yükleniyor...

Röntgende Kullanılan X Ray Işınları Zararlı mı?

Röntgende kullanılan x-ray ışınları 0,125-125 keV aralığında bulunan elektromanyetik dalgalar demetine verilen isimdir. Röntgende kullanılan x ışınları özellikle tıp dünyasında kullanımı yaygındır. X ışınları iyonlaştırıcı radyasyon sınıfına dahil olduğundan insan vücuduna zararı oldukça fazladır.X ışınlarının keşfedilmesine gelecek olursak 1895 yılında Wilhelm Conrad Röntgen tarafından yapılan Crookes Tüpü ile yapmış olduğu deneyler sonucunda keşfedilmiştir. X-ray ışınları görünebilir ışık gibidir fakat bir farkı vardır o da düşük dalga boyu olması sebebiyle yüksek enerjiye sahip olmasıdır. Röntgen ışınları oldukça delinimi olan bir ışın türü. İlk keşfedildiği zamanlarda ne işe yaradığı bilinmediği için ismini bilinmeyen koymuşlardır.Röntgende kullanılan x-ray ışınları zararlı mı? Sorusuna gelecek olursak bu cihazlarda kullanılan x-ray ışıkları oldukça düşük frekanslara sahip olduğu için insan sağlığına bir etkisi gözlenmemiştir. Yani röntgen cihazlarında kullanılan ışınlar insan derisine nüfuz etmeden geri yansıtıldığı için bir zararı oluşmamaktadır. Özellikle hamile bayanların x-ray cihazları ya da herhangi bir röntgen cihazı ile temasta bulunmadıkları bilinir. X-ray cihazlarından ortalama 2-3 saniyede geçildiğini düşünürsek herhangi bir zarara sebebiyet vermez.Röntgen cihazlarında da salınım yani gönderilen ışın çok kuvvetli olmadığından uzun süreli kalınmadığı takdirde bir zarar teşkil edilmemektedir. Anne adayları için doktoru tarafından ışınların dozu ayarlandığı takdirde herhangi bir zarar vermeyecektir.

Riski Oldukça Düşüktür

X-ray ışınlarının insan sağlığına zararı günlük olarak teknolojik cihazlardan almış olduğumuz zararlı ışınlardan oldukça düşüktür. Toplumda oluşan x-ray cihazından çıkan ışınların zararlı olduğu algısı kolay kolay yıkılmayacak; fakat söz konusu cihazların kurşun paravanlarla kaplanmış olması insana herhangi bir zarar vermeyeceği anlamını taşır.Röntgen cihazları alınan ışınlar bir kaç dakikalığına alındıklarından bu süre zarfında vücutta yani deride herhangi bir emilim olmadan geri yansıtılır. Bu durumda insan sağlığı açısından bir tehlike içermez.

Röntgende Kullanılan X Ray Işınları Zararlı mı? konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Röntgende Kullanılan X Ray Işınları Zararlı mı? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

slime rancher sistem gereksinimleri exxen şikayet samsung m31 kullanıcı yorumları laptop klavyesi çalışmıyor sevişmenin faydaları