yükleniyor...

Renault Oyak Hacklendi Zarar Çok Büyük!

Dün gece saatlerinden beri ciddi anlamda yayılmaya başlayan yeni virüs bir çok kullanıcıyı zarara soktu.

Yeni nesil fidye virüsü olarak bilinen WannaCrypt3r isimli virüs bulaştığı bilgisayarda banka güvenliği seviyesinde şifreleme uygulayarak kullanıcıların dosyalarını şifreliyor ve kullanıcılardan zorla para istiyor. Para karşılığında şifre vereceklerini öne süren hackerların şu zamana kadar şifre verdikleri pek gözükmüş bir olay değil denilebilirken yazılım korsanlarının yeni hedefi Bursa Oyak Renault fabrikası oldu…

OYAK RENAULT NEDEN HACKLENDİ?

Dünya genelinde bir çok ülkede hali hazırda fabrikası bulunan Renault kendi içerisinde özel bir internet ağı kullanıyor. Dünya üzerindeki bütün tesislerle eş zamanlı çalışan bu sistemde bir cihazın hacklenmesi nedeniyle tüm dünya üzerindeki fabrikaların bu durumdan etkilenildiği düşünülüyor. Dün geceden bu yana üretimin durmuş olduğu Oyak Renault fabrikasında 1000’den fazla üretim kaybı yaşanmış durumda. Dün gece yeni olarak ortaya çıkan virüsün yazılımcılarının Renault tarafından üretilen tüm araçlardan 300 Euro değerinde bitcoin talep ettikleri söylentiler arasında yer alırken Renault Türkiye yetkililerinden şuanda durum için net bir açıklama hala gelmedi. Oyak bünyesinde üst düzey yönetici olarak görev alan bir kişi tarafından siber saldırılar ile mücadele ettiklerinin ifade edildiğini aynı zamanda aynı yöneticinin “ciddi olarak etkilendik” dediği de bazı kaynaklarda bildiriliyor.

OYAK NE YAPACAK? GÜVENLİK ÖNLEMİ NEDEN ALINMADI?

Dünya üzerinde yapılan bu siber saldırıların bir çok şirketi etkilediği düşünülüyor ancak bu saldırılardan Oyak firmasının etkilenmesinin temel nedeni Avustralya, Belçika, Almanya, İtalya, Meksika bölgelerinde bulunan üretim tesislerinin etkilenmesi olarak düşünülüyor. Oyak her ne kadar güvenlik önlemi almış olsa da Renaut özel ağına bulaşan bir virüsün tüm dünya üzerindeki Renault fabrikalarına bulaşmış olabileceği düşünülüyor. Renautl’u vuran siber saldırı bizlere otonom (kullanıcısız) araçlara bu kadar yaklaşmışken acaba erken mi diye düşünmemiz için bir neden daha oluşturdu.

Renault Oyak Hacklendi Zarar Çok Büyük! konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Renault Oyak Hacklendi Zarar Çok Büyük! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik.

Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla Tıkla