ tarafında ağrı hissedilebilir. Keskin ve şiddetli bir ağrıdır. Kolda uyuşma, batma ve karıncalanma yapar. Sakatlıklar sonucunda da oluşabilir. Ayrıca sakatlıklarda ağrı sağ koldan başlayıp omza ve göğüs kafesine yayılabilir veya tam tersi olabilir.Tendon iltihabıKasları kemiklere bağlayan yapılara tendon denir. Herhangi bir sebeple sağ kol veya sağ göğüs tarafında bulunan tendonlarla oluşan iltihap sonucunda ağrı olabilir. Şişkinliğe neden olur.Karpal tünel sendromuel bileğindeki sinirin sıkışmasına bağlı olarak bilekten başlayıp kola sonra da omuz bölgesine yayılan ağrıdır.

Sağ kol ve sağ göğüs ağrısının tedavisi

  • Buz tedavisi: Özellikle kas zedelenmesi veya bağ doku zedelenmesi varsa buz etkili bir yöntemdir. Buzu havluya veya bir beze sararak sağ kolunuza veya sağ göğsünüze koyun.
  • Kolunuzu yukarıda tutun: Kolu yukarıda tutmanın göğüs ağrısına bir etkisi yoktur fakat sağ kolun rahatlamasını sağlar. Kan dolaşımını düzenler veşişlik varsa şişliği azaltır.
  • Ameliyat: Eğer kas lifleri tamamen koptuysa ameliyat gereklidir ve iyileşmesi daha uzun sürer.
  • Fizik tedavi ve masaj: Sinir sıkışması durumunda fizik tedavi gerekir.
  • Tıbbi yardım: Eğer çok şiddetli ağrınız varsa hemen bir ortopediste başvurunuz. Hangi sinirden veya kastan kaynaklandığını bularak buna uygun tedavi uygulanacaktır.

Sağ Göğüs Ve Sağ Kol Ağrısı konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Sağ Göğüs Ve Sağ Kol Ağrısı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla