Rahatsız Edici Mesajlar 1 Mayıs’ta Bitiyor

  • 27 Nisan 2015
  • 744 kez görüntülendi.
Rahatsız Edici Mesajlar 1 Mayıs’ta Bitiyor

Çoğu firmanın telefonlara reklam amaçllı izinsiz göndermiş oldukları mesaj ve eposta bildirimleri 1 Mayıs’tan itibaren yeni bir düzenleme ile son buluyor.Artık rahatsız edilmek için izin vermemiz gerekecek.

Yapılacak olan yeni düzenlemeye göre izinsiz reklam amaçlı mesaj gönderen kişi veya kurumlara 50 bin liraya kadar para cezası verilecek.Düzenlemenin baş mimarı BTK yaptığı açıklamada bu mesajların tasarlanıp gönderilmesine göz yuman cep telefonu operatörlerine de çeşitli yaptırımlar uygulayacağını dile getirdi.

Tüketici Sorunları Derneği Genel Başkanı Aydın Ağaoğlu “Neredeyse hepimiz günün 24 saat 365 gün bir takım reklam amaçlı mesajlar ve elektronik posta iletileri gönderiliyor. Taciz noktasına gelen bu mesajlar tüketiciyi bezdirmekteydi.”ifadelerini dile getirdi.

104584

Ağaoğlu , yaptığı bu açıklamada reklamların kesinlikle yasaklanacağına vurgu yaparak “Kanunla reklam mesajları ve e-postları vatandaşın tercihine bırakılıyor.Reklam mesajı göndermek isteyen firmalar tüketicinin onayını almak için onlara hiç bir mali külfet yüklemeden, bu mesajları red edebilecekleri şekilde bildirimde bulunup izinlerini almak zorundalar. Tüketici onay vermediği takdirde yani sessiz kaldığında bu durum reklam mesajlarının gelmesine izin verildiği şeklinde algılanmayacak. En geç 3 iş günü zarfında söz konusu mesaj trafiği durdurulacak.”

Ağaoğlu’nun yaptığı açıklamalardan yola çıkarak , insanları izinsiz şekilde rahatsız eden bu reklam firmalarına kademeli olarak 50 bin liraya kadar ceza verilecek.Tüketicinin izni olmadığı anlaşılır sa operatöründe başı biraz ağrıyacak gibi gözüküyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ