SONRAKİ
Msi GE62 7RD Apache İnceleme Msi GE62 7RD Apache İnceleme
3713
1375 0

Programlama Olimpiyatları Kazananları Belli Oldu

Programlama Olimpiyatları Kazananları Belli Oldu
Yazar: Technosfer Haber Merkezi

11 Kasım 2017

Teknoloji çağı içerisinde yaşamamızdan ötürü çağımızın en önemli alanlarından biri olan program geliştiriciliği ve yazılım olmasından dolayı çeşitli yarışmalar düzenleniyor. Programlama Olimpiyatları çerçevesinde düzenlenen yarışmalarda ülkelerin dereceleri belli oldu. Merak edilen listede Türkiye kaçıncı sırada?

Pek çok insan genel olarak programlama konusundaki başarılarından ve Bill Gates, Ken Thompson, Dennis Ritchie ve Donald Knuth gibi isimlerin de yer almasından ötürü Amerika’nın birinci sırada olduğunu düşünüyor. Ya da  programlama konusundaki hızlı ilerlemelerinden dolayı Hindistan’ı veya hackerlarıyla ünlü Rusya’yı birincilik ile düşünüyor olabilirsiniz. Ancak sonuçlar hiç de düşündüğünüz gibi değil.

Sayısal verilerle bu sorunun cevabını bulmak isteyen HackerRank, dünyanın dört bir yanından yüzbinlerce geliştiricinin katıldığı bir yarışma düzenledi. Geliştirici kişilere algoritmalar, Java, veri yapıları, C++ gibi 15 farklı yazılım dilleri ve programlama konusunda yeteneklerini gösterebilecekleri testler sunuldu. Katılımcıların %39.5’i algoritmalar konusunda yeteneklerini sergiledi.

Algoritma geliştiricilerin yeteneklerini göstermek için seçtiği diller aynı zamanda o dillerin popülerliğini de göstermiş oldu. Ve algoritmaların ardından listede Java yazılım dili ve veri yapıları yer aldı. Ve başarı oranı yaklaşık %10 düzeyinde. Dağıtık sistemler ve güvenlik konusu ise çok düşük bir başarıya sahip.

Yapılan testler sonucunda 50 ülkenin yer aldığı sıralama listesinde 1’den 100’e kadar skor sıralaması yapıldı. Ve bu 50 ülke içinde Türkiye 77.5 puanla 30. sırada yerini aldı.

Listeye göre Çin 100 puan alarak 1. sırada yer alıyor. Genel skor tablosunda birinci Çin olarak gözükse de her bir branşın birincileri farklı durumda. Birincilik konusunda düşünülen Hindistan listede Tükiye’nin altında 31. sırada yer alıyor, Amerika ise 28. sırada yerini almış durumda.

Genel listede 1. olan Çin bölüm sıralamasında ise veri yapıları, matematik, fonksiyonel programlama alanlarında birinci sırada yer alıyor.

Geliştiriciler tarafından en çok kullanılan dilleri incelediğimiz zaman Türk geliştiricilerin en çok kullandığı dil Java olurken sırasıyla C++, Python, SQL ve Ruby sıralaması yer almakta. Ülkemiz Java kullanımı sıralamasında 6. sırada yer alıyor. Bu konuda Sri Lanka birinci sırada yer alıyor.

Bir sonraki seviyede ise hangi ülkelerin hangi konularda iyi veya kötü olduğu HackerRank tarafından yapılan bir listede belirtildi.

Zorlu testler karşısında yarışmaları yarıda bırakan ülkelerden Pakistan, Sri Lanka ve Nijerya gibi ülkeler oldukça büyük oranda gözüküyor. Şaşırtıcı olarak İsviçre ise yarışmaları en az oranda bırakan ülke olarak geçiyor. Türkiye ise bu sıralamada %4.9 ile 39. sırada yer alıyor.

Her geçen gün programlama tarafında yaşanılan başarılar ve ilginç etkinlikler sayesinde teknolojinin gelişimi de açık bir şekilde görülüyor. Programlama Olimpiyatları kapsamında Çin altın madalya, Rusya gümüş madalya ve Polonya ise bronz madalya kazandı.

Berkay Eke / Technosfer

KATEGORİLER:
ETİKETLER:


" Programlama Olimpiyatları Kazananları Belli Oldu konulu haberimizde Teknoloji Haberleri olarak sizlere Programlama Olimpiyatları Kazananları Belli Oldu ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Teknoloji Haberleri olarak hemen yukarıda Programlama Olimpiyatları Kazananları Belli Oldu ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "

Technosfer Haber Merkezi Hakkında:

YORUMLAR
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
ZORUNLU

GELEN YORUMLAR (0)
Newstanitim.com İle Tanıtım Yazısı Yayınlamak Neden Önemlidir?
Newstanitim.com İle Tanıtım Yazısı Yayınlamak Neden Önemlidir?
Twitterde SMM Panel ile takipçi arttırma
Twitterde SMM Panel ile takipçi arttırma
Ahşap Saksı Nedir?
Ahşap Saksı Nedir?
İlhan Kut “Kut TV Yeni Yayın Dönemine Hazırlanıyor”
İlhan Kut “Kut TV Yeni Yayın Dönemine Hazırlanıyor”
Personel Aktivite Takibi İzleme ve Performans Değerlendirme
Personel Aktivite Takibi İzleme ve Performans Değerlendirme
“Robotların Süpervizörü” RPA Supervisor Unite ile Türkiye’de
“Robotların Süpervizörü” RPA Supervisor Unite ile Türkiye’de
Ölçüye Özel Banyo Dolabı
Ölçüye Özel Banyo Dolabı
Steelseries, Oyuncu Ses Sistemlerinin Geleceğini Açıkladı!
Steelseries, Oyuncu Ses Sistemlerinin Geleceğini Açıkladı!

Copyright © 2015 - 2021 Tüm Hakları Saklıdır.